«Україна обрала шлях високотехнологічності». Храпчинський про деталі пошкодження двох Ту-23М3 за 1800 км від кордону з РФ

Російські бомбардувальники Ту-22М3, Фото: Defence-ua

Під час вибуху на військовому аеродромі «Оленья» в Мурманській області Росії було пошкоджено одразу два стратегічних бомбардувальники Ту-22М3, про це заявив представник ГУР Андрій Юсов. Він навіть назвав відповідні бортові номери – №33 і №31. Відновлення цих літаків, за словами Юсова, може зайняти у РФ декілька місяців. Причетність України до цієї атаки представник ГУР не підтвердив і не спростував.

Про вибухи в РФ, особливо ті, які відбуваються далеко від українського кордону, чи може Росія виробляти літаки стратегічної авіації та який шлях у розробці свої озброєнь обарала Україна – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник генерального директора компанії military-tech, експерт з авіації Анатолій Храпчинський.

Фото: Укрінформ

Відеоверсія розмови – тут.

– Під час тренувального польоту загинув 17-річний самбірчанин, курсант Харківського університету повітряних сил Юрій Капустенський, який тренувався на літаку «К-10 Swift». Ви також навчалися у цьому університеті повітряних сил – що могло піти не так?

– Слід дочекатися офіційного розслідування щодо цієї ситуації. Якщо ж говорити про «К-10 Swift», то це доволі розповсюджений літак і він в більшості авіаційних шкіл українських і закордоном експлуатується для навчання пілотів. Це перші літаки, на яких курсанти проходять курс навчання. Складно сказати, що пішло не так, бо насправді, літак надійний і потужний.

Фото: Самбірська міська рада

Безумовно, тяжко читати такі новини, але треба зрозуміти, що таке трапляється і треба дочекатися висновки комісії, яка була призначена Повітряними силами.

Є завдання знищувати літаки Ту-23М3

– Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України розповів про пошкодження двох стратегічних бомбардувальників Ту-23М3 за 1800 кілометрів від кордону з РФ, на аеродромі «Оленья». У чому особливість такої операції?

– Зараз бачимо значну кількість ударів по російських стратегічних і тактичних аеродромах. Однак, зверніть увагу на те, які саме літаки ми уражаємо. Зокрема, Ту-22М3 це найбільш перспективний літак зі стратегічних, які росіяни ще можуть використовувати. Свого часу срср побудував дуже велику кількість цих літаків і якщо ви відкриєте на Google Maps карти аеродрому «Оленья», то побачите велику їх кількість на збереженні. Тож, якщо навіть РФ не зможе будувати стратегічну авіацію, то в них є великий запас додаткових деталей і за рахунок авіаційного канібалізму, вони можуть з двох-трьох літаків зібрати один. Тому є завдання знищувати саме цей літак. Додатково він є носієм ракет Х-22. Це ті ракети, які складно збиваються нашими силами протиповітряної оборони. На відміну від Х-101, Х-555, які експлуатуються літаками Ту-95МС або Ту-160.

Ту-22М3. Фото ілюстративне: Радіо Свобода

Також слід звернути увагу на удари по аеродрому «Ахтубінськ», коли був знищений літак Су-57. «Ахтубінськ» – це навчально-тренувальна база, на якій випробуються нові елементи озброєння. Тому, скоріш за все, на цьому Су-57 могли знаходитися дослідні ракети, які РФ в подальшому планувала експлуатувати. У них є потреба створити ракету, яка би літала до 1000 км і експлуатувалась тактичною авіацією. Оскільки стратегічна авіація в Росії старі літаки, які вже виходять з ресурсу. Ті три Ту-160, які Росія показала (на ньому літав Путін), то після прольоту на одному з них зайнявся двигун.

Зі стратегічною авіацією в РФ серйозні проблеми

– Тоді виходить, що після падіння Радянського Союзу росіяни не зробили, не сконструювали жодного стратегічного літака-бомбардувальника. Якщо ж говорити про модернізацію Ту-160 чи Ту-22, то з ваших слів виходить, що вони хіба що переставляють одні деталі на інші. Чи ймовірно ситуація не зовсім така і в них є потенціал, аби модернізовувати або щось збудувати нове?

– Повернемось до катастрофи літака Sukhoi Superjet 100. Він планувався як заміна європейським або американським літакам, але Росія так і не змогла сконструювати до нього якісного двигуна, оскільки раніше він використовував французько-російський. МС-21– російський проєкт ближньо-середньомагістрального пасажирського літака використовував американський двигун. Росіяни зараз намагаються щось зробити краще, але мають з цим проблеми.

Якщо тактичну авіацію, літаки Су-30, СУ-35, Су-34, вони ще можуть будувати, то зі стратегічною, в них серйозні проблеми. І це пов’язано з тим, що після розпаду Радянського Союзу, на авіазаводі Казань, де будувались літаки Ту-160, де ремонтувалися Ту-22М3, повністю був зруйнований цілий цех. Також була втрачена робоча конструкторська документація.

Російський літак Sukhoi Superjet 100. Фото ілюстративне: Радіо Свобода

Треба бити по інтелектуальній власності

Тому постійно наголошую, якщо хочемо перемогти росіян, треба бити по інтелектуальній власності. Зокрема, по приміщеннях, де знаходиться робоча конструкторська документація, де є збиральні карти або інші засоби, які мають інтелектуальну цінність, бо у разі її втрати РФ не зможе побудувати щось нове.

Ті ж російські «Шахеди» – це іранська розробка. Російською там може бути лише корпус, але і їх виготовляють за китайського технологією. Усередину РФ кладе, те, що робить Іран. Антена «Комета», яка стійка до засобів радіоелектронної боротьби для навігації і яка використовується і в БпЛА, і в ракетах, і в модулях УМПК (универсальный модуль полёта и коррекции) складається із західних елементів.

Безумовно, вони можуть багато виробляти. «Шахедів» чи інших дронів, але це не високотехнологічний продукт. І мене дуже тішить, що Україна вибрала інший шлях, зокрема, при створенні тих же безпілотних систем. Працюємо за принципом: один виліт – одне влучання. Свою якісну зброю ми протиставляємо великій кількості російської.

Фото: АрміяInform

Російська «Гербера» – не є якимось технологічний проривом

– Знаємо звідки «Шахеди»… А як що до нових російських БпЛА «Гербера», які вони почали використовувати проти ЗСУ?

Росіяни видають його за свою розробку. Однак наразі більшість інформації, яку маємо про цей дрон, це російська пропаганда. Те, що бачили, це залишки після збиття БпЛА Повітряними силами. Однак навіть те відео, яке Росія транслювала, показує слабку камеру, неточність влучання. У РФ кажуть про можливості «Гербери»щодо радіоелектронної розвідки, але якщо розуміти, яку кількість обладнання він би мав нести – а це доволі велика маса, то складно уявити, аби цей дрон для цього міг використовуватися.

Його можуть застосовувати як імітацію або навантаження наших засобів протиповітряної оборони. Окрім того, з урахуванням двигуна внутрішнього згорання, він може літати на 300-500 кілометрів. Але якогось високотехнологічного прориву у цьому безпілотнику точно немає.

Російський БпЛа «Гербера». Фото: Defence-ua

Російський «Панцир» гатив по птахах

– Повертаючися до аеродрому «Оленья» і того, як безпілотник міг залетіти 1800 кілометрів від кордону – як йому це вдалося?

– Безпілотник – це мала за розмірами ціль, яка не розвиває великих швидкостей, тож для класичних радіолокаційних систем вона не помітна. РФ свого часу добудувала деякі елементи до системи С-400, які дозволяють бачити БпЛА. Також ЗРК «Панцир-С1» розроблявся саме для їх виявлення. Щоправда, під час випробування у Сирії він гатив по зграях птахів.

Наші безпілотними мають власні системи інерційної навігації, які дозволяють обходити і бути стійкими до засобів електронної боротьби. Більше того, можемо на великі відстані чітко в ціль наводити ці БпЛА. Згадайте, удари по НПЗ, коли були уражені найбільш важливі об’єкти на них. Тож наголошу ще раз – Україна обрала шлях високотехнологічності і працює за принципом один виліт – одне ураження.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини