«Це все нагадує театр абсурду». Ігор Козій про частковий дозвіл бити західною зброю по РФ та Саміт миру

Батареї Patriot. Фото: DW

США на Глобальному саміті миру у Швейцарії 15-16 червня представлятимуть віцепрезидентка Камала Гарріс та радник президента з питань нацбезпеки Джейк Саліван. Загалом, свою участь на цьому заході уже підтвердили 107 країн та організацій. Також від десятка держав маємо повністю або часткове зняття заборони на удари їхньою зброєю по території РФ. Чи критичним для України є відсутність на цьому саміті президента Джо Байдена та як половинчасте рішення щодо західної зброї позначиться на полі бою в Україні – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Суспільне

Навіть це дає певні можливості

– Маємо від США такий довгоочікуваний дозвіл бити їхню зброєю по території РФ. Хоча із певними обмеженнями – це стосується Харківської та Сумської областей. Також з десяток держав  частково або повністю теж зняли свою заборону. Що ж насправді означає цей дозвіл?

– Давайте візьмемо найгірший варіант – Німеччину і удари до 40 кілометрів. У фронтових умовах це менше години на авто. Відповідно, з одного боку, це дає певні можливості, за цей час можемо виявити противника і його знищити. З іншого – можемо опинитися в ситуації, коли нам доведеться порушувати цю заборону, або ж ворог зможе там накопичувати сили. Як до цього ставитись? Самі розумієте, що ані командири, ані вище військове керівництво на це не дасть відповіді. Бо це тільки спровокує невдоволення і конфлікт між політиками і військовими. А нам таке не потрібно.

Це все нагадує театр абсурду, але, слава Богу, велика частина країна НАТО зняли будь-які обмеження і це вже нам дає можливості для маневру.

Нам потрібно зараз усе з нуля відновлювати

– В останніх інтерв’ю президент Володимир Зеленський доволі агресивно апелював до західних партнерів на тому, що пасувало би дозволити нам бити і далекобійною зброєю. Це би допомогло уразити безпосередньо військові аеродроми, де базуються російські літаки, які тероризують українців. Що потрібно, аби наші західні партнери погодилися на таке?

– Абсолютно розумію емоційність Верховного головнокомандувача, який кожного дня має сумні новини про смерті українців. Проте не сприймаю тих керівників, які призвели до цього – залишили Україну без артилерії, танків, засобів ППО. Нам потрібно зараз усе з нуля відновлювати. Чим скоріше ми це зробимо – налагодимо масове виробництво зброї – тим швидше матимемо захист, в тому числі і від різних дозволів від країн.

Не розумію дій Італії, Іспанії, Португалії. Мабуть, вони думають, що до них ракети РФ ще не скоро долетять. Однак така позиція не дає позитивних активів лідерам цих країн, які називають себе демократичними. Більше того, бачимо ситуацію, коли громадяни цих країн під впливом пропаганди, беруть брати участь у війні в Україні на боці РФ. Хотілося би побачити, як Словаччина покарає найманця, який воював проти нас.

Фото: ОП

– Маємо і позитивні новини від Нідерландів, зокрема, там не проти, аби їхні F-16 завдавали атак і по Росії. І зараз ми вже в очікуванні цих літаків від них та Данії.  Але, знову ж таки, може статися так, що F-16 зможуть бити по РФ, але для ракет такого дозволу не буде. Як тут ситуація може розвиватися?

– Тут багато різних підходів. Не забувайте, що є ще зброя, яка відпрацювала свої ресурс. Маю на увазі боєприпаси, які Україна успішно викупила і відновила. Ясно, що уся ця ситуація з літаками F-16 більше нагадує абсурд, маніпуляції. Маємо робити усе, аби пояснити це США, Німеччині чи тій же Італії.

Але, розумієте, все це не про те. Маємо  бути самодостатньою державою, якщо нас хтось роззброїв, якщо хтось забрав ті військові засоби, то хотілося, щоб Генеральна прокуратура на це не закривала очі. Розумію, що приклад з тактичною ядерною зброєю – не найкращий, однак я так і не зрозумів, на якій підставі ми її позбулися. Я не бачив чіткого законодавчого акту, рішення Верховної Ради України (ми парламентсько-президентська республіка), який би пояснив усе це.

Також не забувайте, що згідно зі статутом ООН, Україна має повне право захищати свою територію, незалежність і суверенітет усіма доступними методами». Те, що хтось може сказати інакше, то нехай заявить про це з трибуни Організації об’єднаних націй, зокрема про удари лише на 40 кілометрів, а тоді претендує на якусь роль в Раді безпеки ООН. Хто ж їх тоді підтримає – я про Німеччину, насамперед.

Фото: Rheinische Post

Якщо Китай не хоче миру, то чому маємо підтримувати його виробника

– Власне, те як Україна має захищатися і якою б мала бути наша перемога, має розглядатися на Глобальному саміті миру. За словами президента Зеленського, РФ намагається зірвати цей саміт усіма способами. Також маємо інформацію, що від США Байдена там ми не побачимо. Як цей сигнал трактувати?

– Спокійно ставлюся до цього, адже ніхто не знає, яким буде результат. А от те, що Китай взагалі відмовився від миру… Декларують одне, розповідають про недоторканість кордонів, а самі ігнорують потужний форум України.

Ігнорують що? Мир, безпеку? При цьому не соромляться заявляти, що вони є одним із найбільших постачальником продукції в Україну. Думаю, суспільству слід відповісти на питання, наскільки ми готові відмовитися від їхніх товарів. Якщо Китай не хоче миру в Україні, то чому маємо підтримувати його виробника? Розумію, що є побоювання економістів, але йдеться про виживання нації.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ніна Сукач

оренда квартири Львів

Новини