У російській Єлабузі розгорнуто мінімум дві лінії виробництва «Шахедів» – ГУР

Фото: АрміяInform

У місті Єлабуга росіяни розгорнули мінімум дві лінії виробництва дронів-камікадзе «Шахед».

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.

За його словами, у грудні було найбільш масоване застосування росіянами «Шахедів» для атак по Україні.

«Якщо я не помиляюсь, то в грудні ворог застосував близько 770-780 цих ударних БпЛА. Йдеться лише про ті, що були нами зафіксовані. Адже є ще певний відсоток – орієнтовно 4% – тих, які не долітають, не стартували або вибухнули відразу після запуску. У нас є підтверджені дані з російської сторони, що трапляються і такі випадки», – сказав Скібіцький.

Що стосується виробництва, він зазначив, що у росіян справді був перший контракт, який передбачав постачання безпілотних літальних апаратів з території Ірану.

«Після цього вони самі налагодили власне виробництво, воно вже працює на території Росії, зокрема в Єлабузі. Там на сьогодні розгорнуто мінімум дві лінії виробництва. Але здебільшого комплектуючі надходять з інших країн», – додав представник ГУР.

Окрім того, у Росії налагодили виробництво планера – корпусу цих БпЛА. Їх країна-агресор вже виробляє самостійно. Більше запчастин, деталей тепер йдуть з інших країн, тобто все не замикається лише на Ірані.

«Наша оцінка полягає в тому, що РФ здатна і вона вже виробляє або збирає безпілотні літальні апарати саме на своїй території. Про це свідчать, по-перше, ті фрагменти, які ми знаходимо після ворожих атак. По-друге, якщо говорити про двигуни в «Шахедах», то раніше вони були максимум двох різних фірм, натомість зараз йдеться мінімум про 3-4 різні фірми, в тому числі й китайські», – розповів Скібіцький.

За його словами, мета Росії – до 2026 року вийти на повний, замкнений цикл виробництва саме таких БпЛА на своїй території.

«Я не впевнений, що їм вдасться замінити або знайти російський аналог, наприклад, електронної бази – мікросхем, чіпів тощо. Але стартери, корпус, бойову частину, двигуни, інші елементи навігаційної системи на сьогодні РФ здатна виготовляти», – зазначив представник української розвідки.

Скібіцький також додав, що обсяги виробництва «Шахедів» здебільшого залежить від кількості й наявності комплектуючих.

«За нашою оцінкою, вони можуть виготовити (стільки вони, наприклад, зробили протягом грудня) 330-350 одиниць цих БПЛА. Але, знову ж таки, це залежить від того, чи є деталі, бо, наприклад, можуть бути корпуси, бойові частини, але немає двигунів. Що могли – зібрали й чекають тільки на двигуни. Прийшли двигуни – і відповідно, кількість готових виробів зросте, їх буде більше ніж 300», – пояснив він.

Водночас представник ГУР зазначив, що всі «Шахеди» або так звані «Герань-2», що виготовляються, відразу йдуть на бойове застосування.

«І тому ми й бачимо різну кількість безпілотників, що застосовуються. Грудень показав, що навіть якщо у ворога і були якісь запаси, то вони на сьогодні вичерпуються, і всі ці БпЛА, які запускаються, буквально надходять з конвеєра», – додав Скібіцький.

Росія активно використовує іранські дрони-камікадзе типу Shahed для атак по території України. Спочатку країни заперечували свою співпрацю, попри чисельні докази її наявності, однак у листопаді 2022 року Тегеран змінив позицію та визнав свою причетність.

Окрім того, пізніше стало відомо, що Росія будує завод із виробництва «Шахедів».

оренда квартири Львів

Новини