«Тримає нас на плаву». Орест Залипський про те, чому треба прийти на Базар Добра

Базар Добра, який Домівка врятованих тварин провела у січні 2024. Фото: Укрінформ

Посуд, годинники, прикраси та вироби ручної роботи – усе це продаватимуть на Базарі Добра, який відбудеться 3-4 травня у Домівці врятованих тварин. Це не просто благодійний захід, а можливість кожному з нас зробити добру справу для наших чотирилапих друзів. Усі кошти підуть на підтримку тварин: на їх лікування, утримання та пошук для них нових домівок. Також приносити речі можна щодня у Домівку врятованих тварин або ж надіслати Новою поштою.

Скільки зараз тваринок мешкає у Домівці, на що підуть кошти, які будуть зібрані під час Базару Добра та як львів’янам долучитись до допомоги тваринкам – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» директор Домівки врятованих тварин Орест Залипський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Громадське

«Кошти підуть на функціонування самого центру»

– На що збираєте кошти?

– На щоденні витрати, купівлю ліків, порятунок нових тварин, виїзди за ними: травмованими чи тими, які опинилися в небезпеці.

І головне це розширення і будівництво притулку «Мрія для собак». Це зараз наш пріоритет, аби збільшити кількість місць у нашому центрі. Аби могли брати більше тварин. Насамперед зосереджені на тваринах зі сходу, з передової. Маємо дуже багато запитів на евакуацію цих тварин, але, на жаль, фізично не маємо місця, куди їх взяти. Тому розпочали реалізацію ще одного такого проєкту, який має помістити близько 250 собак.

«Загалом 1,5 тисячі тварин»

– Які поповнення в Домівці за останній час? Знаємо, що до вас привозять і тварин з прифронтових територій, і покинутих домашніх улюбленців з Львівщини та й з інших територій.

– Останні – евакуація з Оріхова. Це було близько 60 тварин: 20 собак, 20 котів і 20 кіз, яких ми привезли. Також є поодинокі випадки: кіт, чи собака, чи люди переселяються і мусять кудись подіти своїх улюбленців. Оскільки у нас не дуже толерантні до тварин і складно дуже знайти якесь житло з собакою, чи з котом. Люди, на жаль, мусять позбавлятися своїх домашніх улюбленців, адже будинки їхні там зруйновані, а тут немає, де подітися з тваринами.

Це ми говоримо про одного-двох, а якщо їх є більша кількість, то це міні-притулки, які розташовані ближче до фронту і їх потрібно десь розмістити.

Фото: Домівка врятованих тварин

– А скільки зараз у вас тварин та птахів? Чи ведете ви облік всього цього господарства?

– Ведемо постійно. Кожна тваринка, яка до нас потрапляє записана в всіх журналах, має особову картку. Цифра постійно коливається, але загалом десь 1,5 тисячі тварин.

Є тварини, які адаптовуються, знаходять сім’ї, але на їхнє місце приходять інші. 1 500 тварин – це наразі наш максимум, який можемо на себе взяти. Це не враховуючи різних дрібних тваринок, для прикладу, рукокрилі, яких в нас було близько трьох сотень цієї зими і яких повернули в природу. Чи дрібних якихось гризунів.

Фото: Домівка врятованих тварин

«Тваринок беруть, але не так багато, якби ми хотіли»

– Чи вдається вам знаходити нові домівки для своїх для тварин? Чи беруть львів’яни додому їх?

– Беруть, здебільшого котів. На собак, на жаль, звертають менше уваги, щоб взяти їх в сім’ю. Скоріш за все, більша відповідальність для людей з собакою, особливо дорослою, яка вже має певний характер і треба інколи підлаштуватися під неї. Та в більшості усі собаки, які потрапляють в люблячі сім’ї, стають кардинально іншими. Навіть ті, які були у нас. Вони дуже адаптовуються до людей.

За статистикою одна тварина удень покидає наш центр, прилаштовується в сім’ю. За минулий рік це було близько 350 тварин, які знайшли нові сім’ї.

Фото: Домівка врятованих тварин

«Витрати: до 1,5 млн грн щомісяця»

– І про гроші – скільки витрачаєте коштів на корм для тварин, адже це, напевно, основна стаття витрат, якщо не враховувати перебудови, які тривають зараз?

– Постійні витрати притулку залежать від місяця. Зокрема, від того, скільки нових мешканців потрапляє до нас і в якому стані. Загалом, від 1 млн до 1,5 млн грн потрібно щомісяця на утримання Домівки. Це зі всім: лікуванням, доглядом, їжею для тварин.

Буває подекуди і більше, залежить від тварин, які потрапляють і чого вони потребують. До прикладу, останній собака, який потрапив до нас в лютому був у дуже жахливому стані. Тільки він нам у клініці витягнув 90 тисяч гривень. А зараз він і далі на реабілітації, потрібно щодня змінювати пов’язки, а їх вартість 300 грн.

У більшості тварини, які потрапляють у наш центр у жахливому стані, боремося за їхнє життя. Зокрема, єнотовидний собака, яку ми вивезли з території школи, де його знайшли школярі. Була велика радість, коли вона почала їсти: кілька грам, але все таки. Також зараз у нас кіт, якого збила автівка, у нього зламані верхня і нижня щелепи.

«Збираємо практично усе»

– Як долучитися до цьогорічного Базару Добра? Чим взагалі планують торгувати організатори і куди відносити речі тим львів’янам, які вирішать вам допомогти?

– Торгувати будемо різним: від вазонів домашніх до різної барахолки, годинників, хендмейду. Долучаться також різні виробники горнят чи інших виробів ручної роботи, корзинок наприклад.

Одним словом, на базарі продаються речі, які можна використати ще раз. Вони є у більш-менш доброму стані і як ми побачили з минулих базарів, на кожен товар є свій покупець. Подекуди люди купують дуже цікаві, різні речі і приносять до Домівки.

Тож збираємо, можна сказати, усе і це можна приносити у притулок. І обов’язково прийти на Базар добра – це найголовніше, аби долучитись.

Ми перші, хто почав робити такі заходи. Такий базар, великий ярмарок, фестиваль тримає нас на плаву. Дає можливість заробити кошти, аби потім успішно функціонувати.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

ДІМ РІА у Львові

Новини