Це краще, ніж військове напруження – Євген Магда про поїздку Блінкена до Китаю  

Фото: BBC

Державний секретар США Ентоні Блінкен став першим високопоставленим американським дипломатом, який відвідав Китай за останні 5 років. Як цитують Блінкена закордонні ЗМІ Китай підтвердив свою обіцянку не постачати Росії зброю для війни в Україні. Свій погляд на мир до Києва привезли лідери держав Африки, правда, конструктиву з цього не вийшло. Якими є результати поїздки держсекретаря США до Китаю, чим виявився «африканський вояж» та чого нам очікувати від Вільнюського саміту у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» – директор Інституту Світової політики Євген Магда.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

Жодних зрушень з Китаєм не буде

– Щодо візиту Блінкена до Китаю – які деталі про цей візит вам відомі і як ви його оцінюєте?

– Були певні складнощі і цей візит неодноразово переносився. Але вважаю, що коли такі провідні економічні країни світу як США і Китай спілкуються, це краще ніж коли вони б демонстрували військове напруження.

Не думаю, що позиції Вашингтону і Пекіну відразу наблизяться, але було досягнуто домовленості про візит у відповідь. Це – одна з ліній передвиборчої кампанії, у тому числі і Джозефа Байдена, з прицілом на президентські вибори у США у листопаді 2024 року. Ентоні Блінкін привітав Сі Цзіньпіна з сімдесятиліттям, яке той відсвяткував минулого тижня. Це було жестом ввічливості, бо з ключових питань, приміром, статусу Тайваню – жодних зрушень не буде і на них не варто розраховувати. До речі, Сполучені Штати не «педалюють» питання незалежності Тайваню, але гарантують йому військову допомогу.

Тобто, гібридні ситуації продовжують крокувати світом і це закінчиться не сьогодні і не завтра. Але не варто забувати, що товарообіг між США та Китаєм складають сотні мільярдів доларів, і це є гарантією того, що Китай не буде постачати зброю РФ (в усякому разі на державному рівні). Це також попереджувальний сигнал про запровадження санкцій, якщо Китай все ж вирішить допомоги Росії. Бо кілька тижнів тому Кадиров показав китайську бронемашину, але  сумніваюся, що він її отримав з Китаю, як офіційний суб’єкт РФ. Не виключаю, що це була поставка через арабські країни, щоб напружити стосунки між Китаєм і США.

Фото: Голос Америки

Обмін монологами з країнами Африки

– Коли Блінкен приїхав до Китаю, то відразу ж сказав, що буде розмовляти про Україну. Як зрушилися наші стосунки з Індією і Китаєм, зокрема, після так званого, «китайського вояжу з мирним планом»?

Не бачу суттєвих зрушень і навіть телефонна розмова Сі Цзіньпіна та Зеленського нічого не дала. Вона могла б щось вирішити якби ми погодилися на «мирні плани» Пекіна.

– Хоча африканські лідери раніше анонсували свій вояж, у процесі виникло чимало цікавих історій, особливо в Польщі. Делегацію також не пускали через повітряний простір Італії, бо вони везли з собою цілу армію і купу зброї. Якими ж були перемовини?

– Я би назвав це обміном монологами. Бо африканці наразі підпорядковані Китаю, який здійснює там активний тиск. Розраховувати, що там буде повне порозуміння, це, як мінімум, наївно.

Мене збентежив пункт про те, що там йдеться про скасування ордера Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна. Це, на мою думку, досить недолуга спроба підважити суд в Гаазі і зробити його одним з факторів політичного торгу. І добре, що у Києві на пропозиції африканських лідерів не пішли.

Фото: росЗМІ

– Цим маркером вони показали наскільки Путіна дратує рішення Міжнародного кримінального суду, через що він не поїде на БРІКС.

– Ордер на арешт Владіміра Путінапід час російсько-української війни є одним з досягнень світової спільноти. Це унікальна подія, яку нам ще належить оцінити.

Ми залишаємося у сфері інтересів НАТО

– Про наші найближчі перспективи. Вступ України в НАТО без ПДЧ – чи можуть такого висновку дійти на Вільнюському саміті і що з гарантіями безпеки для України? Який сценарій розглядають?

– Очевидно, що Україна зараз не отримає запрошення вступити до НАТО. Це не слід драматизувати, а варто перетворити ситуацію на можливість, зокрема продовжити перемовини з представниками Північно-Атлантичного Альянсу. Це буде прерогатива Володимира Зеленського і Дмитра Кулеби, які очолюють і направляють зовнішню політику України, бо життя з Вільнюським самітом не закінчується.

Я, як казали у радянські часи, бачу у рішенні щодо НАТО руку Вашингтону. Бо США з одного боку не готові на швидке приєднання України до Альянсу, а з іншого – не виключаю, що це питання більш гостро піднімуть у 2024, коли НАТО збереться на саміт у Вашингтоні. І тоді вже буде зрозуміла перспектива. Оскільки Джо Байден бере участь у наступних виборах президента США, то ситуація може змінитися.

Проте, у будь-якому випадку, ми залишаємося у сфері інтересів НАТО і це цілком очевидно. Вважаю, що Україна в цих умовах має зосередитися на зміцненні власної стійкості і можливостей захищати себе і бути максимально ефективною у цьому аспекті.

Фото: Голос Америки

РФ в думках Путіна вже кілька років воює з НАТО

– А що на цьому нашому шляху України і до НАТО, і до Європейського Союзу могло би стати чітким сигналом, зокрема для Путіна? Чи є якась визначеність у термінах?

– Оскільки Путін живе у своєму надуманому світі і вважає, що РФ вже кілька років воює з НАТО на території України – він не може сприймати ситуацію інакше. Розраховувати, що російський диктатор  порозумнішає чи навіть помре, а замість нього прийдуть якісь розумніші дублери – наївно.

Російський політичний істеблішмент застряг у парадигмі антизаходу і бачимо, що РФ намагається завдати якомога більшої шкоди Україні. Вона вбиває наших людей, знищує економіку усіма можливими засобами і усе для того, аби якомога далі відкинути Україну назад у розвитку. Успішна і незалежна Україна є для РФ найбільшим викликом.

Скрін з відео: Перший Західний

Записала Наталія Сохан

оренда квартири Львів

Новини