«Це мають бути комплексні рішення». Військовий та експерт про те, як протидіяти масованим атакам «Шахедів»
- Вівторок, 12 листопада 2024
РФ застосовує для ударів по Україні удесятеро більше дронів типу Shahed, ніж восени 2023, про це за результатами Ставки верховного головнокомандувача заявив президент Володимир Зеленський. За його словами, необхідно посилити протиповітряну оборону в регіонах, розробити нові рішення в боротьбі з КАБами та посилити мобільні вогневі групи. На ставці також заслухали доповіді про українське виробництво зброї, результати укладання контрактів на 2024 та планування на наступний. «Розглянули 3-5-річні контракти, які пропонуємо українським виробникам дронів стратегічного рівня. Потрібен довгий горизонт планування, розвиток та інвестиції для виробників», – зазначив Зеленський.
Про те, чому росіяни збільшили кількість атак та як цьому протистояти – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» лейтенант ЗСУ, офіцер групи підготовки мобільних вогневих груп Богуслав Крук та експерт з авіації Анатолій Храпчинський.
Відеоверсія розмови – тут.
«До Львова не долітають»
– Президент Зеленський заявив, що РФ зараз використовує удесятеро більше «Шахедів», ніж минулої осені. Чи військові, які працюють на Західній Україні відчувають, що атак безпілотників побільшало?
Богуслав Крук: У нашому регіоні не побільшало. До Львова не долітають, зазвичай усі їхні маршрути останніми місяцями закінчуються у Вінницькій та Хмельницькій областях.
– Чи змінює ворог тактику їх застосування?
– Так, щоразу вишуковує наші слабкі місця, випробує нову тактику. Наприклад, на даний момент кількість БпЛА збільшилась десь на 40%. Окрім того, дрони тепер літають на максимально низьких висотах, що ускладнює їхнє виявлення і знешкодження. Потрібно щораз щільніше виставляти мобільні вогневі групи.
– Щодо модернізації «Шахедів», чи змінилися вони з попередніми періодами, чи стали вони швидшими, більш не вразливими до РЕБ?
– Постійно змінюються. Швидкість, маневреність, керування, як уже казав, висоти. Якщо на початках вони літали високо, де їх було важко збити, то тепер застосовується тактика низьких польотів: 100- 300 метрів.
«РФ і далі залежить від Ірану»
– За рахунок чого ворог зміг удесятеро наростити кількість «Шахедів» та інших БпЛА не встановленого типу, як зараз говорять у зведеннях?
Анатолій Храпчинський: Якщо говоримо про «Шахеди», то у них налагоджена крупновузлова збірка. Стосовно інших типів, то є «Гербери» та невстановленого типу крилоподібні дрони з надрукованим на 3D-принтері шаром, який обмотаний фольгою, щоби на засобах радіолокації вони виглядали як велика повітряна ціль. З’являються і більш дешеві варіанти дронів, які імітують проліт «Шахеду». Так ворог навантажує наші сили протиповітряної оборони.
Якщо говорити про збільшення дронових потужностей РФ, то безумовно, вони і далі залежать від Ірану, який постачає їм певні комплектуючі. Також є певні налагоджені виробничі потужності в РФ, зокрема створення корпусів для «Шахедів», адже ще до повномасштабного вторгнення РФ закупила лінійку з виробництва композитних матеріалів.
Тож насамперед збільшення відбулося за рахунок дронів не встановлено типу, зокрема «Гербери», яка більш дешева, бо з китайських компонентів. Також ворог активно використовує імітаційні цілі. Окрім того, повертається до минулорічної тенденції, створення дронів з термобаричними боєприпасами.
– Це страшна зброя за своєю руйнівною здатністю. Чи може це стати масовим явищем, чи це тільки такі швидше полякати?
– Росія діє, як терорист, і тому буде намагатися масштабувати удари дронами з термобаричними боєприпасами, зокрема по густонаселених територіях. Наносячи, таким чином якомога більше шкоди цивільним.
Загалом, треба шукати рішення щодо протистояння російським дронам. Якщо раніше ворог відправляв по 300 «Шахедів» у місяць і мобільні групи не допускали їх у міста, то з урахуванням збільшення їхньої кількості, цього уже не достатньо.
«РФ намагається копіювати технології, але це не працює»
– Те, що ці «Шахеди» виробляються в РФ, якось впливає на їхні льотні чи бойові характеристики?
– Будь-яке масштабування призводить і до збільшення браку. Але треба розуміти, що Росія робить крупновузлову збірку і більшість елементів у «Шахеді» – це вже готові рішення. Ці комплектуючі виробляється в Ірані, або постачається компаніями в обхід санкцій.
– Чи є можливості у Росії повністю перейти, як вони це називають, на імпортозаміщення – самим виробляти усі комплектуючі?
– Навряд. Це складно їм буде зробити, оскільки велика кількість виробничих потужностей після розпаду срср були втрачені і ці технології не розвивалися. Здебільшого вони закупляли уже все готове, зокрема, літаки Су-35 оснащені французькою авіонікою.
Вони намагаються щось зробити, копіюють двигуни, певні технології, однак більшість з цього – не працює.
«Треба збільшити кількість вогневих груп»
– Останнім часом у зведеннях повітряних сил можна почути фразу про «локаційно втрачені» дрони, а ще якась БпЛА полетіла знову до Росії. Що це означає?
– Локаційно втрачені – вони вже не знаходяться в повітряному просторі України. Це сталося унаслідок роботи засобів радіоелектронної боротьби, оскільки Україна активно впроваджує певні засоби, які працюють проти «Шахедів» чи інших ударних дронів.
– Чому складно збивати «Шахеди», які летять на низьких та наднизьких висотах?
Богуслав Крук: Cкладно, бо кут обстрілу суттєво зменшується. І щоб їх збити потрібна більша кількість мобільних вогневих груп, зокрема, їх зосереджують біля міст.
– Також часто можна почути таку думку, що частина ворожих дронів перелітає практично всю Україну і опиняється біля Львова – чому їх не можна збити по дорозі?
– Збивають по дорозі, але частина таки долітає. Ворог так само аналізує, прокладає маршрути, вибирає географічні особливості, де ми не можемо фізично розташувати вогневі групи: болото, річка, густий ліс. Здебільшого, ми біля трас, щоб машини не ламалися.
«Дрони, які обходять російські РЕБи»
– У своєму зверненні президент згадав про три- та п’ятирічні контракти для українських виробників дронів стратегічного рівня. Як це на практиці їм допоможе?
Анатолій Храпчинський: Прогнозованість закупівель – це те, на чому наголошували виробники. Бо потрібно знати, скільки закуповувати певних комплектуючих, аби видати потрібну їх кількість Силам оборони. Ми не можемо працювати на склад, якщо у нас немає контракту.
Саме збільшення контрактів до 3-5 років гарантує, що держава вчасно отримає їх необхідну кількість. Не буде таких випадків, коли до виробників звертаються і кажуть, що на вчора потрібна певна кількість дронів. Прогнозованість закупівель дозволить виробникам якісно розпланувати свої потужності, а це своєю чергою покращить і якість виробів і забезпечить дотримання термінів відправки.
– Наші БпЛА теж достатньо часто потрапляють на територію РФ, завдають там шкоди. Однак зараз військові говорять про цілі поля РЕБів, які дуже важко подолати українським безпілотникам, які працюють на далеку відстань. То дрони на Москву уже більше не літатимуть?
– Так би не сказав. Зараз перебуваємо на авіаційній базі в Нідерландах, де випробували певні засоби, які допомагають обходити РЕБи.
Треба розуміти, що РФ має потужні засоби радіоелектронної боротьби, які свого часу активно розвивала. Вони працюють ними навіть в Балтійському морі, що унеможливлює виконання рейсів цивільній авіації. Однак українські інженери розробляють теж успішні рішення, які дозволяють нам і далі працювати навіть під активною дією засобів радіоелектронної боротьби.
Якщо ж говорити про відпрацювання на лінії бойового зіткнення, де використовується більш дешеві ударні дрони, то тут у нас є певні затримки. Шукаємо більш дешеве рішення.
«Роботи дуже багато»
– А чи окрім мобільних вогневих груп, які озброєні мають крупнокаліберні кулемети, які розміщені на пікапах, чи є ще інші дієві способи протидії масовим нальотам ірансько-російських «Шахедів-Гераней» та «Герберів»?
– Мобільні групи – це дієве рішення, але з урахуванням тої кількості БпЛА, які ворог використовував раніше. Нам не вистачає людей, щоби, наприклад, зробити більш щільний захист міста. Українські інженери зараз розробляють дієві рішення щодо використання, наприклад дронів-камікадзе, FPV-дронів, які будуть перехоплювати повітряні цілі.
Безумовно, це мають бути комплексні рішення. Йдеться про виявлення, наведення і знищення ворожих БпЛА в автоматичному режимі, бо тими ж зенітними дронами повинні керувати пілоти, а в них є постійна потреба. Тож треба шукати рішення вже зі штучним інтелектом або з наборам алгоритмів.
Піднімати питання про створення засобів радіолокації, бо ворог використовує низькі висоти і класичні системи радіолокації не бачать ці БпЛА. Створювати системи, які би працювали на відстанях до 50 км і створювали низько висотне радіолокаційне поле. Потрібна велика кількість засобів радіолокації, які би також розташовувалися навколо міст і виявляли усі підлітаючі цілі.
Роботи дуже багато, основне навантаження лягає на українські підприємства, які мають забезпечити виробництво засобів раділокації, ураження. Також треба шукати рішення щодо здешевлення засобів ураження дронів, бо такі системи протиповітряної оборони, як IRIS-T і Patriot дорого використовувати.
– Як вам така ідея, щоби мобільні групи замінити на дрони-камікадзе – можливо таке?
Богуслав Крук: Оптимальним буде комбінований варіант: мобільні вогневі групи плюс дрони-камікадзе. Але за БпЛА велика перспектива і варто працювати в цьому напрямку.
Розмовляв Віктор Біщук
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин