В РФ, після так званих виборів так званого президента, може повторитися «часткова» мобілізація. Коваленко про те, що Росія стає все слабшою

Фото: 24 Канал

З жовтня 2023 року російські окупаційні війська проводять на території України активні бойові дії. Вони втрачають велику кількість особового складу і втрачатимуть далі, оскільки наступ у зимовий період супроводжується збільшенням втрат. Тож цілком ймовірно, що після виборів президента РФ у Росії розпочнеться нова хвиля мобілізації. Для України це – загроза. Адже середній показник мобілізації в країні-агресорці – 20-25 тисяч бійців на місяць. А враховуючи те, що у 2022 році вони влаштували «часткову» мобілізацію на 300 тисяч, ця цифра може бути значно більшою.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив».

Відеоверсія розмови – тут.

Мобілізація і рекрутинг мають відбуватися комплексно

– На вашу думку, чи може рекрутинг витіснити мобілізацію, чи без загальної мобілізації ми таки обійтися не зможемо?

– Це повинно відбуватися комплексно. Тобто і рекрутингу, і мобілізації потрібно приділяти достатньо уваги на багатьох рівнях. Якщо ми навіть говоримо про мотивацію, то чітко повинні розуміти, якою вона має бути: моральна, психологічна чи світоглядна. У такому випадку слід задіювати інструментарії інформаційного та психологічного рівня. Потрібно переробляти нашу загальну інформаційну концепцію. Також це стосується інших моментів: фінансової складової, гарантій, забезпечення державою мобілізованих, забезпечення родин військовослужбовців, які відбувають у зону бойових дій тощо. Не так легко окреслити переваги рекрутингу чи мобілізації. Це не просто мобілізація заради мобілізації чи рекрутинг заради рекрутингу, а мобілізація і рекрутинг заради перемоги.  

– За даними ГУР, росіянам доводиться домобілізовувати до 1000 осіб щодня. Заразом Медведєв заявив, що готуються мобілізувати до 500 тисяч громадян РФ. Натомість британська розвідка вважає такий сценарій малоймовірним. Чи реальними є ці цифри? 

– Станом на сьогодні, у них середній показник мобілізації – 20-25 тисяч на місяць. Це приблизно 250-300 тисяч мобілізованих за рік. Але пам’ятаємо, як у 2022 року вони влаштували «часткову» мобілізацію на 300 тисяч бійців. Це тривало 3 місяці. Протягом 2023 року росіяни не проводили таку мобілізацію. Тож не виключаю, що вона може повторитися у 2024 році, після так званих виборів так званого президента РФ. Чому? Тому що з жовтня 2023 року російські окупаційні війська розпочали активні бойові дії. Особливо це помітно по східній лінії боєзіткнення, а саме: Донецька, Луганська області, межа з Харківщиною. Вони втрачають велику кількість особового складу і втрачатимуть надалі, оскільки інтенсивність бойових дій то зменшується, то збільшується. Усе залежить від перегрупування, поповнення підрозділів, відновлення їх боєздатності. Зараз вони перебувають у ситуації перманентного наступу. Але наступ у зимовий період супроводжується збільшенням втрат. Відтак після виборів президента Росії вони розпочнуть нову хвилю мобілізації, адже їм потрібно буде компенсувати великі втрати, які вони понесуть хоча б у першому кварталі 2024 року. 

Знищений літак А-50 – унікальний для Росії

– Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що наші воїни знищили ворожий літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та повітряний пункт управління противника Іл-22. Однак росіяни заперечують, що ці літаки знищили саме наші військові. Чому це відбувається і яке значення цих ворожих літальних апаратів?

– Якщо росіяни наполягають на тому, що це – їхні ППО, то нехай так і буде. На мою думку те, що росіяни вбивають росіян – дуже добре. Нічого поганого у тому немає.

Говорячи про ці літаки, важливо зазначити, що це – історичний момент. Адже в історії війн та конфліктів не було такого випадку, щоб одночасно були знищені чи пошкоджені літаки саме такого функціоналу. Річ у тім, що А-50 це – літак дальньої радіолокаційної розвідки та спостереження, відповідальний за розвідувальну діяльність у ворожому повітряному просторі, тобто в українському. Вони не лише фіксують польоти нашої тактичної авіації та пуски наших крилатих ракет типу «Storm Shadow» та SCALP-EG, а й допомагають зорієнтовувати крилаті російські ракети, коли відбуваються удари по Україні, забезпечуючи їх певною розвідувальною інформацією. Вони навіть дозволяють збільшувати радіус дії засобів ППО, зокрема зенітно-ракетних комплексів С-400.

А Іл-22 забезпечують сталий, постійний зв’язок між командними пунктами, штабними пунктами управління та передовими підрозділами в зоні бойових дій. Отже, ці літаки відповідають за зв’язок та розвідінформацію.

Якщо ми говоримо про А-50, який був саме знищений, а не пошкоджений, то це – взагалі унікальний для Росії літак. Їх налічується всього 9 одиниць, боєздатних – лише 6 одиниць. Один з них отримав пошкодження комплексу «Джміль» у Білорусі. Його вивели з Білорусі та відправили на ремонт. Але зараз для Росії ремонтувати «Джміль» – не найкращий варіант. Росіяни протягом року не можуть відремонтувати цю систему. Отже, боєздатних було 5 одиниць. Один знищили, залишилося 4 літаки. А це свідчить лише про зменшення найважливішої розвідувальної компоненти повітряного складу ворога.       

– Чи може це вплинути на зменшення кількості тривог, пов’язаних зі зльотом МіГів?

– Так. Якщо МіГ-31К, що є носієм гіперзвукових ракет X-47M2 «Кинджал» супроводжується А-50, то це вже сигнал про те, що можуть бути пуски. Але залишилося всього 4 літаки. Тож вони намагатимуться мінімізувати для них загрози.

Відтак, з одного боку, кількість ракетних ударів та нальотів тактичної авіації з використанням ракет рівня Х-59, Х-31Р, а також КАБів може дійсно поменшати. З іншого боку, якщо ми говоримо про масовану ракетну атаку, то росіяни можуть ризикнути і використати саме А-50. На жаль, 4 одиниці у них ще є.

З кожним роком Росія стає все слабшою

– Тобто чергова атака може просто відтермінуватися у часі, допоки вони підготують новий літак та передислокують його для бойового чергування?

– Ні. Вони – на постійному бойовому чергуванні. Їхній маршрут – через Азовське море. Росіянам не потрібно витрачати час на передислокацію, оскільки ці літаки постійно перебувають в ближній та середній зоні.

– У статті одного з видань, яке посилається на німецьку розвідку сказано, що існують передумови згідно з якими близько 200 тисяч росіян планують напад на країни Балтії, а згодом – на інші країни НАТО. Чи буде у Росії достатньо військової потуги?   

– З кожним роком Росія стає все слабшою. Ми перейшли у фазу війни на виснаження. Озвучений сценарій більше схожий на сценарій для проведення тренувань або навчань підрозділів Бундесверу.

Пригадаймо, що в 2017 році, коли Росія та Білорусь проводили спільні навчання, вони навіть вигадали окрему країну, яка буцімто становила для них загрозу. Але ми добре розуміли, що вони розігрують напад країн Північноатлантичного альянсу на Росію. Так само і в цьому випадку. У згаданій статті натрапляємо на реалістичні назви, бачимо реалістичні знайомі тенденції, підготовку до наступу Росії. Але чи має Росія такі можливості? Гібридні – так, відкриті – ні. А станом на 2025 рік є підозри, що навіть гібридний формат не допоможе Росії якось дистабілізувати Європу.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини