«Це закон не про дрова». Нардеп про те, чи буде поліція шукати по будинках і дачах «ліву» деревину
- Четвер, 07 листопада 2024
«Закон про дрова» – так називають ухвалений ВРУ закон, який посилює відповідальність за незаконну вирубку дерев і за оборудки з деревиною. Навряд чи депутати, голосуючи за нього, мали на увазі селян чи дачників, проте зараз він під критикою правників та у мемах соцмереж, пише BBC. Автори посилаються на законодавство ЄС, де діють жорсткі вимоги щодо збереження довкілля. Автори нового закону вирішили, що діючі статті Кримінального та Адміністративного кодексів не дуже ефективні, тому посилили відповідальність для тих, хто займається масовими вирубками і оборудками з деревиною. Закон передбачає, що якщо вартість деревини оцінюється у понад 30 тис. гривень, то штраф від 34 тис. до 51 тис. гривень або обмеження волі до 3 років. Якщо вартість понад 90 тис., то штраф – від 170 тис. до 425 тис. гривень або ув’язнення до 7 років.
Чи справді у новому законі криються небезпеки для простих українців – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» голова комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
Відеоверсія розмови – тут.
«Цей закон не про населення»
– Верховна Рада підтримала законопроєкт #9665 про дрова, тепер його має підписати президент Володимир Зеленський. У чому суть закону, бо зараз його дуже критикують?
– Дуже шкода, що найчастіше його називають, як законопроєкт про відповідальність за зберігання дров. Насправді, це значно ширший закон, він спрямований на захист рослинного світу. Він врегульовує багато питань і для мене, як для голови екологічного комітету, найважливіше в цьому законі те, що він запобігав незаконному вирубуванню, пошкодженню дерев, чагарників і шкоди, яка наноситься рослинному світу. Зокрема, через пожежі, хімічне спалювання, знищення луків, стерні, зелених насаджень в великих обсягах. Так само як і вирубування лісу, молодняка і так далі.
У ньому врегульовані, завдяки комплексному підходу – а ініціаторами цього законопроєкту є правоохоронні органи і Офіс генерального прокурора, зокрема, екологічна прокуратура – питання дрібних правопорушень, також і в межах міста, та знищення великих ділянок рослинного світу. В тому числі через пожежі, які здійснюються через необережність або зумисне.
Стосовно дров, то запевняю, що точно цей закон не був спрямований на власників дров, які купили їх, або зібрали як хмиз в лісі. Усі ж розуміють, що для невеликого будинку (не для розкішного котеджу) на зимовий період достатньо п’ять кубів дров. А кримінальна відповідальність по цьому законопроєкту наступає з 30 кубів. Тобто, якщо у вас знайшли велику кількість дров, які не обліковані, то будете нести відповідальність. Тож цей закон спрямований не на дрібних власників деревини, а на тих, хто є пунктом по перевантаженню її з незаконних лісопилок і через які проходить значно більше, ніж 5-10 або 30 кубів на день. Там штрафи можуть доходити до величезних цифр, адже вони наносять країні значні збитки. Тож цей закон не про населення, а про незаконний бізнес, який наживається на заготівлі деревини.
«Не буде перевірок домогосподарств»
– Там також передбачено штрафи за сінокосіння, пасіння худоби, заготівлю очерету, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід на ділянках, де це заборонено, або допускається тільки за лісовими квитками. Проте, оскільки дрова нашуміли найбільше, то поясніть, як відбуватимуться такі перевірки, хто їх буде проводити?
– Давайте уявимо собі 30 кубів деревини, це дуже багато і заготовити стільки деревини, ходячи по лісу і збираючи гілочки, неможливо. Тож, якщо якась невелика кількість дров буде лежати на подвір’ї, або ж людина зрубала дерево, яке в нього росло, то, звісно, ніхто заходити до неї не буде. Тим більше, що це не можливо без дозволу суду.
– Як тоді працюватиме на практиці цей закон?
– Не буде перевірок домогосподарств, не буде ходити Національна поліція і випитувати, чи є у вас дрова. Закон спрямований на те, що коли у Національної поліції, у Державної екологічної інспекції чи інших органів є інформація, що на якійсь ділянці – а найчастіше вона належить якійсь фірмі, лісопилці – знаходиться не оброблена чи оброблена деревина, то тоді силовики отримують в суді дозвіл на проведення обшуку. І тоді вже встановлюють її наявність.
Тому я прошу не називати цей закон про дрова, адже він про незаконні вирубки і величезні прибутки з реалізації деревини. Через цей закон законодавці зможуть встановити весь незаконний ланцюжок: від незаконної заготівлі (а ми багато про це чули, зокрема у Закарпатській області, поблизу села Ясіня, знайшли деревину на 40 мільйонів гривень) до реалізації і отримання великих прибутків.
«Документи обов’язково будуть у філіях ДП «Ліси України»
– Для того, аби бути максимально корисними для тих, хто займається деревиною – які вони повинні мати документи, аби у них не було проблем?
– Майже вся деревина заготовлюється зараз через прямі контракти, договори з місцевими відділеннями колишніх лісгоспів, зараз це філії державного підприємства «Ліси України». Навіть, якщо це зроблено через онлайн-систему ДроваЄ і людина немає документів на деревину, то ці відпускні документи безумовно є у тій чи іншій філії, достатньо звернутися до них. І вони засвідчать, що ці дрова куплені законним шляхом і це припинить перевірки.
Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- 08 Грудня
- Більше новин