«Це спроба залякати увесь світ». Храпчинський про корейські балістичні ракети та російський «Орешник»
- Вівторок, 03 грудня 2024
Понад 100 артиллерійських систем та 100 балістичних ракет малої дальності типу KN-23/24 переміщено з Північної Кореї до РФ, про це повідомило Головне управління розвідки МО України. Зокрема, йдеться про 170-мм самохідні артилерійські установки М-1989 та 240-мм реактивні системи залпового вогню М-1991. Також продовжується постачання з КНДР до Росії артилерійських боєприпасів великого калібру: станом на листопад поставлено понад 5 млн одиниць.
Про підсилення Росії і ракетами та артилерійськими системами з Кореї і не тільки – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» заступник директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби, експерт з питань авіації Анатолій Храпчинський.
Відеоверсія розмови – тут.
«У РФ проблеми з виробництвом зброї»
– KN-23/24 – що це за ракети?
– Це постійна загроза для прифронтових територій. Удари по Харкову та Сумщині.
Однак, слід розуміти, що прикордонні прифронтові зони у нас найменше захищені, оскільки ворог використовує певні засоби ураження, які можуть знищити наші системи протиповітряної оборони. Тому корейські ракети зараз це суттєва загроза.
Однак давайте згадайємо, що раніше диктатор РФ Путін заявив, що виробляє більше зброї, ніж усі країни НАТО. Тут постає запитання: а чому ж тоді вони беруть корейські балістичні ракети?
– То чому?
– Давайте пройдемося по виробничих потужностях Росії. Два масованих обстріли нам показали наступні проблеми. По-перше, у крилатій ракеті Х-101, яку активно ворог використовує для ударів по Україні, були виявлені ракети зі старими радянськими двигунами для ракет Х-55. В останньому масованому обстрілі було задіяні теж ракети Х-55 старого радянського зразка. Це показує про певні проблеми у спроможності РФ виробляти зброю.
Але, водночас, бачимо спроби масштабувати, тобто будувати нові виробничі потужності на старих заводах. Зокрема, йдеться про бажання виробляти двигуни безпосередньо для крилатих і балістичних ракет. Також раніше Росія попросила у Ірану технологію для виробництва цих двигунів.
«У світі десь сім систем, які можуть справитися з «Орешником»
– Що за ракета «Орешник», якою було уражене місто Дніпро. Країни G-7, куди входять Німеччина, Франція, Італія, Японія, Канада, Велика Британія, США та високий представник ЄС оприлюднили заяву, в якій засудили використання РФ балістичної ракети середньої дальності для ударів по Україні. Засудження з досвіду останніх трьох років це добре, але якою може бути протидія? Чи ми не можемо з цим нічого зробити?
– Почнемо з того, що це не просто балістична ракета середнього радіусу дії, а міжконтинентальна балістична, яка була зібрана зі старих радянських ракет, які є у РФ і запущена по Україні. З огляду на коротку відстань до Дніпра, ми побачили той ефект, який зафіксували камери.
Відзначимо, що міжконтинентальних балістичних ракет у РФ достатньо. Однак давайте пройдемося по всіх основних типах ракет і в якому вони стані. Зокрема, «Сармат» – з п’яти випробувань лише одне було успішне. Останнє закінчилось розривом ракети безпосередньо у пусковій шахті. «Бурєвісник» з 13 випробувань – жодного успішного. Під час останнього загинуло 5 співробітників «Росатома». «Булава» з 2004 по 2010 роки було 14 випробувань – лише сім успішних, але її таки поставили на озброєння РФ. Знову таки, що «Кинджал», що «Циркон» не відповідають своїм технічним характеристикам.
У Росії є старі радянські міжконтинентальні балістичні ракети, однак уже у 1995 році усі ті, які РФ отримала у спадок від срср були кінцевими по ресурсу. Їх не можна було використовувати, але Росія продовжила на 36 років їх термін експлуатації. Уявіть, що з ними зараз. Тому стукання «орєшкамі путінськими» це спроба залякати увесь світ.
Однак все ж потрібно наголошувати нашим західним партнерам, що це міжконтинентальна балістична ракета і найбільш дієвим засобом захисту від них є або ізраїльська система Arrow або американська – THAAD. Загалом, у світі близько семи систем, які можуть впоратися з такими задачами, як міжконтинентална балістична ракета. Але більшість з них є стаціонарними, хоча деякі з них і мають кращі технічні характеристики, ніж згадані мною Arrow та THAAD. Однак, з урахуванням активних бойових дій в Україні, треба наполягати на мобільних системах, інакше їх постійно атакуватиме РФ.
«Небесний щит Європи» – це не вступ у ЄС чи НАТО»
– Чи знаєте, скільки коштує одна така система, аби можна було ці російські ракети збивати?
– Не варто говорити з ними про ціни. Перебувачи у відрядженні за кордоном, спілкуючись з американськими офіцерами, зокрема, тиждень працював в Нідерландах на військовій базі, і коли кажуть, що в Україні війна, то наголошую, що вона «на сході Європи». І на цьому треба наголошувати європейським колегам.
В Європі є прекрасна ініціатива, яка називається «Небесний щит Європи». Вона була створена в перші дні повномасштабного вторгнення і об’єднала понад 20 країн, серед яких не не тільки європейські, а й Туреччина. Йдеться про протидію можливим російським атакам. До цієї ініціативи має приєднатися і Україні; тож спілкуватися з ними треба на рівних.
Також часто запитую у військових країн НАТО (навіть у операторів систем протиповітряної оборони), чи збивали вони ракети Х-101, Х-555 чи «Кинджал». У них немає такого досвіду. «Небесний щит Європи» – це не вступ в ЄС чи НАТО, і це був би гарний крок для України з боку Європи.
«Ракет «Орешник» обмежена кількість»
– Міністерство оборони Британії оприлюднило нові деталі щодо «Орешника». За їх даними, це варіант балістичної ракети РС-26 «Рубеж», яка була вперше випробувана в Росії у 2011 році. Британці також кажуть, що ця ракета є значно дорожчою за інші і що РФ має їх лише кілька. Чи це так?
– Безумовно, їх обмежена кількість. Слід розуміти, що за всім цим дуже уважно спостерігають і міжнародні організації, і розвідувальні. Також нагадаю, що про запуск цієї міжконтинентальної балістичної ракети ракети через телефон ядерного стримування були сповіщені США. У цей час більшість розвідувальних супутників перебували поряд з Україною або ж над цим полігоном і відслідковували, що і як запускалося. Тому усі подробиці цих запусків є у розвідувальних служб.
Знову ж таки казати про «Рубеж» складно, тому що з цією ракетою теж було невдале випробування. Це прототип старої радянської РСД-10 «Пионер», яка свого часу могла нести лише три бойових головки. А на відео бачимо, що було застосовано шість уражаючих елементів.
«Більшість інновацій росіяни крадуть у нас»
– Під час комбінованої атаки у ніч на 28 листопада було використано багато ракет Х-101 та дронів. Які небезпечні для нас технології чи інновації росіяни зараз почали застосовувати?
– Активно використовується розвідка безпосередньо маршрутів і прольотів таких БпЛА для створення наступних ударів. «Шахеди» також модернізуються, у них є модулі, які дозволяють виявляти роботу засобів радіологічної боротьби і сповіщати інші системи дрона про це.
Також інший російський дрон «Гербер» активно збирає розвідувальну інформацію, аби росіяни могли
будувати маршрути в подальшому. Наприклад, використовувати електронні або теплові пастки для того, щоб наші мобільні групи не могли перехоплювати крилаті ракети.
Окрім того, намагаються ставити на дрони Starlink, аби оперативно отримувати інформацію щодо того, де вони були знищені, на якому етапі і в який спосіб.
При цьому, більшість інновацій росіяни крадуть у нас. Коли до мене звертаються і розвідають про якісь нововведення, то відповідаю: «Тихенько. У нас це давно уже працює, але давайте не будемо розповідати, щоб росіяни не скопіювали».
Розмовляла Ярина Капітан
Новини
- Сьогодні
- 03 Грудня
- Більше новин