«У Європи не має часу». Єгор Брайлян про розмову Трампа і Путіна, посилення України та нові агресії Росії

Фото: Bloomberg

Підхід президента США Дональда Трампа до мирного врегулювання війни в Україні не має стратегічної послідовності й базується на небезпечних ілюзіях, пише оглядач Девід Ігнатіус у статті для Washington Post. Автор зазначає: Трамп потурає російському лідеру, погодившись під час останньої телефонної розмови, що «умови припинення вогню обговорюватимуть виключно між двома сторонами», Україною і Росією, бо саме вони знають деталі. Це, на думку журналіста, ірраціональний підхід. Трампу потрібно організувати процес більш злагоджено, інакше на нього чекає невдача.

Чим насправді завершилися двогодинні перемовини між Трампом і Путіним, чи важливі санкції проти Росії та де Україні шукати нових союзників – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» кандидат історичних наук, доцент Київського авіаційного інституту Єгор Брайлян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Детектор медіа

«Трамп розуміє, що в нього нічого не виходить»

– Трамп після двогодинної розмови з Путіним заявив, що російський диктатор готовий до перемовин, відтак він вирішив не посилювати санкції. На ваш погляд, це та ж риторика, яка перед тим звучала від США та Росії перед Стамбулом, чи ви, можливо, знайшли щось тут нове?

– Ні. Росія тягне час, аби провести літній наступ проти України. А позиція Трампа незмінна – Україна має підписати договір з росіянами. Але те, що посередником може стати Ватикан, це цікаво, бо бачимо, що новий Папа Римський Лев XIV зі США і що Зеленський вже мав зустріч, де зокрема йшлося про сприяння Святого Престолу поверненню українських військовополонених.

– Трамп після розмови з Путіним назвав російського диктатора «сильним хлопцем». Згодом у нього з’явилась нова заява про те, що задіяні великі его з обох сторін і важко буде домовитися. І навіть розповів, що готовий вийти із переговорного процесу, якщо побачить, що зайшов у глухий кут. А також додав про «червону лінію», після перетину якої він точно це зробить. Що може стати цією лінією»?

– Тут два варіанти. Це або Запорізька АЕС, бо США хочуть отримати над нею контроль. Або ж відсутність договороздатності України, що ми не підемо на те, аби Вашингтон визнав Крим російським. Це уже наша «червона лінія».

А загалом Трамп розуміє, що в нього нічого не виходить, а тиснути на Росію він не хоче.

Фото ілюстративне: BBC

– Сподіватися на зустріч, яку планує Зеленський, за участю Сполучених Штатів, України, Росії, Великобританії і країн Євросоюзу, не варто?

– Так. Човникова американська дипломатія буде тривати, адже Росія проти того, щоб Європейський Союз був рівноцінним учасником переговорів. З іншого боку, є питання до європейських партнерів, вони оголосили себе «коаліцією рішучих», але наразі не бачимо від нього жодних дій.

«У США і загалом країн Заходу є важелі впливу на Росію»

– Серед місць, де може гіпотетично відбутися зустріч за участі Путіна, називають Ватикан та Швейцарію. Та діє ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом і йому поїхати туди це підписати собі тюремний вирок – чи правильно оцінюємо ситуацію? Чи на час такої зустрічі дію цього ордера можуть призупинити? Також пригадуємо, що російський диктатор казав, що така зустріч може відбутися в Москві…

– Вона може відбутися на Близькому Сході; окрім Туреччини, це можуть бути Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Катар. Та бачимо по крайнім переговорам, які пройшли в Туреччині, що Росія свідомо занижує статус делегації, які не могли приймати жодних рішень. Те, що там був Мединський, означало лише певний зв’язок з попередніми стамбульськими переговорами, які були в березні 2022 року. Можлива лише зустріч Путіна і Трампа, та російський диктатор не зацікавлений в тому, щоб проводити реальні переговори.

У США і загалом країн Заходу є важелі впливу на Росію, щоб вона пішла на конкретні переговори. Це, в першу чергу. санкції проти «Росатому», російської енергетики, ВПК. Та Захід до цього не готовий в силу різних причин.

Фото: Укрінформ

– Але наскільки ці санкції дієві, бо в Путіна кажуть, що вони вже до них адаптувалися? Натомість в Євросоюзі та США переконані, що Росія блефує. Та чи вони здатні зупинити Росію?

– Вони діють, але не настільки сильно, щоб впливати на зміну в прийнятті рішень. Навряд чи нинішній санкційний режим зробить так, що Путін захоче вивести війська з окупованих територій. Чи, як мінімум з Криму, пам’ятаємо, що росіяни забрали звідтам свій Чорноморський флот, після того, як Сили оборони України знищили там ледь не його половину.

«Маємо посилюватися через альянси з іншими країнами»

– Раніше ви говорили, що Трамп, фактично, ставить хрест на Україні і пропонували шукати нам інших союзників. Хто вони?

– В першу чергу, це Велика Британія, Німеччина, Франція, країни Бенілюксу: Нідерланди, Бельгія, Люксембург. По суті це Західна Європа і Північна Європа.

Поки вступ України до НАТО поставлений на паузу, можемо посилити співпрацю з іншими партнерами через різні двосторонні-тристоронні формати. Зокрема, 9 травня пройшов саміт країн-членів Об’єднаних експедиційних сил (JEF), це безпекове об’єднання 10 країн Північної Європи на чолі з Великою Британією, де Україна отримала статус посиленого партнерства. Розуміємо, що ці країни безпосередньо розуміють загрозу Росії, це – Швеція, Фінляндія, Данія, країни Балтії.

Зустріч країн-членів JEF в Осло 9 травня 2025 року. Фото: EPA

Переконаний, що ми посилимо співпрацю з кожною з цих країн. Також маємо розуміти, що в НАТО не всі країни між собою інтегровані. До того ж бачимо, що відбувається в альянсах, які будуть змінюватися, насамперед, під впливом Трампа. Тому маємо посилюватися.

Важливо, щоб ми були проактивними. Аби були не лише жертвою російської агресії, але і автором міжнародної, Європейської безпеки. Пропонували рішення, яким чином можна посилитися, зменшити ті загрози, які несе Росія.

«Усе більше зростає роль безпеки»

– Часто на шляху до перемовин між партнерами стають внутрішньополітичні процеси в цій чи іншій країні, вибори. Зокрема, у Польщі один з кандидатів, який вийшов в другий тур, Кароль Навроцький, заявив, що готовий поступитися підтримкою вступи Україну України в НАТО в обмін на те, що його підтримає лідер націоналістичної Конфедерації Славомір Менцена. Розуміємо, що і у інших партнерів можуть бути подібні процеси; українське питання стає розмінною картою, аби задовольняти погляди виборців. Наскільки це загрозливо для нас?

– Загрозливо, та ми теж маємо краще і більше працювати з кожною з країн. Бачимо по Румунії, де переміг прозахідний кандидат Нікушор Дан, що усе може завершитися добре. В Польщі складна ситуація, та багато залежить від інформованості; можливо треба більше пояснювати полякам, чому підтримка України важлива. Усі ці внутрішні протиріччя використовує Росія, вона посилює уже наявні поділи.

Кандидат у президенти Польщі Кароль Навроцький від партії «Право і справедливість» (PiS). Фото: Reuters

Також маємо використовувати людей, які виїхали, біженців, як людський капітал. Вони є амбасадорами України, мають бути проактивними. Тут немає іншого рецепту, окрім як поширювати свої наративи, бо якщо ти не цього не робиш, це місце в головах людей займе російська чи китайські пропаганди. Бачимо, що Китай теж посилюється в Європі, і це є загрозою, в тому числі і для України.

– Польщі є чого боятися, останніми роками там суттєво зміцнюють свою оборонну спроможність, розуміють, що наступними можуть бути вони. Наскільки дієвим є тема, яка розганяється, що Путін готовий мільйон військових відправити до Польщі і Литви?

– Тут нічого особливого. Це класичний приклад ІПСО, людям навіюється страх, аби вони боялися російської армії. Важливо, щоб поляки краще між собою комунікували, бо бачимо кризу ідеї в Європейському Союзі. Класичний перелік свобод: слова, демократія, права людини – це усе загальні речі. А світ дуже швидко змінюється і у ньому усе більше зростає роль безпеки.

Тому треба розуміти, що у країн Європи не має часу. Путін може напасти на одну з країн НАТО у найближчі два-три роки. Росія уже давно веде там гібридну війну.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан та Віталій Ковела

ДІМ РІА у Львові

Новини