«У цю гру можна грати удвох». Експерт про масовані удари РФ та чи дасть Трамп Україні більше зброї

Фото: ДСНС України

У ніч на 28 листопада ворог знову атакував критичну інфраструктуру – електричні підстанції в різних областях України. Унаслідок протиповітряного бою збито майже 90% крилатих ракет «Калібр», Х-101, три керовані авіаційні ракети та 35 ворожих БпЛА, понад 60 локаційно втрачено. Однак зафіксовано 12 влучань, в основному в об’єкти паливно-енергетичного сектору.

Яка особливість цього удару, чи можуть атаки РФ по енергетиці призвести до блекауту, як довго ворог може робити свої ракети та чи дасть Трамп більше зброї – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» військовий експерт, полковник запасу СБУ Михайло Притула.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Главред

«Це дуже критичні моменти»

– Отож атака у ніч на 28 листопада була зосереджена більше на нашу енергетичну систему. Чи можливо якось зупинити ці удари росіян?

– Чи буде ворог бити по нашій енергетиці? Так. Куди саме? Теж зрозуміло, це – трансформаторні підстанції, в тому числі залізничної мережі, системи регулювання. Це дуже критичні моменти. Ці об’єкти знаходяться на поверхні, їх видно зі супутників і велика частина їх була побудована ще за часів радянського союзу. Тому ці координати ворогу відомі.

Як бачимо, кількість збитих ракет і «шахедів» достатньо велика – майже 90%, але на жаль, влучання призвели до критичних наслідків. Ворог намагається бити саме туди, де ці системи перемикаються. Для розуміння, один трансформатор може важити 1000 тонн, їх виготовляють поштучно і саме на них тримається енергетична безпека України.

«На Захід України ворог запускає саме ракети»

– Якщо глянути на карту, як летіли ракети і «шахеди», то що можна сказати з військової точки зору?

– Бачимо, що вони намагаються бити ракетами саме по західних областях, зокрема там, де йдуть найбільш важливі транспортні мережі. Намагаються вирахувати, де у нас немає систем протиповітряної оборони, де у них буде найбільш сприятливий коридор.

– «Шахеди» більше зосередилися в центрі країни, а ракети – полетіли якраз на захід України. Чому саме так?

– Через розподільчі мережі, ми зв’язані ними з Європейським Союзом, і тому вони намагаються не дати Україні отримувати енергетичну допомогу з Європи. В той же час, ворог розуміє, що «шахед» буде летіти до Львова 6-7 годин. Це досить тривалий термін і за цей час його вираховують і зіб’ють. Тому вони на захід України запускають ракети.

Фото ілюстративне: Укренерго

«Гітлер по Британії запустив 30 000 «Фау-1 і «Фау-2»

– Скільки таких комбінованих атак росіяни можуть ще здійснити і з якою інтенсивністю?

– Наведу історичний приклад. Гітлер за час свого ракетного терору по Великобританії запустив біля 30 000 ракет. Це були аналоги балістичних і крилатих ракет: «Фау-1 і «Фау-2». Це не привело до жодних поступок з боку західних країн, а навпаки – до втрати ним влади.

Можемо порівняти дії росіян і Гітлера. У РФ набагато менша кількість ракет, вони не можуть похизуватись тим, що виробляють стільки ж. І, відповідно, не можуть завдати критичної шкоди для енергетики і для України в цілому. Тим більше ракетними терорами змусити нас здатися, як вони мріють. Чи можуть росіяни виробляти їх безкінечно довго? Можуть, бо ракета не має серйозної начинки, яку б вони не могли виробляти. Навіть за старими технологіями вона будуть летіти. Є у них ракетний канібалізм, є запаси електронних компонентів. Це було обов’язковим для усіх підприємств, які на території РФ. Багато чого вони закупляють у Китаї, зокрема через підставні фірми і компанії.

Наскільки часто вони будуть стріляти по нас? Ракета – це не така річ, яка робиться швидко. Іноді нарікаємо, що наші партнери не дають нам багато ракет. Часто це через те, що в них їх може не бути, їх треба ще зробити. А ще й врахувати системи радіоелектронної боротьби росіян.

Тобто росіяни будуть їх робити, але вони будуть готуватись до таких атак кілька місяців. Через це не можуть ті удари робити щоденними і навіть раз на тиждень. Будуть готуватись місяць-два, а потім знову запускати отакі великі хвилі.

Фото: АрміяInform

«Те, що вони вражають в нас, має стати ціллю і у них»

– Чи можуть атаки росіян призвести до повного блекауту в Україні і яка їх ймовірна тривалість?

– Проблема у тім, що багато систем енергетичної інфраструктури, робляться під конкретну мережу, і тому їх не є багато. Були їх виробники і в Україні, зокрема Рівненський завод високовольтної апаратури, чи діє він зараз – не відомо. Тому ці енергетичні елементи десь треба брати: чи в Європі, чи у Китаї.

Тому треба вживати заходи до захисту цих елементів. Можна навіть переносити такі енергетичні об’єкти під землю і робити все можливе, аби їх захистити. Можливості такі є, але це не зробиться за один день чи навіть місяць. Це важка робота, яка вимагає і проєктування, і підготовки, і спеціального обладнання. А ворог не дає на це час.

Тому теоретично росіяни можуть зробити блекаут на одну-три доби. Сподіваюсь, що наші енергетики зробили запас найбільш необхідного обладнання. Чудес не буває, це те по чому буде цілитися ворог.

І так само бачимо, що нашими цілями у РФ є нафтопереробні заводи. Сподіваюсь, що ми також будемо атакувати і трансформаторні підстанції. Те, що вони вражають в нас, має стати ціллю і у них. У цю гру можна грати удвох.

– Нехай вони теж відчують, як це сидіти без світла. Різануло, коли ви сказали: «Чудес не буває». Вони таки бувають, просто не потрібно тільки на нього сподіватися…

– Точно скажу, що бувають. Навіть те, що ми вистояли в перші дні війни, це було чудо. Бо росіяни йшли колоною на Полтаву, Дніпро, Запоріжжя, щоб з’єднатися з тими, хто йшов з півдня і відрізати таким чином схід України повністю. Але вони чомусь повернули і зробили трьохсоткілометровий марш у Бровари. Намагалися захопити Київ за три дні. І це допомогло нам вижити.

Маю на увазі, що чудес у техніці не буває. Вона досить прогнозова.

Фото: Reuters

«Трамп – це прагматичний бізнесмен»

– Про розрахунок на фронті. Зараз суттєво зросла кількість ворожих штурмів. Це пояснюють тим, що Путін дав завдання до інаугурації Трампа захопити весь Донбас та вибити нас з Курської області. Чи є для цього в них людський потенціал, зокрема, кваліфіковані військові, які здатні це зробити? І чи є у них запас міцності в тій самій бронетехніці, артилерії?

– Знову ж таки, треба дивитись туди, де чудеса. Зокрема, якихось див очікує від Трампа Путін, але цього не буде. Бо Трамп – це прагматичний бізнесмен, це акула бізнесу. І Путін для нього лише жертва, їжа, яка попала в скрутну ситуацію. Як бізнесмен Трамп буде робити наступні дії (бачимо по його діях, що він схильний саме до цього) – підсилювати переговорні позиції. Путін теж через дії на фронті намагається їх підсилити.

Трамп буде давати більше зброї Україні. Власне, призначення спеціального представника щодо України, відставного генерал-лейтенанта Кіта Келлогга вказує на те, що це саме та людина, яка здатна на такі дії. А що Путін може запропонувати? У нього логіка терористична. Він має захопити якомога більше заручників та робити усе, щоб у разі заморозки війни, не віддати свою територію. Бо росіяни його не зрозуміють.

Отже, чи буде Трамп здавати Україну? Ні, не буде. Чи буде він намагатись заморозити конфлікт по лінії зіткнення? Так, бо це історична традиція Сполучених Штатів Америки.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини