«Ціль – допомогти започаткувати справу». Організатори про форум «Veterano Business Fest» у Львові

Фото ілюстративне: Krivbass.city

Український ветеранський фонд презентував результати опитування серед ветеранів, з яких понад 50% хочуть розвивати власну справу. Як допомогти захисникам стати підприємцями, говорили на Всеукраїнському форумі ветеранського бізнесу «Veterano Business Fest», який пройшов у Львові. Там же продемонстрували і кращі практики ветеранського бізнесу. Що ветеранам дає відкриття бізнесу, з чого потрібно почати шлях до власної справи – у програмі АнтиТокШоу на ТРК «Перший Західний» керівниця Центру соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського університету імені Франка Ярина Танчак та ветеран, засновник клініки «Мерліон» Олег Кашляк.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ЛНУ імені Франка

Не усі ветерани знають про програми підтримки

Пані Ярино, хто є учасниками цього форуму і чому в назві є додаток «фест»?

Ярина Танчак: Чому «Veterano Business Fest»? – бо це не класичний форум ветеранського бізнесу, його родзинкою є можливість ветеранам презентувати власний бізнес. Готуючись до цієї події, ми поставили собі за мету об’єднати максимальну кількість зацікавлених сторін: організацій, інституцій, які розвивають ветеранський бізнес та реалізують ветеранську політику. Це і громадський сектор, і безпосередньо великі бізнес-структури, які також підтримують початківців; органи місцевого самоврядування та державної влади. Наша ціль – допомогти ветеранам започаткувати власну справу та в подальшому через менторський супровод сприяти її розвитку.

Форум є майданчиком, що об’єднує усі ці структури і працюватиме для підтримки ветеранів.

Фото: ЛНУ імені Франка

Серед учасників форуму заявлені представники як місцевої, так і державної влади. Чого ви, як співорганізаторка очікуєте від них?

– На сьогодні є багато урядових, місцевих, донорських програм підтримки ветеранського бізнесу. Проте, на жаль, не усі ветерани знають про них. І саме на цьому форумі планувалося донести до максимальної кількості ветеранської спільноти і самих ветеранів – представників бізнесу цю інформацію.

Резолюція – це згода на подальшу спільну працю

По завершенні форуму, як його результат була підписана резолюція. Що містить цей документ і яка його дія?

– Цей форум не має на меті зібрати експертне коло та структури для того, щоб лише поговорити і на тому усе. Резолюція – це не якась декларація чи документ, який несе юридичне зобов’язання.

Підписуючи її, громадська організація, представник ветеранського бізнесу, Міністерство у справах ветеранів та органи місцевого самоврядування дають згоду на те, що в подальшому будуть працювати над цією тематикою. І таким чином допомагатимуть нашим захисникам і захисницям, які повертаються з зони бойових дій, реінтегруватися в громаду, в соціум через заснування власної справи.

Фото: Пустомитівська тергромада

Після звільнення з ЗСУ виникло питання про відкриття свого бізнесу

Щодо інтеграції в соціум – пане Олеже – ветеринарна клініка це, у першу чергу, мабуть не про гроші, а про любов до тварин. Розкажіть, як ви перетворили це у власну справу?

Олег Кашляк: Це почалося раніше, коли пішов служити військовим ветеринарним лікарем і задумувався над питанням власної справи, бо кар’єра військового не до глибокої старості.

Після звільнення за станом здоров’я, ще перед повномасштабним вторгненням РФ, виникло питання про відкриття свого бізнесу. І тут я побачив оголошення Центру надання допомоги учасникам АТО, у якому йшлося про курси заснування бізнесу. Завершенням нашого навчання був бізнес-план, у той самий час в обладміністрації оголосили відповідний конкурс.

Фото: Дія Бізнес

А якби не курси, чи наважилися би відкрити бізнес?

– Так, але у мене було би багато питань. На навчанні нам практично відкрили очі, бо багато людей приходили на курси заснування бізнесу взагалі не розуміючи, що вони тут роблять. Я хоч знав, що мені потрібно довчитися. А дехто вже тільки після закінчення курсів виходили з бізнес-ідеями.

Відкриваючи клініку під час війни ви, певно, думали, що це не найкращий час для такого. Чи це прибутково?

Питання не про прибутковість. У тім, що лікарі-ветеринарі допомагають людям, для яких ця тваринка член сім’ї або навіть єдиний друг. Я це найбільше відчув, коли син мого друга привіз додому котика, а сам через місяць загинув. І зараз батьки дбають про тваринку – це, практично, єдина пам’ять про їхню дитину.

Можливість через бізнес інтегруватися в громаду

Пані Ярино, ви згадали про роль влади у цьому форумі і, взагалі, у справі підтримки ветеранського бізнесу. Але бізнес це про прибутковість і про ринок. Чи правильно вимагати сприяння у цьому влади?

Ярина Танчак: Відповідь розділю на дві частини. Перша – погоджуюся, що бізнес це про ринок і про прибутковість. Але говоримо про особливий бізнес, заснований нашими захисниками і захисницями. Це можливість через бізнес інтегруватися в громаду. Ветеран займається тим, що любить. Це його покликання.

Друге, що стосується ветеранського бізнесу, – це можливість не тільки для ветеранів. Йдеться про членів їх родин. Багато військових, які до повномасштабного вторгнення мали бізнес, змушені були його або призупинити або їх справу продовжують рідні. Особливо це важливо у випадку загибелі захисника. Маємо багато таких кейсів і на цьому форумі були присутні батьки загиблого воїна, які через бізнес продовжують жити і ця справа є пам’яттю про їхнього сина.

Щодо влади, то ветеранам не потрібно, щоб з ними няньчилися, їм треба допомогти і саме грантові кошти мають бути стимулом і свідченням того, що держава вірить у них. Це подяка за те, що військові віддали час і здоров’я захисту України.

Фото: VARTA1

Якщо людина змогла вистояти у бою, то у неї точно усе вдасться

Пане Олеже, мабуть багато ветеранів, які хочуть започаткувати власну справу не наважуються зробити перший крок. З чого почати?

Олег Кашляк: Слід ставити собі мету – що ти хочеш у житті. Я зауважив, ця мета має бути на грані можливого. Ти спочатку наче жартуєш, а потім починаєш про неї думати, проговорювати і тоді задум починає вимальовуватися усе реальніше.

Бо якщо людина змогла вистояти у бою, в окопі, то у неї точно усе вдасться. Потрібно лише трохи допомогти, от для цього і створюються фонди, проводяться форуми. Людина має зробити перший крок, але перед цим її потрібно скерувати, в яку сторону рухатися і переконати, щоб не кидала усе, коли вже пройшла більше половини шляху.

Пані Ярино, з чого ветеранам потрібно почати?

Ярина Танчак: Найголовніше – не боятися. Ветерани мають хороші ідеї, вони приходять до нас на навчання, але страх перекреслює дорогу до успіху. Обов’язково потрібно зробити перший крок.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини