Це дуже небезпечна ситуація – Мар’яна Буджерин про ситуацію на ЗАЕС та ядерний шантаж РФ

Фото: Reuters

Міненерго України заявляє, що ситуація на Запорізькій АЕС погіршується. Окупанти втручаються в роботу станції, завозять туди некваліфікованих працівників з Білорусі і РФ. Крім цього, комісія МАГАТЕ зафіксувала на ЗАЕС пошкодження одного з енергоблоків. Що там відбувається зараз, до чого може дійти Росія шантажучи та тероризуючи світ та чи можливо витіснити РФ зі світового ранку атомної енергетики – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» дослідниця Гарвардського університету Мар’яна Буджерин.

Фото: Укрінформ

Страшні і дуже довгострокові наслідки

– Як може розвиватися ситуація на ЗАЕС і який найгірший сценарій?

– Згадуючи Чорнобильську трагедію слід пам’ятати, несанкціоноване, небезпечне оперування будь-яким атомним об’єктом може призвести до страшних і дуже довгострокових наслідків. Ми вже більше року спостерігаємо, що відбувається на Запорізькій АЕС, як вона то відключається, то знову підключається до електропостачання.

Зараз вона повністю відімкнута від української енергосистеми. Системи охолодження реакторів (навіть їх активної частини), а також місця, де зберігається використане паливо – працюють в аварійному режимі. Це є складна система, з якою потрібно дуже обережно поводитися. Очевидно, що російські окупанти цього не роблять. Будемо сподіватися, що найгірше не трапиться, але як сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, це, як знаєте, щоразу підкидати монету і сподіватися, що вона впаде на ту сторону, що хотілося б.

Фото: Енергоатом

– Ми бачили, як впродовж року, окупанти обстрілювали цю територію і зараз там вибухають російські міни. Навіщо вона їм взагалі? Спочатку вони використовували ЗАЕС, як фактор стримування, як чинник ядерного терору. Вони й зараз дотримуються цього?

– Цілком можливо, оскільки росіяни розраховували на те, що захоплять усю Україну, вони поступово забирали території і усе що на них було. Крім цього, це частина енергетичної війни проти України. ЗАЕС – це величезна атомна електростанція, найбільша і найпотужніша у Європі, яка відповідала за 1/5 усього виробництва електроенергії в Україні. Вкрасти такий величезний енергооб’єкт – це спричинити великий рівень шкоди країні, її енергетиці та економіці.

Також росіяни грають на тих страхах, на травмі, яку пережила Україна та її народ, внаслідок аварії на ЧАЕС. Наслідки цієї катастрофи відчуваються й до нині.

Ядерні погрози РФ – це її слабкість

– Ворог займається ядерним шантажем, погрожує, якщо Україна поверне Крим, то Путін застосує ядерну зброю. Чи це реально?

– Використання навіть тактичної ядерної зброї не применшує негативних наслідків її застосування., Це матиме дуже жахливі наслідки. Тому ігнорувати ці погрози не варто.

Цілком можливо, що росіяни розуміють – використання такої зброї, по-перше, перейде межу в міжнародній безпеці і політиці. Також невідомо, наскільки корисним буде для них самих використання тактичної ядерної зброї у досягненні їхніх військових та політичних цілей. Використання навіть невеликого ядерного снаряду на полі бою, очевидно торкнеться і їхніх військ, а не лише українських.  Це стосується і великого ядерного вибуху чи ядерної катастрофи на тій же самій ЗАЕС чи на інших українських атомних електростанціях. Вітром радіоактивну хмару може занести як на Україну, Європу, так і на саму РФ. Наслідки дуже непередбачувані.

Чому РФ постійно мусує оці ядерні погрози? На мою думку, це свідчення їхньої слабкості. Слабкості в інших сферах: звичайного озброєння і браку інших, цивілізованих важелів впливу.

Скрін з відео: Перший Західний

Поступово витісняти РФ з ядерної енергетики

– Атом, який умовно можна назвати мирним, ще й досі сфера прибутків РФ, які вона вкладає у війну проти України. США, Британія, Канада, Японія і Франція утворили альянс, спрямований на те, аби витіснити РФ з ринку ядерної енергетики. Скільки часу на це потрібно?

Держкомпанія «Росатом» посідає значне місце на світових ядерних ринках зі збагачення урану, виробництва паливних збірок для виготовлених у РФ атомних реакторів, які зараз працюють в Україні та багатьох інших державах. Часткова їх заміна у нас вже йде. Американська компанія Westinghouse Electric розробила збірки для українських атомних електростанцій і можна нарощувати виробництво цих потужностей і для атомних електростанцій у тій же Східній Європі, які також оперують реакторами російського виробництва.

Але питання в тому, наскільки швидко можна збільшити виробництво цих паливних збірок. Бо легше замінити інші ланки цього ланцюжка поставок – зокрема, урану і послуг з його збагачення. Хоча, зазвичай, Росія бере своєю ціною – дешево продає на світових ринках свої послуги і тому багато країн на це йдуть.

Фото: росЗМІ

Але варто не забувати, що найбільші прибутки, які отримує РФ – це експорт нафти і газу. Ядерні поставки оцінюються близько 1 млрд доларів, а експорт нафти і газу – 200 мільярдів. Тому Захід у першу чергу робить ставку на зменшення використання нафти і газу та прибутків РФ з цієї галузі.

Західні країни, які домовились у рамках Великої сімки про створення Альянсу, можуть планувати свою індустрію таким чином, щоби витісняти Росію з атомного ринку. Це займе 5-7, навіть 10 років.

– Вода камінь точить. Такі речі на перспективу дуже важливі. А перспектива, на яку ми ще досі чекаємо, це санкції на російську атомну галузь. Німеччина вже розпочала щодо цього дискусію. Чому світ до цього так довго йде і чи таки спроможеться на це?

Важко «вже і негайно» накласти санкції на «Росатом», бо багато країн все ще залежать від нього. Викоренити це різко і одразу складно. Німеччина зараз цілком відмовилася від атомної енергетики і їй, відповідно, легше такі заяви робити.

Доведеться вкласти багато праці і коштів, аби привести ЗАЕС до робочого стану

– Віримо, що відвоюємо окуповані території і обов’язково повернемо собі ЗАЕС. Але знаючи звичку росіян усе розграбовувати (як це було на ЧАЕС), наскільки складно буде її повернути до роботи в українській мережі?

– Це буде важка робота. Можемо лише сподіватися, що росіяни там не усе розтрощать і розкрадуть, аби наробити якнайбільшої шкоди Україні. Крім цього, реактори не можуть тривалий час перебувати у стані відключення. Для того, щоб їх потім безпечно перезапустити після довгої зупинки, потрібно усі системи протестувати. Доведеться вкласти багато праці і коштів для того, аби привести її до робочого стану, стану безпечної експлуатації.

Фото: DW

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини