«Не займайтеся самолікуванням»: лікар-педіатр про вакцинацію, сезонні хвороби, здоровий сон і брак вітамінів

Фото: Chapel Hill Pediatrics

З початком осені на Львівщині розпочався сезон застуд і ГРВІ. Медики також фіксують збільшення кількості хворих на коронавірус. Згідно з прогнозами ВООЗ, в епідсезоні 2023-2024 років циркулюватиме грип А і Б.

Як не захворіти восени; що є найкращою профілактикою грипу; які щеплення роблять в Україні та чим шкідливе самолікування у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіла лікар-педіатр, гастроентеролог Аліна Слюсарчук.

Відеоверсія розмови – тут.

Ми не завжди правильно одягаємося

– Чому коли змінюються пори року і приходить осінь чи весна люди більше хворіють?

– Настає період перепаду температурних показників, змінюється вологість і через це відбуваються певні зміни і в людському організмі. Внаслідок різких перепадів погоди і температури на вулиці, ми не завжди правильно одягаємося. Це особливо стосується діток. Їх одягають надто тепло, вони пітніють і достатньо легкого вітерця, як вони застуджуються.

– Чи впливає стрес через війну на збільшення захворюваності?

– Звичайно. Ми живемо у період активного стресу і мусимо боротися з цим. Він не лише знижує опірність організму до вірусних і сезонних захворювань, а й негативно впливає на серцево-судинну систему. Особливо це небезпечно для людей, які мають кардіологічні проблеми, хвороби шлунково-кишкового тракту, різні гострі виразкові захворювання та хронічні недуги.

Основа профілактики – вакцинація

– Як захистити себе і насамперед дітей від сезонних хвороб?

– Чому ми найбільше боїмося сезону грипу та вірусних респіраторних захворювань? Бо вони, у випадку важкого перебігу, можуть дати серйозні ускладнення. Це – віруси, що проникають крізь слизові оболонки. Оскільки у міжсезоння змінюється вологість повітря, ми не завжди вміємо кондиціонувати приміщення. Діти починають відвідувати дитячі садочки, школи і, відповідно, якщо буде занадто сухо діти, які прийшли з ГРВІ, будуть більш активно виділяти віруси, а ті, хто має пересушену слизову будуть їх сприймати. Тож потрібно звертати увагу на температурний режим і вологість приміщень. Температура має бути не вищою 22 градусів, а вологість – 40%. Якщо витримувати такі умови та провітрювати приміщення, тоді віруси будуть менше розповсюджуватися. Основою профілактики є не лише вітамінна профілактика, а й вакцинація.

– Чи вакцинація від грипу належить до рекомендованих, адже вона відсутня у календарі щеплень?

– Це – болюче питання. Щеплення від грипу не входить до Національного календаря щеплень, оскільки тоді держава буде зобов’язана його оплатити кожному громадянину. Обов’язковими є щеплення лише від 10 найгрізніших хвороб. Усі інші робляться коштом громадян.

В Україні обов’язковими є 10 щеплень

– А як щодо постійних питань і суперечок у соціумі про те, чи потрібно щепити дітей від усього?

В Україні обов’язковими є 10 щеплень: туберкульоз, коклюш, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха. Вони входять у Національний календар щеплень. В інших країнах обов’язковими є щеплення від 17 хвороб. Вони гарантовані державами та є безкоштовними. Зокрема, до них належить і пневмококова інфекція – збудник, який дуже часто вражає дітей, віком від 6 місяців і до 5 років. У цих діток дуже часто виникають гнійні отити, бактеріальні бронхіти, пневмонії і бактеріальні менінгіти.

Вакцинами від пневмококової інфекції є Превенар-13 або Синфлорикс. Ці вакцини – дорожчі, але вони того вартують, якщо розуміти, які ускладнення загрожують. До прикладу, при менінгіті хворий потрапляє в реанімацію та під’єднується до апарату штучної вентиляції легень.

Синфлориксом щеплять лише до 5 років. Ця вакцина складається з 10 видів пневмококової інфекції. Превенар-13 має у собі 13 збудників. Вона більш розширеного показника. Її можна колоти від двох місяців і пожиттєво. Особливо рекомендована людям похилого віку. Під час епідемії Covid-19 люди, провакциновані Превенар-13, значно легше його переносили.

– Ще у пологовому будинку мамам після народження дитини дають календар щеплень, де зазначено коли і якою вакциною слід вакцинувати дитя. А чи потрібно дорослим щепитися?

– Кожних 10 років потрібно вакцинуватися від коклюшу, дифтерії, правцю, поліомієліту і кожна людина повинна проходити цю вакцинацію. Адже завжди є ризик наступити на якогось цвяха і поранитися. Спори правцю містяться в пилі, ґрунті, відтак навіть маленька подряпинка, якщо хвороботворні спори потраплять до неї, може привести до біди.

Є певні групи ризику, які вимагають вакцинації від грипу

– Як зробити щеплення від грипу?

– Якщо дитині від 6 місяців до 9 років, то потрібно ввести дві дози з інтервалом у 4 тижні. Якщо щеплення відбувається наступного року після першої вакцинації, то тоді тільки один раз. Коли саме щепитися? Упродовж усього періоду грипу: як у вересні, так і в березні. Часто люди кажуть, що «запізно, вже не вартує». Ні, вартує. Вакцинуватися слід перш за все тому, що грип призводить до важких ускладнень, таких як пневмонія, енцефаліти і навіть менінгіти.

Також є певні групи ризику, які вимагають вакцинації. Це – люди, старші 65 років, діти від 6 місяців до 5 років, адже у цей період у них дуже знижена опірність організму. Також до групи ризику належать вагітні жінки, працівники шкіл і садочків. Їм вакцинуватися потрібно обов’язково.

На ринку зараз є «Ваксігрип тетра» і «ДжіСі Флю» (GC FLU). Це – вакцини від чотирьох валентних штамів грипу. Вони за своїм складом ідентичні, просто від різних виробників. Вводяться від шестимісячного віку і саме поступають у клініки. Слід придбати вакцини в аптеці та звернутися до сімейного лікаря або ж до приватних амбулаторій, які її введуть. Вони не є дорогими. Минулоріч їх вартість становила 450 гривень. Економічно вигідно заплатити таку суму, аніж потім лікуватися.

– Ці вакцини діють лише протягом сезону?

– Так, вони діють до року. Щороку з’являються інші штами і склад вакцини коригується.

Найважливіший сон та здорове, збалансоване харчування

– Ви говорили про вакцинацію. А як ще можна захистити себе від вірусів?

– Найважливішим є повноцінний сон, як для дитини, так і для дорослого. Для дітей певного віку існує різний часовий відрізок, який вони повинні спати і його слід дотримуватися. Дорослі можуть спати 8 годин і це для них нормально. Дітям цього замало. Має бути – 9-10 годин. Є дослідження, що з 21 до 24 години проходить найбільш активна фаза сну.

– Говорять, що для дітей до опівночі година сну йде за дві, а після 6-ої ранку дві години за одну…

– Це так. Бо саме у цей період виробляються гормони росту. Іншим важливим фактором для дітей є здорове, збалансоване харчування. На жаль, працюючи гастроентерологом, часто стикаюся з тим, що люди не розуміють, що таке сніданок. Вони вважають, що для дитини достатньо канапки і чаю. Це не так. Є й інша крайність, до прикладу вівсянку щодня теж не можна. Двічі на тиждень – так, але не частіше. Це – глютенова каша, а глютен у надмірній кількості стає токсичним для нашого організму. Усе має бути в межах своєї норми.

– Скільки разів на тиждень дитина може вживати Кока-колу?

– Взагалі не варто. Там дуже багато цукру, стабілізаторів, консервантів та інших речовин, які не є корисними для організму дітей.

Які і коли вживати вітаміни – має призначити лікар

– Чи потрібно дітям і дорослим на Львівщині вживати вітамін Д?

– Для мешканців нашого регіону цей вітамін дуже потрібний і його потрібно вживати щодня. З їжі ми не можемо його взяти. У певних вікових періодах цей вітамін має свої дози. Найкраще хоч раз в рік робити контроль цього вітаміну в організмі. Відповідно до його рівня лікар вираховує і призначає необхідну дозу.

Вітамін Д бере активну участь не лише в обмінних процесах, він профілактує в майбутньому і онкологічні захворювання. Дослідження встановили, що абсолютно в усіх людей, які мають такі захворювання, знижений рівень цього вітаміну.

Важливим в організмі є і рівень заліза. Багато хто не звертає на це увагу і думає, що погане самопочуття це наслідок стресу. Людині важко встати з ліжка, вона погано почувається, у неї крутиться голова, спостерігається випадіння волосся, сухість шкіри. Причиною цьому може бути зниження рівня заліза. А часом буває так, що пацієнти тішаться, коли бачать в результатах аналізів занадто високий гемоглобін, хоча насправді, це може свідчити про проблему з вмістом феритину, який показує кількість заліза в організмі.

Тому дуже важливими є профілактичні огляди, коли фахівець призначить певні аналізи і відповідно до цього зможе відкоригувати необхідні для вас вітаміни та мікроелементи. Не рекомендуємо самостійно призначати ані вітамін Д, ані вирішувати, скільки заліза попити. Цього робити не слід.

– Як часто потрібно водити дітей на огляди до лікарів?

– До року – щомісяця. Потім – кожних 6 місяців, після 2-3 років – один раз на рік.  Які і коли вживати вітаміни, має призначити лікар. Для того й існують профілактичні огляди, які педіатри проводять з нуля. Це – первинний, одразу після народження діточок. В подальшому ми щомісяця оглядаємо їх, рекомендуємо вузькопрофільних спеціалістів та проведення інших методів обстеження.

– А для дорослих?

– Щороку. Дорослі повинні мати певні індивідуально розроблені програми. Клініки мають перелік розроблених пакетів окремо для чоловіків і для жінок, де залежно від віку і стану здоров’я вказані терапевт, гінеколог, уролог, інші спеціалісти; необхідні рентгени, ультразвуки і певні лабораторні обстеження. Вважаю, що їх дуже важливо робити.

Самолікування закінчується госпіталізаціями та ускладненнями

– У наш час лікарі мають конкурента – Googlе. Часто мама, вирішуючи чи вести маля до лікаря, гуглить ознаки хвороби, діагноз і сама назначає ліки. Чи відомо вам про такі випадки?

– Таке трапляється дуже часто. Часом батьки втомлюються від того, що їхні діти часто хворіють і потрібно відвідувати лікаря. Вони намагаються практикувати лікування самостійно. Часом це закінчується досить неприємними ситуаціями – госпіталізаціями, ускладненнями і резистентністю до ліків, особливо це стосується безконтрольного прийому антибіотиків.

Сьогодні кожен громадянин може підписати декларацію з лікарем та безкоштовно користуватися багатьма медичними послугами. Можна обговорити свої скарги, показати дитину. Є певний перелік лабораторних і навіть інструментальних обстежень, які держава гарантує безкоштовно.

Потрібно популяризувати здоровий спосіб життя, не займатися самолікуванням, звертатися до лікарів і від них отримувати інформацію про вакцини. Зокрема, про «Ротарікс», який захищає від ротавірусної інфекції. Коли люди кажуть, що такого не чули, бо ніхто їм про це не розповідав, це звучить дивно. Адже ротавірус – дуже грізний вірус від якого вмирає багато діточок до року.

Розмовляли Уляна Лаврик, Віктор Біщук

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини