У Республіканській партії є свої пропутінські прихильники. Вони роблять все, аби захистити дії Путіна в Україні – конгресмен США

Фото: NBC News

Вже півроку у США не можуть проголосувати за допомогу Україні. Закон отримав схвалення Сенату, однак не був затверджений у Конгресі. Річ у тім, що в Республіканській партії США є пропутінська група, яка диктує політику щодо України. До речі, далеко не останнє слово у цьому процесі залишається за Дональдом Трампом.

Чи правда, що Трамп у разі перемоги на президентських виборах припинить допомогу Україні; хто блокує рішення про підтримку нашої держави у Палаті представників; як США реагують на ядерний шантаж Росії? Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів американський конгресмен Адам Сміт.

Відеоверсія розмови – тут.

– Під час Мюнхенської конференції з безпеки, що відбувалася протягом 16-18 лютого, ви зустрічалися з президентом України Володимиром Зеленським. Які питання обговорювали під час зустрічі?

– У цій зустрічі взяли участь 18 конгресменів, котрі увійшли до двопартійної делегації від Падати представників. Президент Володимир Зеленський поінформував нас про поточну ситуацію в Україні. Конгрес мусить затвердити пакет допомоги Україні. Сенат вже проголосував за це рішення, тож справа за Палатою представників.

Окрім того, обговорили військову та економічну ситуацію, а також те, що потрібно зробити, аби вижити в час війни. Звісно, основний фокус був на збільшенні допомоги Україні.

Маємо затвердити допомогу Україні, щоб зупинити росіян  

– Президент Володимир Зеленський здебільшого залишався похмурим чи оптимістичним у своїх оцінках?

– Володимир Зеленський залишається оптимістичним. Те, що український народ досягнув за 2 роки – дивовижно. Пам’ятаю Мюнхенську конференцію з безпеки 2 роки тому. Тоді всі думали, що війна – неминуча і Росія зайде в Київ за кілька тижнів. Однак українцям вдалося не лише зупинити росіян та уникнути захоплення країни, а й досі підтримувати життєдіяльність держави. Ми маємо затвердити пакет допомоги Україні, щоб унеможливити подальше просування росіян.  

– Чи дала ваша делегація обіцянку Володимиру Зеленському про те, коли може бути затверджена допомога Україні?

– Тут я маю велику прикрість. Я – конгресмен-демократ і підтримую допомогу Україні у різних формах. Якщо республіканці у Палаті представників винесуть це питання на голосування, то ми точно проголосуємо за нього. Поки вони не дали нам жодного вибору. Ми маємо проголосувати питання допомоги Україні у Палаті представників. Але її спікер Майк Джонсон відмовляється виносити це питання на голосування, тому що в його партії є невеликий праворадикальний елемент, який не підтримує допомогу Україні. У нього є достатньо голосів в Палаті представників, щоб затвердити цей пакет допомоги. Якби його винесли на голосування, він дуже легко зібрав би 300 голосів. Заразом має бути ухвалене рішення про те, що цей закон таки винесуть на голосування.

Республіканці вже півроку зволікають із допомогою Україні

– Чи є «План Б», який би дозволив обійти спікера Палати представників і винести це питання на голосування?

– Так. Але це – виклик для тих, хто захоче проштовхнути це питання. По-перше, це займе певний час. Такі речі дуже складно реалізувати. Ми можемо подати петицію щодо конкретного закону. Опісля має пройти певна кількість днів до того, як можна буде розпочати збір підписів. Потрібно зібрати не менше 218 підписів. Станом на зараз, у Палаті представників – 213 конгресменів-демократів. Це означає, що потрібно заручитися підтримкою ще, як мінімум, 5 республіканців. Поки що лише 1 республіканець заявив, що готовий підписати таку петицію. Інші республіканці утримуються від цього та пропонують свої ідеї. Це мене дуже розчаровує. Я навіть не можу уявити як це розчаровує українців, які гостро потребують військової допомоги, зокрема боєприпасів.

У нас є закон, схвалений Сенатом і ми можемо його затвердити. Якщо ми цього не зробимо, а ініціюємо щось нове, тоді весь цей процес розпочнеться спочатку. Тоді знову доведеться збирати голоси для голосування в Сенаті. Республіканці затягують це вже 6 місяців. За цей час вони нам так і не продемонстрували свій план.

– Це означає, що через спікера Палати представників конгресмени не мають можливості висловити своє рішення щодо цього закону?

– Так. Демократія – безладна та складна. Будь-яка система державного управління, яка вимагає колективних дій, можете називати її демократією чи якось по-іншому, але саме така система протистоїть диктатурі. Така система точно вимагатиме законодавчого врегулювання. Звісно, все це можна зробити по-іншому. У нас – двопалатний законодавчий орган. Для того, щоб проєкт закону став законом, він має пройти через Сенат, Палату представників та отримати підпис президента. Це означає, що багато людей на шляху цього закону можуть його заблокувати. І саме спікер Палати представників вирішує, який закон виносити на голосування. Тобто лише одна людина має такі повноваження. Єдиний спосіб винести закон на голосування без згоди з боку спікера це – петиція про відсторонення про яку ми щойно говорили. Отже, у нас лише 2 варіанти: або спікер виносить закон на голосування, або ми підписуємо петицію про відсторонення. Ми проштовхуємо це питання кожного дня. Президент Володимир Зеленський допоміг донести меседж про нагальність затвердження допомоги Україні.

Спікер Джонсон не хоче ставити допомогу Україні на голосування

– Чи можливо переконати спікера Палати представників винести цей закон на голосування?

– Думаю, це можливо. Спікер Джонсон неодноразово заявляв, що не залишить Україну. Він вивчає можливості виконати це зобов’язання і водночас не відвернути від себе ключові елементи Республіканської партії. Йому доведеться зробити вибір, щоб виконати зобов’язання щодо України. Але він шукає шлях, аби мінімізувати, на його думку, політичні втрати. Заразом часу обмаль. Ці розмови ведуться ще з минулої осені. Республіканці не подали жодного плану. Тож ми намагаємося переконати Джонсона у тому, що зобов’язання по Україні слід виконувати.

Смерть Олексія Навального лише підтверджує наш меседж про те, що ми не хочемо, аби Путін контролював більше людей, ніж він зараз контролює. Те, що він робить в Росії, це – просто мерзенно. Очевидно, ми не хочемо, щоб він захопив інші країни. У нього зараз є вплив на Білорусь. Це слід зупинити. Думаю, що спікер Джонсон розуміє нагальність цього, але бореться зі своєю внутрішньою політикою.    

– Чи можуть внести правки до цього закону і виключити допомогу для інших держав, щоб провести його через Палату?

– Такі варіанти є. Зважаючи на те, що Сенат проголосував за закон, що включає допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та гуманітарну підтримку. В теорії за допомогу Україні можна проголосувати окремо. Однак в такому разі за закон має знову проголосувати Сенат. І в цьому є певний виклик. Якщо ми внесемо зміни до закону, він має повернутися назад до Сенату. І це займе певний час. Цей закон зараз є у Палаті представників. Він має потужну двопартійну підтримку від конгресменів. Його підтримує і Білий дім. Якщо ми проголосуємо за нього, допомога миттєво почне надходити до України. Це – найшвидший, найрозумніший та найкращий шлях.

Зупинити Путіна може лише відсутність можливостей

– Чи бачите ви небезпеки для США з боку Росії?

– Росія становить декілька загроз. Від початку вони погрожували використати ядерну зброю, якщо війна в Україні піде в непотрібному їм напрямі. Звісно, проти цих загроз виступає Китай, Індія та інші країни і так виглядає, що саме це стримало Росію. Путін використовує екстремістські вислови для опису своєї мети. Він говорить, що Росія начебто перебуває під загрозою, але це не так. Росія може і надалі бути Росією і робити що завгодно в Росії. Але вони не можуть захоплювати сусідні держави і нав’язувати їм, що і як вони мають робити. Путін зображує це, як якусь атаку проти народу Росії. Росія може бути Росією, але не захоплювати своїх сусідів. Путін багато погрожував і вийшов із багатьох угод зі США, укладеними під час Холодної війни. Багато таких угод порушив. Зокрема йдеться про угоду щодо балістичних ракет середньої дальності, нову угоду «Старт». Вони пробують використовувати для погроз свій ядерний арсенал. Заразом намагаються розробити нові технології, щоб реалізовувати ці погрози.     

– Західні медіа повідомляли, що Росія планує використовувати ядерну зброю в космосі, щоб атакувати супутники. Що ви думаєте про цю загрозу?

– Це – реальна загроза, що викликає велике занепокоєння. Детальна – засекречена. Через дивний розвиток подій комітет Палати представників з питань розвідки вирішив поширити цю інформацію назагал. Втім ця інформація досі засекречена, тож я не можу детально на цю тему говорити.

Було кілька статей про те, що Росія спробує використати Космос у якості зброї. Йдеться не лише про американські супутники, а про супутники цілого світу. Це – частина зусиль Росії, аби вкотре використати ядерний шантаж для захоплення території іншої держави.

Чи може ця загроза з боку Росії переконати членів Палати представників затвердити допомогу Україні?

– Сподіваюся на це. Загроза від Росії – максимально очевидна. Саме зараз Росія загрожує Україні, але ці загрози виходять за межі України. Путін дав зрозуміти, що хоче відновити радянську чи російську імперію. Єдине, що може його зупинити – відсутність можливостей для реалізації цього. Саме тому Мюнхенська конференція з безпеки є такою важливою. Адже вона об’єднує союзників для протидії цим загрозам і показує, що ми – єдині у підтримці України та всіх суверенних, демократичних держав.  

Трамп підірве існуючі альянси між Америкою та іншими країнами

– Зараз у США спостерігається активна внутрішня політика. Чого може очікувати Україна від можливого президенства Дональда Трампа?

– Це – справжня загроза. Цьогоріч на Мюнхенській конференції з безпеки були присутні кілька республіканців. Вони підтримують допомогу Україні. Вони розповідають, що коли Дональд Трамп був президентом, то надав Україні протитанкові системи «Javelin» та перекинув війська США до Польщі для протидії загрозі від Росії. Вони намагаються довести, що, незважаючи на заяви, Дональд Трамп наче б то відданий протидії загрозам з боку Росії.

Особисто я в це не вірю. У Дональда Трампа є свій окремий світогляд. Він вірить, що США не мають вигоди від участі у цих альянсах. На його думку, це вигідно іншим країнам, а США лише переплачують за ці альянси. Але він помиляється. Жодна країна у світі не отримує таку глобальну вигоду від миру та стабільності, як Сполучені Штати Америки. Ми – гаранти безпеки для більшої частини Європи, Японії та Південної Кореї вже понад 70 років. На це витрачаються кошти. Але стабільність, яку ми отримуємо завдяки цьому, вигідна нашій економіці, що є найбільшою у світі. Але Дональд Трамп так не вважає. Він хоче змінити умови такої угоди та вивести нас з цих альянсів та партнерств, щоб сфокусувати увагу лише на США. Це – велика помилка. Якщо ви фокусуєтеся на Америці, тоді слід зосередити увагу на партнерстві з Францією, щоб упевнитися у тому, що ми задовольняємо власні потреби.

Окрім того, Дональд Трамп генерує багато чого через власне ego. Якщо якась країна образить його, то він повністю змінить свою політику щодо неї. До прикладу, під кінець свого президентства він був незадоволений Німеччиною і тому доручив підготувати план виведення усіх військ США з Німеччини. А там у нас – багато військ і військових баз. Тому я не погоджуюся зі своїми республіканськими колегами, які вважають, що другий термін Трампа буде сприятливим для глобального миру та безпеки. Він підірве наші альянси та партнерства у світі, які ми вибудовували останні 75 років.      

– Путін заявив, що наступним президентом США хотів би більше бачити Джозефа Байдена, а не Дональда Трампа…

– Думаю, що Путін бреше і бреше на вигоду власним інтересам. Думаю, що говорячи так, він пробує змінити наратив про Трампа. Трамп заявив, що кине Україну. І це саме те, чого хоче Путін. Путін розуміє, що є непопулярним у США. Якщо виглядатиме так, що він підтримує президентство Трампа, це точно підірве зусилля Трампа на успіх.  

У Республіканській партії є пропутінська група

– Чи є Дональд Трамп причиною того, чому провалилася угода щодо безпеки кордонів?

– Так. Він є причиною того, чому угода щодо безпеки кордонів про яку зміг домовитися Сенат, провалилася. І це є частиною проблеми щодо України. Йдеться про непослідовність Республіканської партії і нашої країни. Спершу йшлося про те, що ми не можемо затвердити допомогу Україні, допоки не розберемося з проблемою захисту кордону. Захист кордону дійсно є для нас великою внутрішньою проблемою. У нас справді – міграційна криза. США заполонили люди, котрі втікають від різних насильницьких та хаотичних режимів і від бідності. Саме тому потрібно змінювати нашу прикордонну політику. Заразом я не вважаю, що це має бути пов’язане із допомогою Україні, оскільки ми не могли дійти згоди щодо кордону впродовж 30 років. Республіканці і демократи досягли жорсткої угоди щодо кордонів і домовилися, що проголосують за це. Але після цього Трамп вирішив, що ця угода не в його політичних інтересах і сказав республіканцям, щоб вони її не підтримували. І вони це зробили.      

– Саме після цього вони передумали?

– Так. Якщо говорити чесно, вони хотіли жорсткішу угоду щодо захисту кордону. Вони хотіли, щоб було передбачено більше обмежень до тих людей, які прибувають у США. Втім є закон щодо якого змогли досягти згоди в Сенаті. І це точно певний прогрес. Якби ми не досягли прогресу щодо цього в Сенаті, то вони могли б не голосувати за цей закон і сказати про те, що нам слід зробити більше.

Заразом у спікера Джонсона була така позиція, що наче вони не можуть голосувати за допомогу Україні без закону про захист нашого кордону. А Дональд Трамп заявив, що вони не можуть голосувати за допомогу Україні разом із заходами для безпеки кордону. Тож для республіканців складається виграшна ситуація. Республіканці в Сенаті погодилися з Трампом та відмовилися від угоди щодо захисту кордону. Втім зараз республіканці знову говорять, що заходи щодо кордону мають бути схвалені. У Республіканській партії є такий елемент, який підтримає Путіна, аніж будь-кого іншого. До прикладу, Такер Карлсон – один із найбільших спікерів «правих». Його дуже підтримують у Республіканській партії. Він поширює путінську пропаганду. А ще є Ліз Чейні, колишня членкиня Палати представників США. У Республіканській партії є свій пропутінський кокус. Вони роблять все для того, щоб захистити дії Путіна в Україні. Це – мала група. У них немає більшості. Але більшість Республіканської партії дозволяє цій маленькій групі диктувати політику щодо України. Такого не має бути. Вони мусять винести на голосування допомогу Україні.    

– Чи є у вас хоч якийсь оптимізм щодо ймовірності затвердження допомоги Україні в Конгресі?

– Я роблю все, що можу, аби ми затвердили цей пакет підтримки для України. У мене дійсно є певний оптимізм, адже багато республіканців віддані допомозі Україні. Йдеться про більшість республіканців. Заразом вони поки не проявили хоробрості у реалізації цього. Вони вірять у правильність допомоги Україні, проте не хочуть проштовхнути це питання і не хочуть йти на конфлікт із пропутінським крилом Республіканської партії. Я занепокоєний цим. Це – більш правдиво. Я занепокоєний тим, чи виконає спікер Джонсон ті зобов’язання, які на себе взяв. Він не хоче покинути Україну, але чи дійсно він виконає своє зобов’язання, чи дозволить праворадикальному пропутінському крилу партії заблокувати це питання? Я не знаю. Хвилююся чи вистачить йому хоробрості.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини