У Генпрокуратурі назвали виробника «Shahed-131\136»

Фото: Суспільне

Ударні безпілотники типу «Shahed-131\136», якими Росія обстрілює Україну з вересня 2022-го, виробляє іранська державна авіабудівна компанія Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company.

Про це повідомили в Офісі Генпрокурора з посиланням на експертизи у відповідь на запит Суспільного.

Експерти також ідентифікували, що безпілотники з російським маркуванням «Герань» – це іранські «Shahed».

«Отримано висновки експертних досліджень, згідно з якими БпЛА з маркуванням «Герань-2» ідентифіковано як БпЛА камікадзе типу «Shahed-136». Інший вилучений зразок під назвою «Герань-1» ідентифіковано як ударний БпЛА камікадзе «Shahed-131». Розробником та виробником вказаних БпЛА є компанія Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA) Ісламської Республіки Іран», – йдеться в листі-відповіді.

Водночас в листі немає висновків щодо ударних безпілотників інших типів, ймовірно, «Mohajer-6», «Італмас» та інших.

«Після проведення експертиз можна буде отримати відомості про застосування нових типів безпілотників, у тому числі «Італмас», чи інших. Досудове розслідування у вказаних кримінальних провадженнях триває», – вказано у листі.

Це перші дані правоохоронних органів, що можуть свідчити про причетність Ірану до виробництва БпЛА. Ще у січні цього року в департаменті протидії злочинів в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора повідомляли, що не можуть визначити країну-походження безпілотників, шляхи постачання, місце виготовлення та інші подробиці, однак це намагатимуться встановити.

На запитання щодо закордонних компонентів, які виявляють в дронах, прокуратура зазначила, що надіслала запити до 9 країн, аби встановити шляхи постачання комплектуючих деталей. Перелік країн не уточнюється.

«До 9 країн світу направлено запити про міжнародну правову допомогу з метою встановлення шляхів постачання комплектуючих деталей БпЛА подвійного призначення до Ісламської республіки Іран та російської федерації».

Раніше фахівці Головного управління розвідки та КНДІСЕ показали, що виявили в ударних безпілотниках елементи, зокрема з Японії, Австрії, Німеччини, Швейцарії, Росії, Канади, Ірану та США.

Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA) – це іранська державна авіабудівна компанія, яка входить до складу Організації авіапромисловості Ірану та підпорядковується Міністерству оборони країни. Вона виготовляє або обслуговує військові та пасажирські гелікоптери, літаки та безпілотники.

На початку 2000-х «Антонов» спільно з HESA почали виробництво вантажно-пасажирських літаків Ан-140 в Ірані. Українська компанія продала ліцензію на виробництво літака, який назвали «IrAn-140» і виробляли до 2015-го року. За даними порталу The Mylitary Balance, нині два літаки експлуатує іранська поліція та щонайменше 6 літаків в Повітряних силах. У травні 2022-го Iran Aircraft Manufacturing Company показала літак «Simorgh», створений на базі «IrAn-140».

Через атаки по українській території ударними БпЛА проти іранської Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA) запровадили санкції у США, ЄС, Україні та Швейцарії.

Після введення західних санкцій, за даними журналістів-розслідувачів програми «Схеми», з іранською компанією продовжила співпрацювало українське держпідприємство «Мотор Січ».

13 вересня 2022 року військові ЗСУ вперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали росіяни.

За даними української розвідки, РФ замовила в Ірану понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об’єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні Інститут вивчення війни інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати росіян користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що в армії РФ з’явився другий майданчик для запуску дронів. Тепер окупанти почали запускати БпЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

оренда квартири Львів

Новини