«У Курську Путін отримав під дих». Магда про те, що змінилося у ставленні Заходу та Китаю до України та РФ
- П'ятниця, 16 серпня 2024
Президент США Джо Байден, коментуючи українську військову операцію у Курській області РФ заявив, що постійно перебуває в контакті з українською стороною. «Я розмовляю зі своїм штатом на регулярній основі, можливо, кожні чотири-пʼять годин протягом останніх шести-восьми днів. Це (операція у Курській області) створює справжню дилему для Путіна», – сказав він. Раніше речник Державного департаменту Ведант Пател наголосив, що США не були залучені в будь-який аспект планування чи підготовки операції в Курськ. У Держдепі наголошують, що Україна захищає себе проти агресії, а єдина агресивна сторона у цій війні – Росія.
Про події в Курській області, точніше реакції світової спільноти на дії ЗСУ у північному прикордонні – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда.
Відеоверсія розмови – тут.
«Переживаємо історичний момент»
– Глава європейської дипломатії Жозеп Борель, коментуючи події в Курській області, заявив, що ЄС повністю підтримує боротьбу українського народу. А в Пентагоні зазначили, що просування України на Курщині узгоджується із політикою США. Хоча раніше усе, що стосувалося розширення географії військових дій, зокрема у РФ, сприймалося там дуже критично. Коли рік тому загони РДК заходили в Бєлгородську область, то були зауваження про озброєння бійців бельгійськими гвинтівками. Що змінилося у ставленні західних партнерів?
– Якби хтось кілька тижнів тому сказав, що бойові дії буде перенесено на територію РФ, то ніхто б не повірив. Ми переживаємо історичний момент. Україна стала першою державою, збройні сили якої увійшли в межах визначених міжнародним правом дій на територію країни-агресора, який не лише має найбільшу територію в світі, але й є ядерною державою.
Спостерігаємо стрімку деміфологізацію Росії, вона отримала під дих. Її вже не бачать такою, з якою треба рахуватися у повній мірі. Але навряд чи це призведе до швидкої передачі Україні, скажімо, далекобійних ракет. Поки що західний світ так не мислить. Проте і Захід, і Китай, та й увесь світ, отримали сигнал про те, що РФ далеко уже не той потужний гігант.
Наразі удар українських військових примусив Росію перехопити подих і терміново шукати можливості для перекидання військ у Курську область.
«Оголосити Україні війну для Путіна – максимальне приниження»
– Реакція Путіна на цей удар… Зокрема, він назвав дії України провокацією, а в Курській та пізніше сусідніх областях (Бєлгородській та Брянській) оголошений стан контртерористичної операції (КТО). Чому не воєнний? З якої причини Путін так старанно уникає слова війна?
– У РФ уже понад 900 днів триває спеціальна військова операція. Пам’ятаємо, як її проголошували з гаслами денацифікації, демілітаризації України. Ви щось чули про денацифікацію Курської області? Ні. Чому? Бо Росія не може оголосити Україні війну. Зробивши так РФ визнає, що вона та Україна є рівними суб’єктами міжнародного права. Це для неї буде максимальне приниження. Тому ніякого оголошення війни не буде.
Наразі у трьох областях РФ оголошено режим КТО, якою керує такий собі Олексій Дюмін, колишній охоронець Путіна, який в тому числі опікувався вторгненням у Крим в 2014 році. Однак, якщо це так, то як узгоджуються дії ФСБшників (адже контртерористичною операцією мають керувати спецслужби) і армійців? Пам’ятаємо, що в радянській і в російській традиції між ними завжди були погані відносини. Окрім того, дії Дюміна будуть розглядатися під збільшувальним склом, бо його сприймають в якості потенційного наступника. І він буде максимально активно діяти.
На сьогодні не можна сказати, що росіяни нічого не роблять. Вони розгорнули дуже потужно пропаганду. Практично щодень у них гине вагітна жінка чи дитина. Показали кількох українських полонених… Даруйте, на жаль, такою є сувора правда війни. Це не кіно. Однак якщо порівнювати це з сотнями російських полонених, то це виглядає непереконливо.
«Лукашенко не самогубець»
– Підвели Путіна і його партнери. В першу чергу, це країни так званого блоку ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку). Однак її не чути, а вона мала би першою реагувати на військове вторгнення на територію країни-учасниці. То ця організація померла?
– ОДКБ померло ще тоді, коли його члени не допомогли Вірменії під час війни з Азербайджаном. Наразі спостерігаємо смикання лише у нелегітимного білоруського президента Лукашенка. Він заявив, що у Білорусь залетіли якісь українські безпілотними і їх навіть збили. Однак раніше там літали російські дрони, тоді точно піднімали авіацію, але чомусь їх не рухали. Лукашенко навіть пообіцяв, що перекине війська на кордон з Україною.
Проте військові експерти, коли подивилися на постановочні кадри з танками, то заявили, що ті на полі бою проживуть кілька хвилин. Білоруси ніколи з 1991 року не воювали. Більше того, вони не брали участі в миротворчих операціях. Їхній досвід – це переліт в січні 2022 одного невеликого підрозділу в Казахстан, де вони ходили з автоматами, як патрулі, коли там були заворушення. Проводити мобілізацію і озброювати людей, серед яких точно буде багато тих, хто виходив на протести у 2020, – Лукашенко ж не самогубець…
– Чи є у Лукашенка поле для маневру? Путін натиснув на нього, от він видав заяву і помахав танковим кулачком… Чи й далі він намагатиметься утриматися від прямих військових дій проти України?
– Лукашенко не ризикне йти військами проти України, для нього це буде означати політичну або фізичну смерть. Однак маємо уважно стежити за ситуацією навколо Білорусі. Бо якщо там скинуть Лукашенка, то на зміну йому зараз може прийти лише більш проросійський керівник. І він може достатньо швидко віддати відповідний наказ. Це треба розуміти.
Що стосується інших членів ОДКБ, то країни Центральної Азії вирішили почати переговори, щоб створити якийсь окремий консультативний механізм в Центральній Азії. Не Люблінський трикутник, як у нас з Балто-Черноморським регіоном, а якусь Центрально-Азійську зірочку. Тому що сухопутний кордон між РФ і Казахстаном найдовший в світі –кілька тисяч кілометрів. І останні, наскільки я розумію, не хочуть стати цапами-відбувайлами, оскільки раніше з боку різних російських політиків була низка територіальних претензій до Казахстану. Якщо ж РФ не зможе відбити протягом короткого часу Курську область, то вона буде шукати певні механізми, щоб компенсувати ці втрати.
Війна в Україні заважає Китаю
– Мовчить і Китай. Вірніше там заявили, що уважно стежать за ситуацією в Курській області і закликають усі сторони до деескалації конфлікту. Тобто, слабкого не люблять, а Путін це демонструє…
– А для чого це Китаю? Що вони отримують від підтримки Росії? Проблеми… Вони не наближають до завершення війни, а та заважає Піднебесній боротися за право стати економікою номер один у світі. Війна гальмує розвиток економіки, глобальні процеси.
Українські збройні сили дали дуже потужний сигнал усім потужним світовими акторам, що Путін вже не той і рахуватися з такою Росією уже не має необхідності. Однак, ці зміни в силу низки причин не відбудуться одномоментно. Наприклад, США зайняті своїми виборами. У Великій Британії до влади прийшли лейбористи, і вони входять в курс справ і більше будуть зосереджені на соціальній політиці. А Макрон зараз думає, як переграти на свою користь результати парламентських виборів.
Розмовляв Віктор Біщук
Новини
- Сьогодні
- 17 Листопада
- Більше новин