Угорщина просигналізувала ЄС, що може зняти вето з фінансування України − Politico
- Середа, 17 січня 2024
Угорщина просигналізувала Євросоюзу, що готова відмовитися від своєї опозиції щодо нового довгострокового фінансування України.
Про це пише видання Politico, повідомляє «Європейська правда».
Кілька європейських дипломатів і чиновників, з якими говорило видання, повідомили, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу щодо використання грошей з бюджету Євросоюзу для підтримки України, навіть якщо це не відповідатиме вимогам, які він висунув після саміту ЄС в грудні 2023 року.
У грудні Орбан заблокував чотирирічний пакет фінансування України на суму 50 мільярдів євро. Видання нагадує, що з того часу обидві сторони беруть участь у делікатному пошуку рішення, як схвалити допомогу на саміті лідерів ЄС 1 лютого.
За словами дипломатів і посадовців, попри те, що в ЄС досі немає згоди щодо поступок Угорщині, Євросоюз впевнений, що угоду можуть укласти протягом наступних кількох тижнів.
Хоча в Брюсселі видно певну готовність запропонувати Орбану деякі поступки задля досягнення угоди, більшість національних столиць відкинули спробу Угорщини розділити фінансування України на річні транші, які потребували б одностайного схвалення щороку. На практиці це дало б Орбану право блокувати фінансування України з боку ЄС щороку, або вимагати від Брюсселя поступок в обмін на зняття вето.
Дипломат ЄС назвав «дуже малоймовірним», що держави-члени приймуть рішення, яке дасть Угорщині «можливість регулярного шантажу».
Ще одна пропозиція Угорщини передбачає середньостроковий перегляд фінансування у 2025 році. Але і цей варіант найсильніші прихильники Києва вважають неприйнятним, оскільки це знову «створить хаос» через 12 місяців.
Джерела зазначили, що це суперечить логіці семирічного бюджету ЄС, який має на меті забезпечити стабільність і передбачуваність.
За словами співрозмовників видання, потенційний компроміс може полягати в тому, що Єврокомісія відшкодує Угорщині витрати на виплату відсоткових ставок за кредитами, отриманими в період після пандемії.
Комісія також розглядає можливість запровадження «екстреного гальма», яке дозволить будь-якій країні, що заперечує проти фінансування України, затримати виплати і відкласти обговорення на саміті лідерів ЄС. Але цей варіант не дозволить жодній країні-члену ЄС накласти вето на виплати.
Консенсус полягає в тому, що будь-який остаточний компроміс повинен включати певні поступки Угорщині – достатні для того, щоб Орбан міг заявити про перемогу на батьківщині.
Двоє дипломатів зазначили, що повторне вето Будапешта на фінансування для України спонукатиме столиці ЄС закликати до застосування так званої процедури статті 7, яка може призупинити право голосу Угорщини в ухваленні рішень ЄС.
16 січня Орбан укотре підтвердив свій спротив схваленню макрофінансової підтримки для України, стверджуючи, що така допомога «не повинна шкодити бюджету ЄС».
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин