У Львові вшанували пам’ять жертв масових розстрілів, здійснених окупантами у червні 1941

Фото: ЛОР

У Львові вшанували пам’ять жертв масових розстрілів, здійснених радянськими окупантами у червні 1941 року. Вперше поіменно молилися за ув’язнених та розстріляних у тюрмі на Лонцького.

Про це повідомляє Львівська обласна рада.

Представники влади, громадськості, народні депутати та депутати Львівської обласної ради, взяли участь у панахиді, яку відслужили у колишній радянській катівні, де утримували і масово убивали в’язнів, а сьогодні тут Національний музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького».

Відтак учасники заходу запалили свічки і поклали квіти та вінки до пам’ятника жертвам комуністичних репресій.

У храмі святого Лазаря за участі хорової капели «Дударик» відбувся пам’ятний реквієм за загиблими «Світло тихе». У супроводі хорової молитви учасники заходу прочитали імена всіх, хто був у розстрільних списках тюрми на Лонцького.

Спогади очевидців, яким вдалося врятуватися від загибелі, прочитала працівниця музею Вікторія Садова. Про студентку, яку засудили на розстріл, монахиню, якій вдалося врятувалася з початком бойових дій у Львові, чоловіка, який врятувався завдяки тому, що на розстріл замість нього пішов співкамерник – старенький священик.

У музеї кажуть, початок німецько-радянської війни у 1941 році приніс масові розстріли в тюрмах Західної і Центральної України та Західної Білорусі. Впродовж червня-липня було замордовано приблизно 24 тисячі в’язнів.

«Під каток радянізації, який супроводжувався нечуваними репресіями, потрапляли усі без винятку. Перед війною людей могли заарештувати на вулиці за підозрілий вигляд. І от тюрма на Лонцького, розрахована на 1500 в’язнів на той час містила 3000 в’язнів. Перебували вони у жахливих умовах, і допитували їх із застосуванням тортур, – розповіла завідувачка експозиційно-виставкового відділу «Тюрми на Лонцького» Вікторія Садова. – Те, що трапилося при відході радянської влади, потрясло усе суспільство. Ніхто не міг повірити, що безборонних, беззбройних людей могли просто убити. Оці криваві практики вони продовжуються зараз – це Ірпінь і Буча. Ці ж депортації людей, це ж знущання над цивільним населенням – це той самий загарбник».

У спомин про ці трагічні події у Львівській обласній раді ініціюють щорічне вшанування жертв масових розстрілів 1941 року.

«За ініціативи нашої комісії на найближчій сесії Львівської обласної ради готується рішення про те, щоби щороку 23 червня визначати день пам’яті жертв масових розстрілів у 1941, – розповів голова постійної комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради Святослав Шеремета. – Ми також звернемося до обласних рад інших областей, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, де відбувалися розстріли. І сподіваємося, що і Верховна Рада у перспективі визнає день пам’яті жертв масових розстрілів. Особливо важливо це є зараз, коли ми побачили сутність кремлівського режиму у Бучі, Ірпені і Гостомелі, у багатьох-багатьох звільнених від окупації московитів місцях».

оренда квартири Львів

Новини