У тимчасовому відступі України від Конвенції з прав людини нічого страшного немає – Андрій Магера

Фото: ehrac.org.uk

Українська влада подала до Ради Європи заяву про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. Йдеться, зокрема, про скасування права розпоряджатися своїм майном.

Що це означає для громадян України, в програмі «Головне за день» на «Першому Західному»   пояснив заступник голови ЦВК 2007-2018 рр. Андрій Магера.

«У цьому немає нічого страшного і небезпечної ситуації. Коли 24 лютого 2022 року президентом України був виданий указ про введення воєнного стану в Україні, в ньому містився перелік статей 2 розділу Конституції України, які торкаються конституційних прав і свобод, дію яких, фактично, було обмежено. Весь цей перелік увійшов в заяву про відступ від положень Конвенції 1950 року про захист прав людини і основоположних свобод. І Україна проінформувала Генерального секретаря Ради Європи про відступ окремих положень від цієї Конвенції.

Разом з тим, за жодних обставин, навіть в умовах воєнного стану, не може бути обмежено право на життя, на честь і гідність, на свободу і особисту недоторканність, судові гарантії і тому подібне. Все це залишається, нічого не змінюється», – зазначає Андрій Магера.

Він вважає, що треба було одразу, коли видавався цей Указ в 2022 році, вказати в наступній статті документу про Конвенцію 1950 року. Тоді б не було такої уваги і ажіотажу щодо відступу від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини, що виникли зараз.

Правознавець нагадав, що наразі в українців через воєнний стан є обмежені політичні права та свободи. Це право брати участь у виборах та референдумах, право на участь у мирних зібраннях, демонстраціях, пікетах, право на пересування, вільний вибір проживання.

«Але, якщо мало місце катування, вбивство людини – все це буде захищатись  на рівні національних судів. Якщо держава не виконує свої функції, то залишається право на звернення до Європейського суду з прав людини. Проте, якщо українець буде скаржитись туди, що йому забороняють брати участь у виборах, або проводити мітинг, безумовно, що жодної перспективи такої справи в Європейському суді не буде», – наголошує правознавець.

оренда квартири Львів

Новини