«У росіян пішов від’ємний баланс». Гетьман про Mirage 2000, КАБи та чи є у Трампа мирний план

Фото: BBC

В Україну прибули перші французькі винищувачі Mirage 2000, про це повідомив міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню. Він, звичайно, не уточнив їхньої кількості, але зазначив, що керуватимуть ними українські пілоти, які пройшли спеціальне навчання. Президент Володимир Зеленський назвав прибуття в Україну цих літаків ще одним кроком до зміцнення української безпеки.

Як поява французьких винищувачів Mirage 2000 може вплинути на протистояння з противником, чим українські військові змогли збити керовану авіаційну бомбу (КАБ) над Запоріжжям та чи у США уже є чіткий мирний план щодо України – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олексій Гетьман.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Соцмережі

«Усе залежить від кількості Mirage 2000»

– У чому особливість французьких Mirage 2000? Чи здатні вони змінити ситуацію у повітряному протистоянні з ворогом?

– Вони можуть багато що змінити. Тільки маємо розуміти, скільки Україна їх отримала. Якщо це кілька одиниць, то ефект буде не значний. Якщо кілька десятків, то так.

Чим вони відрізняються? Вони приблизно того ж року випуску, навіть трішечки молодші, ніж F-16. Це літаки четвертого покоління і ті, хто їх використовував в різних бойових умовах розповідають, що Mirage 2000 за рахунок трикутної форми крила більш маневрені на великих швидкостях. А всі інші показники в них приблизно ті ж, що у F-16.

Фото: Defense.gouv.fr

– Головне питання у кількості… У жовтні 2024 французькі ЗМІ писали, що Україна просила 12 літаків Mirage 2000, а Франція готова була надати до 20 машин. Чи це реальні цифри? І якщо нам передали таки 12 літаків, то як це вплине на наше небо?

– Думаю, вони будуть працювати в парі з F-16, але їх будуть використовувати для інших цілей.

Mirage 2000 можуть почати замінювати наші ще радянські винищувачі Су-27 і МіГ-29. Вони точно кращі. Свого часу вони були непогані, навіть могли конкурувати, а зараз застаріли. Розуміємо, що корпус літака, безпосередньо планер, це одне, а двигун, бортова апаратура, радари, електроніка – це різні речі.

Mirage 2000 – це сучасний літак і не треба лякатися, що він, якщо не помиляюсь, 1978 року виготовлення.

«Це має бути ЗРК невеликого радіусу дії»

– Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат підтвердив інформацію, що українські військові змогли збити керовану авіаційну бомбу над Запоріжжям і що це вже не перший такий випадок. Чим можемо збивати цю російську зброю?

Не думаю, що це пов’язано з Mirage 2000 чи додатковими F-16. Безпосередньо Юрій Ігнат відомивився розповідати, в який спосіб вдалося це зробити.

Припускаю, що це два варіанти: зенітно-ракетний комплекс або ракета повітря-повітря з наших літаків. Хоча більше схиляюсь до думки, що все були використані зенітно-ракетні комплекси. І, швидше за все, малого радіусу дії. Там великі і не потрібні. КАБи максимум можуть літати 70-100 км. Patriot нам точно не треба використовувати.

Знешкоджена саперами російська авіабомба КАБ-500 у Запорізькій області, серпень 2023-го

– Чи може це бути якесь чергове ноу-хау від українських військових?

– За великим рахунком нам пощастило. Повторюся, це має бути ЗРК невеликого радіусу дії, окрім того, він має бути мобільним, швидко переміщуватись і має знаходитись десь неподалік від лінії фронту. Якщо подивитися, які в України є комплексти на озброєнні малого та середньо радіуса дії, то можна вирахувати приблизно, що це було.

«Річку Оскіл форсувати буде вкрай важко»

– За даними аналітиків DeepState росіяни продовжують спроби форсувати річку Оскіл, в Харківській області, та не полишають намір оточити Куп’янськ. На що ще слід звернути особливу увагу?

– Куп’янськ-Вузловий їх цікавить, бо це залізниця. Росіяни намагаються туди пробитися, а якщо не вдається, то хочуть максимально погіршити нам логістику, забезпечення військ всім необхідним.

Річку Оскіл їм форсувати буде вкрай важко, бо західний берег – це панівні висоти і там є гірський кряж. Знайомі розповіли, що цей рельєф місцевості максимально використали, як фортифікацію. Там є артилерія, система зв’язку, яку неможливо заглушити. Достатньо усього, щоб тримати оборону.

А росіяни нехай намагаються. Уже кілька днів, коли на фронті за статискою, було менше 100 бойових зітнень за добу. Це означає, що росіяни активні бойові дії призупинили. Це пов’язано з їх втратами та підготовкою до нових наступів; вони їх анонсували на березень-початок травня, тривалість від шести до дев’яти місяців. Це не бліцкриг, це знову-таки повзуча окупація.

І тепер росіянам потрібно закумулювати нові сили і засоби та відновити втрати, зокрема по 40 тисяч і більше щомісяця. Однак зараз вони за рахунок мобілізації, рекрутингу не можуть долучити до бойових дій ту ж кількість людей, яку вони втрачають. Якщо раніше у них це виходило, то зараз пішов від’ємний баланс по живій силу, не кажучи вже про техніку.

Фото: ЗСУ

«Будуть загальні розмови і красиві фрази»

– Президент Дональд Трамп заявив про ймовірну зустріч наступного тижня з президентом Зеленським та диктатором Путіним. Також у тім часі пройде Мюнхенська безпакова конференція, де можуть окреслити певний план мирних перемовин. На вашу думку, чи справді найближчим часом вони можуть стартувати?

– Спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог анонсував, що буде на Мюнхенській конференції, а потім, швидше за все, приїде у Київ. Щодо Трампа, то ймовірно, і пройде зустріч з Зеленським.

Те, що точно відомо, на безпековій конференції не буде представлений план мирного урегулювання. Це вже офіційно. Адже наразі є тільки напрямки, ідеї, але чіткого плану, де усе прописано – не існує. Будуть загальні розмови і красиві фрази.

Щодо переговорів, то вони постійно ведуться. Чи це зрада? Простий приклад, а яким чином ми обмінюємося військовополоненими. Врешті-решт усі війни завершуються перемовинами.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан, Святослав Драбчук

оренда квартири Львів

Новини