«Спробуємо повернути ярмарок». Програмна директорка Lviv BookForum про заходи та продаж книжок

Фото: Фейсбук Форум Видавців

Впродовж 5-8 жовтня, у Львові відбудеться 30-й Lviv BookForum, подія що збирає книгоманів та поціновувачів літератури з усього світу.

Цьогоріч події заходу пройдуть наживо. Працюватиме книжковий ярмарок під час якого можна буде придбати книги майже від 30-ти видавництв. До речі, вхід для відвідувачів буде цілком безкоштовним.

Особливу тематичну нішу займатимуть «книги війни»: хроніки, щоденники, спогади очевидців, військових і, звісно, художня література. Які з них заслуговують на особливу увагу та чим дивуватиме цьогорічний Форум Видавців розповіла Софія Челяк, програмна директорка Lviv BookForum у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

– Цьогорічний форум пройде під гаслом «Перепис майбутнього». Чому обрали саме такий девіз?

– Багато людей через травми, втрати, руйнування і нестабільність не можуть думати про майбутнє. Тож хочемо говорити про щасливе майбутнє, всупереч обставинам.

Під час Lviv BookForum працюватиме книжковий ярмарок

– У якому форматі відбуватимуться події: очному чи опосередкованому?

– Минулоріч Форум Видавців проходив у гібридному форматі. Гості приїжджали до України, але з метою безпеки ми не робили відкритих заяв щодо подій. Здебільшого запрошували на них партнерів, партнерок, представників організацій з якими співпрацювали, тобто людей в яких були впевнені.

Цього року ми відкриємо двері і спробуємо повернути ярмарок. На форумі буде представлено близько 30 видавництв. Відтак, можна буде придбати книги. Працюватимуть кілька локацій.   

Основна програма відбуватиметься з трансляцією українською, англійською і англійською з іспанськими субтитрами. Все відбуватиметься наживо у Львові, але з трансляцією на увесь світ.  

– А де саме можна буде ознайомитися з книгами та придбати їх?

– Цьогоріч ми переходимо на відкритий простір. Книги можна буде придбати у парку біля Порохової вежі.

Вхід на Форум Видавців буде безкоштовним

– Кого із гостей запрошено на цьогорічний Форум?

– Наші українські та іноземні гості долучатимуться як очно, так і дистанційно. Радіємо можливості поспілкуватися з Артом Шпігельманом, американським карикатуристом, автором відомого графічного роману «Маус» про нацизм.

Також матимемо зустріч з Енн Епплбом, авторкою книги «Червоний голод». Енн – істрикиня, яка спеціалізується на темі України та амбасадорка нашої держави у світі. Її книга вплинула на цілу низку країн, що у підсумку визнали Голодомор в Україні геноцидом.

Також серед запрошених – Георгі Господинов, болгарський письменник, цьогорічний лауреат Букерівської премії і Крістіна Лем, журналістка, воєнна репортажистка, авторка книги «Я – Малала».

– Скільки коштуватиме вхід на цьогорічний Форум Видавців?

– Вхід буде безкоштовним. Завдяки донорам та підтримці маємо можливість провести його безкоштовно. Так само безкоштовним буде і книжковий ярмарок.

Вперше Форум Видавців відбувся у 1994 році

– Форум завжди пов’язують з придбанням книг. Зважаючи на обставини, чи не розглядали ви можливість перейти на онлайн торгівлю?

– Існують книгарні, онлайн книгарні з якими ми співпрацюємо. Це – наші партнери. Радіємо, що онлайн продаж чи купівля книг відбувається не лише раз в рік, під час Форуму, а постійно.

Вперше Форум видавців відбувся у 1994 році, у Львові. Це був перший український майданчик на якому було представлено українську книгу. У той час більшість книгарень реалізовували російські книги, оскільки це – дешевше. Тоді у цьому був сенс. Зараз це – можливість побачити певну підбірку видавництв, книжкових новинок і поспілкуватися з авторами.   

– Українсько-єврейська літературна премія «Зустріч-2023» – одна із ключових подій Форуму. А чому немає такої українсько-польської чи українсько-німецької премії?

– Організація «Українсько-Єврейська Зустріч» була створена 10 років тому. Її мета – боротьба з шовінізмом, який панував в Росії та Україні щодо ставлення до євреїв, розвінчування міфів, поширюваних радянською, а потім і російською пропагандою про те, що українці були нацистами і знищували єврейську націю. Роль цієї організації – відновлення зв’язків, повернення до правдивої історії.

Організація звернулася до Форуму Видавців з ініціативою заснувати премію «Зустріч». Її присуджують з 2020 року.  

Мета цієї премії – інформаційна боротьба і відзначення найкращих книжок на українсько-єврейську тематику. До прикладу, цьогоріч вручатимуть премію за художню книгу. Минулого року це була наукова література.

«Позивний для Йова» і не тільки… які книги придбати на Форумі

– Минулого року ключовою тезою Форуму Видавців була теза про вихід ЗСУ на кордони 1991 року, а також усвідомлення кожним росіянином наслідків путінського режиму. Які книги можуть сприяти такому усвідомленню?

– З допомогою українських інтелектуалів ми намагаємося поєднати колег з Європи, Північної Америки, країн глобального Півдня і донести до них тези, висловлювані українськими авторами.

Можемо говорити про дослідження, що стосуються пропаганди. Тут варто згадати Пітера Померанцева, котрий є спеціалістом з російської пропаганди. До речі, цьогоріч у нас буде дискусія про індоктринацію свободи слова. У ній українські та іноземні експерти розповідатимуть про свої дослідження і те, як працює пропаганда.

Інша група авторів, котрі розповідають про історію України – Енн Епплбом, Тімоті Снайдер, Сергій Плохій. Також популярними стали книги Володимира В’ятровича, Сергія Руденка, Ярослава Грицака.

Очевидно, що неможливо розуміти культуру і без художньої літератури. Важливими також є книги у формі щоденників та свідчень про війну, написані солдатами, очевидцями, журналістами, письменниками. Це все – документи фіксації подій.    

– Які книги варто придбати на Форумі Видавців цьогоріч?

– На мою думку, перша книга – «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» Олександра Михеда. Це – історія мобілізованого українця, котрий пройшов шлях від руйнування свого будинку в Гостомелі, військової служби і до відновлення зв’язків з рідними.  

Також на Форумі буде презентовано другу книгу Філіпа Сендса про Другу світову війну та злочинців, які діяли у Львові. Його перша книга «Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова» про людей, котрі ввели в міжнародне право терміни «геноцид» і «злочини проти людства».

На особливу увагу заслуговують книги Сергія Плохія, котрий досліджує причини російсько-української війни та журналіста «The Guardian», котрий рік прожив в Україні і у формі щоденника описував все, що бачив.  

Зараз пишуть багато книг про війну

– Чи достатньо книжок написано про війну?

– Цих книг не буде достатньо, допоки війна не закінчиться і ще якийсь час після війни. Бо лише перспектива дає повноту бачення. Навіть через 50 років після Другої світової війни з’являлися книги, що давали дуже добру перспективу. Саме їх ми читаємо. Ми не завжди читаємо щоденники очевидців, оскільки вони дуже складні та болючі. Натомість ці книги дають добру переосмислену картину.

Зараз достатньо пишеться про війну. Над цією темою працюють і українські, і зарубіжні автори. Найважливіше, що маємо покриття по усьому світі. Тож можемо говорити про те, що книга стає інформаційною зброєю.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини