У Львові пропозиція перевищує попит – експерт про оренду житла, його вартість та шахрайські оборудки

Фото: biz.nv.ua

З наближенням різдвяно-новорічних свят у Львові спостерігався ріст попиту на подобову оренду житла. Яка вартість орендованої квартири; як її обирати; на що звертати увагу, аби не стати жертвою аферистів; що відбувається у місті з ринком нерухомості?

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів агент з нерухомості Олександр Губицький.

Відеоверсія розмови – тут.

У святкові дня вартість подобової оренди квартир зростала удвічі

– Чи був цьогоріч у Львові ажіотаж на подобову оренди помешкання під час свят?

– Звичайно. Адже Львів це – велике туристичне місто. Раніше сюди приїжджали святкувати не лише з усієї України, а й з усієї Європи. Квартири резервували ще за кілька місяців до початку свят, бо тут – гарні різдвяно-новорічні традиції. Однак перед такими святами миспостерігаємо тенденцію до підвищення цін, зокрема щодо вартості подобової оренди. Ріст відбувався орієнтовно удвічі, відповідно до тієї ціни, що була раніше. До прикладу, якщо до свят середня вартість на подобову оренду становила 1 тис. гривень, то на Новий рік і Різдво вона піднімалася до 2 – 2,5 тисяч. Ціна також залежала від локації та стану і величини квартири. Люди, передбачаючи ажіотаж і те, що квартир буде менше, робили попередні замовлення таких квартир в уже, мабуть, перевірених власників.

Зараз вартість оренди житла у Львові – пікова

– Якою зараз є ціна помешкання, орендованого, скажімо, на місяць?

– У Львові є два ринки – вторинна і первинна нерухомість. Середня вартість оренди однокімнатної вторинної квартири, станом на сьогодні, становить 10 тисяч гривень і вище. Двохкімнатна квартира коштує від 13 тисяч гривень. Звісно, це залежно від ремонту, від стану квартири, від місця, де вона розташована. Ціни на однокімнатні квартири у новобудовах стартують від 450 доларів, на двокімнатні – 600 доларів.

– Як змінювалася вартість оренди помешкань після початку повномасштабного вторгнення? Адже памятаємо, що в перші дні, коли люди зі Сходу та Півдня України почали переїжджати на Захід, ціни нереально піднялися.

– Зараз пропозиція перевищує попит. Ціни однозначно впали у порівнянні з тим, якими вони були у перші дні та місяці повномасштабної війни. На мою думку, зараз вартість оренди у Львові – пікова. Все менше і менше людей орендують таке житло, бо, якщо брати співвідношення середньої заробітної плати у Львові і орендної вартості житла, то це – надто дорого. Мій прогноз – після Нового року ціни будуть поступово знижуватися, бо не буде аж такого попиту. Адже все більше людей, котрі приїхали до Львова на початку повномасштабного вторгнення,  зараз повертаються до своїх домівок.

У жодному разі не скидайте аванс

– А як взагалі відбувається пошук квартир? Чи є ризик натрапити на аферистів?

– Великі агенції нерухомості та безпосередньо ріелтори не дуже часто займаються пошуком подобового житла. Ми переважно займаємося продажем та тривалою орендою. Але я, звичайно ж, знаю як працює цей ринок. Насамперед це повинні бути надійні ресурси такі, як OLX чи Booking.

– До речі, на OLX також є спеціальні посилання за якими потрібно перевіряти інформацію. Адже й там трапляються аферисти, котрі беруть завдаток і зникають.

– Найосновніше правило перед тим, як ви хочете винайняти подобове житло як у Львові, так і будь-де в Україні – у жодному разі не скидати аванс. Потрібно проаналізувати рецензії користувачів, відгуки попередніх клієнтів, які колись орендували житло безпосередньо у цього власника. Якщо у нього хороша оцінка – прекрасно. Наступне – телефонна розмова. Це – добре. Але насправді ми не знаємо з ким спілкуємося, тож краще розмовляти з власниками наживо. Обговорити ціну. А вже тоді, коли вони покажуть свої документи на квартиру, можна оплатити усю суму.

Наголошую, не скидайте авансів, бо є дуже багато відпрацьованих шахрайських схем. Переважно в описах вони зазначають, що слухавки не беруть, тож потрібно писати у Viber чи Telegram. Якість фотографій в їхніх оголошеннях – погана, бо вони її копіюють.

У непорядних ріелторів – свої схеми

– А буває так, що шукаючи квартиру у соцмережах можна натрапити на гарні фото. Однак у телефонній розмові кажуть, що саме цієї квартири вже немає, є трішечки інша…

– Такі фішки використовують непорядні ріелтори, які не дорожать своєю репутацією. Це так звані приманки. Виставляється оголошення за однією солодкою ціною, алеце не реальне, а вигадане оголошення, фотографії з якоїсь іншої квартири. Це підкуповує людей, хоча насправді цього помешкання у розпорядженні непорядних ріелторів немає. Тому вони пропонують інші варіанти. А ті, зазвичай, або дорожчі, або гірші за станом, якістю та районом розташування.

Дуже важливо дивитися документи на квартиру, бо існує ще одна шахрайська схема. Наче усе гаразд: і квартиру показують, і гроші за три доби беруть, а через добу приходить справжній власник. Тому важливо знати, що ця квартира дійсно належить тій людині з якою ведуться домовленості або ж вона офіційно уповноважена її здавати. Звісно, квартири можуть бути у суборенді. Однак на це теж мають бути відповідні документи. У договорі суборенди обов’язково має бути прописаний термін, на який вона здається. Це може бути від шести місяців до року і більше.

– У певний момент у Львові відбувся бум житлової забудови: зводилося багато житла, розмаїтої цінової категорії та якості. Як зараз з цим процесом?

– Зараз добудовуються незакінчені проєкти, а також починаються зводитися нові будинки клубного типу. Тенденція забудовників – зводити житло бізнес-класу або апартаменти, тобто дохідну нерухомість. Ціни на метр квадратний досягли пікової ціни. Думаю, що вартість нерухомості зафіксується на певному рівні і в подальшому відбуватиметься її спад. Новобудови потроху дешевшатимуть, бо не буде на них аж такого попиту. Однак дещо вирветься вперед вторинна нерухомість. Люди будуть її більше купувати, адже ціни – зовсім інші. Окрім того, на вторинному ринку теж є хороша нерухомість.До прикладу, можна знайти квартиру 2010 року, але вона буде добротнішою, ніж якась дешевша, що будується зараз.

Моя порада – купити земельну ділянку у гірському селі

– Якщо у когось є достатньо грошей, що краще зробити – притримати їх чи вкласти у нерухомість?

– Моя порада – купити земельну ділянку в горах, десь у Славську чи ближніх селах. Зараз є тенденція – будівництво каркасних будиночків. Їх ціна не буде дуже високою, орієнтовно від 50 000 доларів плюс ремонт. Але ви можете збудувати там таких один-два будиночки, а потім здавати їх цілий рік в оренду. Звичайно, цим повинна займатися якась управлінська компанія, яка буде заселяти людей, займатися прибиранням. Це цікавий варіант, який буде з вами довго.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини