«Туман війни». Іван Ступак про те, чи буде новий потужний обстріл РФ та чи є загроза від Білорусі

Фото: BBC

Уночі та вранці 26 серпня російські терористи атакували Україну 109 «Шахедами» та 127 ракетами різних типів, зокрема, «Калібрами» з військових кораблів у Чорному морі та ракетами з бомбардувальників Tу-95MС. Пізніше Росія підняла також три літаки МіГ-31К, які є носієм Кинджалів. «Укренерго» запровадило екстрені відключення електрики.

Про причини такого удару, а також чи чекати ще кілька серій таких пусків – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний»  військовий експерт Іван Ступак.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Український інститут майбутнього

«Просте пояснення таких складних речей»

– Причини такої масованої атаки росіян – це помста за Курську область чи виключно черговий теракт росіян?

– «Акт возмєздія». Можливо, вони таку плашку повісять у своїх новинних стрічках і скажуть, що ми помстилися за Курську область. Це виглядає логічно. Адже уже майже три тижні РФ не контролює 1000 квадратних кілометрів території Курської області. (Західні аналітики чомусь ставлять під сумнів наші 1200 кв км.) Тож в російському суспільстві є невдоволення серед воєнкорів та рядових росіян. І, можливо, таким ударом каналізується весь негатив.

Я бачив в російських пабліках, де вони кричать, «давай ще по дамбі Київської ГЕС»… Коли влучили, кажуть «треба ще». Вони вже  радіють, що насипали укропам і забули про Курськ. Це такий народ, їм достатньо зробити погано сусіду, і вони вже задоволені. Усі їхні проблеми вирішені. Це попри те, що вони живуть в багнюці. Ось таке просте пояснення таких складних речей.

Фото: ДСНС

– Чи використали вони усі свої підготовлені запаси для цього удару чи таки нам варто очікувати повторного теракту?

– Це питання до Головного управління розвідки, щоб вони сказали, що за їхні підрахунками. Чи росіяни вистрілили усе до останньої залізяки і мають відновити запаси. А, можливо, вони останні місяці готувалися, аби одразу дві-три хвилі по нас запустити. Однак, знову ж таки, хочу повернутися до класики 2022 року, коли окремі посадовці казали, що у росіян залишився ракет максимум на два-три масовані обстріли, і все… А виявилося, що ракет у них більш, ніж достатньо.

Так може бути і зараз. Однак хочу сподіватися, що у найближчі 2-2,5 місяці обстріли будуть, але набагато меншими, ніж той, який ми пережили.

«Загрози з боку Білорусі зараз немає»

– Останні дні прикута увага до українсько-білоруського кордону. МЗС України у своїй заяві закликало посадових осіб Білорусі не робити трагічних для власної країни помилок під тиском Москви, а її збройні сили припинити недружні дії та відвести війська від державного кордону України на відстань, що перевищує дальність ураження наявних у Білорусії систем вогню. Наскільки реальною є ця загроза?

 Загрози для України з боку Республіки Білорусь зараз немає. Готовий аргументувати це кількома тезами. Насамперед, Білорусь тривалий час допомагає РФ у вторгненні в Україну. Боєприпасами, різноманітною технікою, в тому числі розконсервованою зі складів. Навіть більше. Представниками Білорусі, які зараз не мешкають на батьківщині мають дані, що Лукашенко зараз віддає Росії на Курську операцію військову техніку уже не зі складів, а ту, що є на озброєнні.

Наступне. Українська Прикордонна служба не фіксує переміщення білоруських військ в напрямку українського кордону. Є заяви про Мозирь, Гомель, техніку в напрямку Київської, Чернігівської областей, але фактичного переміщення під українські кордони її не має.

Моніторинговий паблік «Беларускі Гаюн» зазначає, що орієнтовно на відрізку тисяча кілометрів –  це спільний кордон України та Білорусі –  зараз 1100 військових разом з вагнерівцями. Вони кажуть, що ці сили не є небезпечні для України. Для порівняння, в Курську близько 5 тисяч українців зараз перебуває, можливо, трішечки більше.

Білоруський диктатор не має бажання зв’язуватися з Україною, не хоче приймати участь у бойових діях. Останній серйозний бойовий досвід білоруські військові отримали майже 40 років тому, це була афганська авантюра. Загалом білоруська армія це 65 тисяч людей, з них 20 тисяч – це цивільні.

З іншого боку, маємо постійно моніторити ситуацію на кордоні з Білоруссю. Бути готовими до будь-якого розвитку подій.

Фото: росЗМІ

«На Курщині запеклі бої»

– Якщо повернутися до Курської області, то яка ситуація зараз там? Які сили військове керівництво РФ туди направляє?

– Суперечлива інформація надходить щодо того, чи забирає Росія свої збройні сили з окупованих територій України. Спочатку були дані, що з Харківських, Херсонських, Запорізьких, Донецьких напрямків щось тягне. Однак наші хлопці кажуть, що нікого і нічого не забирають, навпаки, йде посилення, зокрема на Покровського напрямку.

Це туман війни. В українців в Курській області зараз є здобутки, але вони набагато менші, ніж були в першій тижні, бої – набагато запекліші. Бачимо, що все ж таки переміщують окремі підрозділи. Наприклад, це морська піхота з Криму, з Тихоокеанського флоту, десантники з Бурятії. Повідомляють і про кадирівцівців, строковиків з Калінінграда, Мурманська. Тому, можливо, вже наступні тижні наше просування буде йти набагато важче. Не виключена поява окопів з нашої та російської сторони.

Будуть спроби росіян вибивати наші підрозділи з Курщини з використанням усього, що тільки у них є. Навіть кажуть про килимові бомбометання.

Фото: Радіо Свобода

«Телеграм для України не є безпечним»

– Що думаєте про арешт засновника Телеграму Павла Дурова? Раніше президент Франції Емманюель Макрон заявив, що затримання Дурова в Парижі не має під собою політичних підстав.

Для мене важливо було зрозуміти, наскільки сильно російська сторона буде намагатися

витягнути Павла Дурова з французької в’язниці. І якщо буде велика скоординована кампанія, то значить цей чоловік  дуже цікавий РФ і Телеграм як платформа є значною складовою діяльності російських спецслужб.

В результаті підключилися усі: експрезидент Медведєв, Захарова, депутати Держдуми, чиновники, боти. З цього роблю висновок, що Телеграм для України не є безпечним. Я не прихильник заборони усього, але вважаю, що правильно було б якби українське політичне керівництво зачинило б там своє представництво і мігрували, наприклад у WhatsApp. Ми б тоді припинили давати трафік російському Телеграм.

Колись українці сиділи у ВКонтакті, але ж відмовилися і зараз навіть не згадуємо.

Фото: Фейсбук

«Індія, Китай та Туреччина можуть змусити РФ до переговорів»

– Пресекретар президента РФ Пєсков повідомив, що станом на зараз переговори з Україною втратили свою актуальність. Знаю, що ви не дуже хочете відповідати на такі глобальні питання, але людей це хвилює – чого чекати далі від війни?

На глобальні питання відповідаю, але якщо є аргументи. Не хочу домислювати щось.

Тут я можу пояснити, чому РФ зараз проти гіпотетичних мирних перемовин, хоча раніше до цього все йшло. Згадайте, розмова РФ про це починала з врахування поточних реалій на землі: усе, що ми захопили у вас не обговорюється. І їм це подобалося. Але коли Україна перевернула шахівницю і захопила Курську область, то ця фраза про «поточні реалії на землі» стала принизливо для Росії. Їм не подобається визнавати Курську область за Україною. Тож вони згорнули цей трек до того моменту, як з’являться нові військові можливості.

Рано чи пізно переговори почнуться. Дуже сподіваюся, що візит прем’єра Індії Моді до Києва був корисним для нас. Також згадайте, кілька тижнів тому міністр закордонних справ Дмитро Кулеба був в Китаї, і він був шалено задоволений, тим, що почув і побачив.

Індія, Китай та Туреччина – це три найбільш ключові партнери РФ, думка яких важлива, і бажання цих країн Росія буде змушена виконати. Якщо вони вимагатимуть мирних перемовин, то Росії доведеться це зробити.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини