«Це може стати точкою перелому»: Петро Черник про удари по російських НПЗ, активізацію російських добровольців та КАБи

Горить Куйбишевський НПЗ. Скрин з відео: росЗМІ

Удари українських безпілотників по НПЗ Росії агентство Bloomberg назвало новим етапом у війні. Що дадуть нам у перспективі ці удари, чи не вартувало б краще наносити їх по аеродромах ворога, наскільки позитивною для нас є активізація російських добровольців на Бєлгородщині, чого можна очікувати після виборів російського диктатора та як нам захиститися від КАБів – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Петро Черник.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська політехніка

Мобілізаційний ресурс росіян – до 3 млн людей

Чого чекати після «перепризначення» Путіна – активізації, накопичення сил і загальної мобілізації?

– Тут є один момент. Путін в об’єктивній реальності отримав підтримку свого народу і це – небезпечна тенденція. Тепер він зможе оголосити всенародну мобілізацію за принципом «вставай страна огромная».

Наразі ми витримуємо їхній тиск по лінії розмежування у більше ніж 470 тисяч окупантів. Від початку повномасштабного вторгнення ми знищили понад 437 тисяч ворогів, а якщо помножити на три (це поранені), то за великим рахунком ми перемололи їхнє штатне військо. На початок війни воно становило мільйон-мільйон двісті осіб. Водночас мобілізаційний ресурс росіян становить до трьох мільйонів людей і ми не можемо на це вплинути. Тому слід очікувати нові великі піхотні вали, бо воювати чимось іншим їм все складніше.

Росіяни зі зброєю в руках виступили проти режиму Путіна

Активізувалися російські добровольці. Як оцінюєте їхні дії?

– Найголовніше – тривалість. Більше тижня тривають бої і «друга армія світу» не може впоратися зі своїми власними громадянами. Саме на цьому слід закцентувати. Російські громадяни зі зброєю в руках виступили проти інших росіян, аби знести путінський режим. Це – можливо. Питання лише у масштабуванні процесу. Коли кипів так званий одноденний бунт Пригожина, то у нього в строю було понад 25 тисяч бійців і вони були озброєні найкращою зброєю.

Скрін з відео: Російський добровольчий корпус

Пане Петре, чи можливий український контрудар на Луганщині, якщо через територію РФ зайти в тил і завдати удару по їхньому угрупованню у цьому регіоні?

– Неможливо і про це не вартує навіть говорити. Аби це здійснити Україні, з точки зору Міжнародного права, потрібно оголосити РФ війну. Зараз це практично не працює, але все ж діє у європейському полі. А ми прагнемо у ЄС та НАТО. Якщо здійснимо такий рейд без оголошення війни, то будемо поза законом. А якщо таки оголосимо війну, перейдемо в категорію агресора.

Якщо 50% промисловості РФ буде ушкоджена, тоді буде перелом

Удари українських безпілотників по нафтопереробних комплексах РФ агентство Bloomberg назвало новим етапом у війні. Чи матиме це вплив на ситуацію на фронті?

– Це може стати головною точкою перелому у війні. Наведу історичний приклад – хребет нацистській Німеччині зламали насамперед бомбардування союзників Великої Британії і США, котрі за два роки висипали на Німеччину понад 1,5 мільйони тонн бомб. Основна маса прийшлася на нафтопереробні заводи, які виготовляли синтетичний бензин. Коли їх знищили, тоді Німеччина по-справжньому була зламана. Знищивши російський нафтогазовий комплекс, ми підірвемо їх фінансовий потенціал. Окрім того, такі удари піднімуть ціну на пальне. А це – тиск на населення. Серйозні проблеми відчує і лінія бойового зіткнення, адже один танк споживає за добу до тонни палива (плюс 100 кілограмів масла). Відповідно 3 тисячі танків потребують 3 тисячі тонн палива. А якщо сюди ще додати бронетехніку, то це – мільйони тонн.

Тож НПЗ нам потрібно палити і якнайбільше. Якщо зуміємо уразити половину промисловості РФ, тоді може відбутися суттєвий перелом.

Фото: SotnikovNews

Якщо нам вдається бомбардувати російські НПЗ, розташовані на відстані майже 1000 кілометрів від кордону, то чому б нам не вражати російські аеродроми?

– Аеродроми серйозно прикриті зенітно-ракетними комплексами. Беремо 10 БпЛА, які летять на аеродром «Енгельс»: з них 8-9 точно збивають. А 80 нафтопереробних заводів, 34 з яких – великі, прикрити нічим. З 10 дронів туди долітає 6-9. Плюс удари по аеродрому у жодний спосіб не впливають на надходження валюти у РФ. Мають гроші – будують ракети. Немає грошей – ракет не будують. От де є філософія успіху.

Окрім позиційної оборони нам поки що нічого не залишається

Зараз активно обговорюють ймовірні наступи ЗСУ цього року. Якою є ваша думка?

– З жовтня ми перейшли в оборону, за типом Першої світової війни. Немає іншої ради, бо ми так і не змогли повноцінно прорубати «лінію Суровікіна». Ми дійшли до половини, але далі ніяк, бо союзники не надають нам відповідну зброю. Нам потрібна велика кількість авіації, помножена на таку ж кількість далекобійних ракет. Це точно змінило б бойовище.

Тому у нас не залишається іншого вибору, окрім як заливати усе бетоном. Кабмін уже виділив до 20 млрд гривень на укріплення лінії бойового зіткнення. Допоки не з’явиться серйозна зброя, нам залишається лише позиційна оборона.

Фото: ЗСУ

Має бути гарантована неремонтованість Кримського мосту

У разі наявності далекобійних ракет, чи зможемо зруйнувати Кримський міст? До того ж росіяни зараз активно будують сухопутну лінію через Маріуполь на Крим.

– Питання – наскільки цей міст впаде у довжині секцій. Його довжина – 18 кілометрів. Потрібно, аби під воду пішло хоча б кілька сотень метрів. Відтак операцію зі знищення Кримського мосту потрібно здійснювати лише тоді, коли є повне розуміння, що його вже не відремонтують. Щоб його повалити, потрібно кілька десятків ракет як балістики, так і крилатих. Щільність радіоелектронного прикриття і взагалі ЗРК навколо Кримського півострова і мосту – найбільша у світі. Також мусимо взяти під вогневий контроль його ймовірний ремонт. Без цього доведеться нищити усі баржі, які рухаються, а для цього необхідна величезна кількість ракет. Отже, має бути гарантована неремонтованість.

А щодо сухопутної лінії, яку росіяни почали будувати – нехай роблять. Боєприпаси на 164 км до HIMARS уже працювали в Україні.

Фото: НВ

РФ втратила другу позицію продавця систем ППО

В Росії вже заявили, що розглядають можливість прикриття своїх НПЗ комплексами Панцир-1. Це означає, що росіянам доведеться забирати їх з фронту?

– Саме так. Навіть СРСР не зміг повноцінно прикрити усі свої кордони. Пригадаймо 1987-й рік, коли німець Матіас Руст на одномоторному планері здійснив посадку на Красну площу. Був шалений скандал. Але й зараз їхні С-350, С-300, С-400 «Тріумф» не витримують жодної критики. За допомогою безпілотних систем ми змогли потопити в акваторії Чорного моря велику кількість кораблів РФ.

Росія вперше з 1960-их років втратила другу позицію виробника і продавця зброї, систем ППО. Внаслідок війни їх вперше обійшли французи. Це – дуже важливо, бо один дивізіон С-400 фрахтувався на світових ринках у мільярд – мільярд двісті мільйонів доларів. Якщо раніше вони постачали зброю у більш ніж 30 країн світу, то у 2023 році – ледве у 15. Що більше буде ударів по території РФ, то більше світових гравців відмовляться купувати у них зброю. Єгипет відмовився від проєкту С-300, а Індія уже не працюватиме з РФ над Су-57. І це тільки початок.

Фото: Міноборони

КАБи – фантастична ціль для F-16

– На лінії зіткнення критично збільшилася кількість керованих авіабомб. Від початку 2024 року росіяни застосували для ударів по Україні аж 3500 КАБів. Це в 16 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Що можемо їм протиставити?

По Авдіївці ворог за одну добу випустив більше як 150 бомб. Чи можна з цим боротися? Можна. Patriot вже показав мегарезультат, збиваючи «сушки». При тому, що це – велика, важка машина, яка разом з пусковою установкою і тягачем важить до 40 тонн.

Літаками F-16, які здатні нести дві ракети AIM-120, що б’ють на відстань до 180 кілометрів, наносити удари набагато швидше і зручніше. Адже прицілюється він не самостійно. Це робить мережа локаторів, які обчислюють ціль і дають змогу вийти на безпечні пуски. Також розуміємо, що КАБи росіяни скидають з відстані 40-70 км і на висоті 10 км, бо інакше крила не розкриються і вона не вийде на бойовий курс. Це – фантастична ціль для F-16. Навіть шість цих машин суттєво поліпшили б ситуацію на фронті.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Віктор Біщук, Ярина Капітан

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини