Україна і ЄС підписали безпекову угоду: буде фінансування з Європейського фонду миру

Підписання безпекової угоди з ЄС. Фото: ОП

Президент Володимир Зеленський та очільники інституцій ЄС Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн підписали угоду у галузі безпеки.

Про це повідомляє «Європейської правди» з Брюсселя.

Підписання відбулося у залі Європейської ради перед початком її засідання.

Документ, що має назву «Спільні безпекові зобов’язання між Європейським Союзом та Україною», суттєво відрізняється від двосторонніх безпекових угод України та держав-членів НАТО. Зокрема, угода з ЄС не містить жодних згадок про майбутнє членство України в Альянсу та про його підтримку, оскільки до ЄС входять як позаблокові держави (Австрія, Ірландія), так і Угорщина, що загалом утримується від підтримки України.

Держави-члени ЄС дали одностайну згоду на підписання договору.

«Найбільший успіх цієї угоди – це те, що її взагалі вдалося узгодити і підписати, попри позицію Угорщини», – розповів високопосадовець зовнішньополітичної служби ЄС.

Українські джерела відзначають важливість норми про те, що Україна отримуватиме фінансування з Європейського фонду миру (European Peace Facility, EPF).

«Нещодавно створений Фонд допомоги Україні в рамках EPF додає іще 5 мільярдів євро на 2024 рік для забезпечення подальшої військової допомоги та підготовки, і подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичних настанов Ради», – йдеться в угоді.

Зауважимо, що публічно Угорщина виступає проти наповнення цього фонду і мала змогу заблокувати відповідну норму у тексті.

Нагадаємо, що минулого тижня ЄС досяг домовленості про 1,4 млрд євро з доходів з росактивів на зброю для України через механізм EPF, що викликало публічні протести Угорщини.

Європейські посадовці неодноразово дорікали Угорщині за блокаду допомоги Україні.

оренда квартири Львів

Новини