У російських підручниках українці у Другій світовій не воювали – історик Василь Павлов
- Понеділок, 31 жовтня 2022
Росія копіює ідеологічних попередників. При чому не тільки в поведінці з іншими країнами, але й із внутрішнім споживачем. Всю свою ідеологію вони будують не на баченні майбутнього, а на візії минулого.
Про це в ефірі «Першого Західного» розповів військовий історик Василь Павлов.
«Рашисти почали копіювати ідеологічних попередників. Не тільки в зовнішніх формах, але й внутрішніх. Це відбувалось від нульових до середини десятих років, коли в Росії був сформований культ Перемоги, або «Побєдобєсія». Тоді росіянам замість того, щоб сформувати візію майбутнього почали згодовувати візію минулого. І вся держава була повернута в минуле. А в зв’язку з тим, що, фактично, більше нема чим пишатись, аніж перемогою у Другій світовій, то на цьому був побудований весь ідеологічний конструкт», – вважає історик.
За його словами, наративи: «Спасіба дєду за пабєду», «На Берлін», «Можем павтаріть» – було ідеологічною «накачкою» в мілітарному розумінні цього слова.
«Але при цьому вони вибудовували конструкт, що це зробили виключно росіяни або в вузькому розумінні, що це «вєлікій рускій народ», навіть не згадавши представників інших національностей в РФ, які билися з нацизмом в ці роки. А стосовно України, то це було висловлено ще в 2010 році Володимиром Путіним, коли він спробував пояснити, що у Другій світовій війні Радянський Союз міг перемогти і без України», – говорить історик.
Хоча, за його словами, це нонсенс, бо українці в цій війні були на всіх фронтах, і Україна може похвалитись двома героями, які встановлювали прапор Перемоги: Олексою Берестом над Рейхстагом та американцем українського походження Майклом Стренком над Окіновою.
Він взагалі радить не зважати на виступ Путіна на «валдайському» форумі, бо промова спрямована на внутрішнього споживача, на відміну від статті 2020 року, яка була присвячена ролі РФ в Другій світовій війні, і яка якраз була спрямована на зовнішню аудиторію.
На думку історика, замість нікому нецікавої промови Путіна, краще звернути увагу на те, що відбувається у російських шкільних підручниках, бо якраз це формує візію російського суспільства.
«Виросло вже ціле покоління, яке не знає нічого, окрім Росії Путіна. В російських підручниках ви не знайдете жодної інформації про бойові дії в роки Другої світової на території України. В них концепт: «Брестська фортеця», «Битва за Москву», Сталінградська, Курська битви, «Багратіон», Берлін. Те, що лінія фронту двічі «прокотилась» по території України чи бойові дії в країнах Балтії – не розглядається взагалі», – пояснив Василь Павлов.
На його думку, таким баченням подій Другої світової війни сучасна російська влада і вибудовує нові наративи, які будуть спрямовані на знищення України.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин