До сліз: Урочистості до Дня Незалежності України. Як це було
- Вівторок, 24 серпня 2021
16 липня 1990 року Верховною Радою УPCP прийнята Деклара́ція про́ держа́вний сувереніте́т Украї́ни – документ про проголошення державного суверенітету України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України».
[media=598]
18 червня 1991 року внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з’явився запис: «16 липня – День незалежності України».
Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України і 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила відповідну постанову «Про День незалежності України».
22:00 На честь ювілейного Дня Незалежності України в Дубаї підсвітили кольорами українського прапора хмарочос «Бурдж Халіфа».
Висота хмарочоса – 828 метрів.
[media=662]
21:15 У День Незалежності України внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один отримав поранення.
Як повідомляє оперативно-тактичне угруповання «Схід», пораненого воїна було терміново евакуйовано та доправлено до лікувального закладу. Стан його здоров’я захисника задовільний.
21:05 У російському Санкт-Петербурзі затримали активістів, які влаштували одиночні пікети з нагоди Дня Незалежності України.
«На Невському проспекті (у Санкт-Петербурзі – ред.) за одиночний пікет на честь Дня Незалежності України був затриманий прихильник Мирного Опору СПб Влад Шипіцин.
Також була там же затримана прихильниця Мирного Опору Ольга Смирнова».
[media=661]
20:15 У Сєвєродонецьку фінішував надмарафонський пробіг «Схід і Захід разом», присвячений Дню Незалежності. Марафон стартував 30 липня у Львові і пролягав через 9 областей України.
Учасники надмарафону пронесли через усю Україну і подарували Сєвєродонецьку символічний Державний Прапор єдності, на якому залишали підписи представники громад, через які простягався маршрут забігу.
[media=658]
19:15 До Дня державного прапора та до Дня незалежності військові Об’єднаних сил на Донеччині та Луганщині спільно з місцевими жителями та волонтерами запустили в бік окупованих територій синьо-жовті стяги.
[media=656]
Українські прапори запускали з Торецька, Світлодарська, Маріуполя, Кам’янки, КПВВ Щастя.
[media=657]
18:15 У Львові розпочався Великий Святковий концерт, приурочений 30-ій річниці Незалежності України.
Серед запрошених виконавців: Alyona Alyona, гурт Kalush, Аркадій Войтюк, Navka, гурт Patsyki Z Franeka. Телеканал «Перший Західний» веде пряму трансляцію заходу.
[media=660]
18:00 Вперше за роки незалежності України на річці Дніпро поблизу Київського річкового вокзалу пройшла демонстрація спільних дій сил сектора безпеки і оборони держави.
Близько 20 катерів військово-морських сил ЗСУ, Державної прикордонної служби, Нацполіції і ДСНС взяли участь у святковому параді.
[media=648]
[media=649]
До заходу також була залучена морська авіація ВМС, авіація Повітряних сил і армійська авіація Сухопутних військ ЗСУ. Зокрема, відбувся проліт літаків Су-25, вертольотів Мі-8 і Мі-14ПЧ.
17:17 У селі Підбірці, що неподалік Львова, урочисто відсвяткували День Незалежності України. У програмі – аквагрим, розважальні ігри з аніматорами, виступи учнів музичної школи та частування.
Насамперед свято зробили для дітей. Спершу дітлахи виступили перед усіма на сцені. А тоді настав час розважальних ігор з аніматорами та веселощів. Усіх охочі могли спробувати аквагрим.
[media=659]
У Сокалі, найбільший зведений хор в Україні, з нагоди 30-річчя Незалежності України виконав пісню «Ой, у лузі червона калина». Цей факт буде внесено у Книгу рекордів України. Як повідомив представник Національного реєстру рекордів України Павло Горішевський, цю пісню під акомпанемент акордеону виконало одночасно 848 хористів. У зведеному хорі співали як досвідчені співаки, так і зовсім юні.
16:55 Світові лідери привітали Україну з 30-річчям Незалежності. Зокрема, президент США Джо Байден у своєму листі на адресу Зеленського зазначив, що українська історія сповнена прагнення до незалежності, починаючи з часів Володимира Великого і до цього дня. За його словами, американці і українці поділяють прагнення до щасливого і квітучого майбутнього.
Президент Німеччина Франк-Вальтер Штайнмайєр від імені німецького народу привітав усіх українців з Днем Незалежності.
«Німеччина солідарно допомагає Україні в збереженні незалежності, суверенітету і територіальної цілісності і на багатьох рівнях виступає за те, щоб покласти край стражданням українців, які проживають на сході», – зазначив він.
Україна отримала привітання і від федерального президента Австрії Олександра Ван дер Беллена.
Раніше Україну привітав виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс. Він зазначив, що досягнення дійсно вражають, «незважаючи на безліч перешкод».
«Для мене честь бути в Києві і брати участь в сьогоднішніх урочистостях. Європі потрібна вільна, демократична і суверенна Україна», – заявив він.
Прем’єр-міністр Литви Інгрід Шимоніте привітала країну з Днем Незалежності українською мовою.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет в телефонній розмові із Зеленським привітав Україну з ювілеєм.
Королева Великої Британії Єлизавета II побажала Україні «подолати глобальні виклики в сфері охорони здоров’я і прагнути до кращого майбутнього».
Україна також отримала привітання від влади Нідерландів, короля Саудівської Аравії, президента Єгипту, президента Кенії і короля Марокко.
[media=646]
15:10 Шість міст у Чехії та, принаймні, одне місто у Словаччині підняли українські прапори на честь 30-річчня незалежності України.
Зокрема, відповідні рішення ухвалили мерії міст Брно та Пардубіце, обласні ради Пардубицького і Плзенського країв та мерії міст Ліберець, Мнєлнік, Кадань.
[media=636]
У Словаччині український прапор підняла на мерії міста Пряшів, де мешкає велика українська діаспора.
[media=637]
13:40 Кілька тисяч ветеранів російсько-української війни з усіх регіонів України рушили центральними вулицями Києва – Марш захисників пройде від парку Шевченка до Майдану Незалежності.
Колону під національними, кримсько-татарськими і червоно-чорними прапорами супроводжують постійними оплесками під вигуки «Слава Україні».
Також в колоні помічені Білоруські прапори. Люди вигукують «Свободу політв’язням». (Фото: Українська правда)
[media=641]
[media=640]
[media=639]
13:05 Після завершення офіційних заходів до Дня незалежності сталося кілька неприємних інцидентів.
Зокрема, невідомий чоловік облив червоною фарбою сходи біля будівлі КМДА на Хрещатику.
«Також він залив постамент з державним прапором і табличкою «Український національний прапор піднято 24 липня 1990 року». Біля самої таблички він залишив відбиток руки з червоної фарби», – повідомили в поліції.
[media=642]
Під час урочистих заходів до Дня незалежності в центрі Києва чоловік облив себе невідомою речовиною та підпалив, його госпіталізовано.
Співробітники полку поліції особливого призначення №1 оперативно зреагували та викликали бригаду швидкої допомоги. Життю чоловіка нічого не загрожує.
[media=643]
Під час урочистих заходів у центрі Києва невідомий облив зеленкою експрезидента України Петра Порошенка. Правоохоронці негайно зупинили порушника та доставили до Печерського управління поліції.
Зловмисником виявився уродженець Чернігівської області, 1999 року народження.
12:40 На честь 30-тої річниці Незалежності України проходить військовий парад не лише у Києві, в Одесі також відбуваються урочистості. В рамках святкувань відбудуться проходження бойових кораблів та катерів з відпрацюванням показових елементів застосування сил та засобів Військово-морських сил України.
12:30 У Львові пройшов легкоатлетичний пробіг «Забіг у вишиванках-2021». Місцем старту та фінішу стала площа у саму серці Львова – перед Львівським оперним театром. Учасники забігу долали різні дистанції – 1, 3 та 5 км. Окремо були проведені короткі дитячі забіги (Фото: Львівська міська рада)
[media=631]
[media=630]
[media=633]
[media=634]
11:05 Хрещатиком почали свою ходу парадні розрахунки українських військ, курсанти військових вишів.
[media=616]
[media=611]
Потім – військовослужбовці країн-партнерів України: Великої Британії, Грузії, Данії, Естонії, Канади, Латвії, Литви, Молдови, Словаччини, Фінляндії, Чехії, Швеції, США.
[media=617]
[media=616]
Повз головну трибуну на Майдані пройшли військові оркестри, зокрема міжнародний зведений оркестр, який завершив свою ходу фрагментом Дев’ятої симфонії Бетховена – гімном ЄС.
За ним пішла авіація Сухопутних військ ЗСУ – гелікоптер МІ-8 ніс прапор України.
[media=623]
[media=612]
Об 11:33 розпочалася авіаційна частина параду. У небі над центром Києва – військові літаки та гелікоптери. Над Хрещатиком гордість України – літак Мрія.
[media=619]
Розпочалася трансляція з Одеси, де транслювали морський парад за участю військових кораблів України та НАТО.
[media=614]
На Хрещатику розпочався парад військової техніки, до якої включили не лише військову техніку – БТРи, танки, САУ, артилерійські установки – але й техніку сил підтримки ЗСУ та ДСНС.
[media=615]
[media=629]
[media=627]
Над центром Києва – колона літаків та гелікоптерів країни-партнерів України – Словаччини, Польщі тощо.
За ним полетіли українські винищувачі Міг-29, які випустили жовтий і блакитний дим.
Урочистий парад закінчився піснею Тараса Петриненка Україна, яку виконала юна співачка, стоячи в центрі декорації у вигляді гігантської жовто-блакитної квітки.
[media=620]
[media=628]
[media=621]
11:00 Google привтав українців з 30-річчям Незалежності України. У святковому логотипі присутні блакитні і жовті – кольори прапора України, а в центрі розташоване стилізоване зображення славнозвісної козацької чайки з українським тризубом на вітрилі.
[media=605]
10:45 Президент України Володимир Зеленський 24 серпня під час виступу на урочистостях до 30-річчя Незалежності України оголосив про впровадження нового українського свята – Дня Української державності.
«Ми починаємо відзначати День Української державності. Її точкою відліку ми вважаємо рік заснування Києва – столиці Київської Русі-України, яку недаремно називають місцем, де все починається. Зародження нашої державності ми відзначатимемо в день розквіту нашої державності – у День хрещення Київської Русі-України», – зазначив він.
Зеленський після промови підписав відповідний указ.
День Хрещення Київської Русі-України відзначається щорічно 28 липня – у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира.
[media=604]
10:15 У центрі Києва розпочалися офіційні урочистості до Дня Незалежності. Центральною вулицею столиці пройдуть 4 тисячі бійців та військова техніка, а небо над Києвом підніметься авіація, зокрема найбільший у світі літак – українська Мрія.
О 14 годині пройде річковий парад на Дніпрі за участю кораблів ВМС України та Державної прикордонної служби.
10:00 У День 30-річчя Незалежності України, у храмах Львівщини провели спільні молитви за Україну.
Зокрема, у богослужінні у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла у Львові Богослужінні взяли участь чисельні парафіяни та представники влади. Очолив моління преосвященніший владика Михаїл Колтун (єпарх Сокальсько-Жовківський та Керівник Департаменту військового капеланства Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви).
[media=607]
[media=609]
9:25 Президент України Володимир Зеленський привітав українців з Знем Незалежності.
«30 років відновлення незалежності України. Сьогодні всі бачать Україна відбулась і посідає гідне місце серед вільних, демократичних держав. Ми впевнено дивимось у майбутнє, адже в нас – віковий досвід боротьби за свободу. З Днем Незалежності, рідна Україно! Ми тебе не підведемо!»
9:20 Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков: Сьогодні Україні – 30! Наша держава пережила багато різних подій. Та в усі часи власної історії українці знаходили в собі сили впевнено рухатися вперед і переможно боротися за краще майбутнє. Бажаю кожному наснаги та мирного неба. З Днем Незалежності!
[media=603]
9:05 Голова обласноі ради Ірина Гримак, голова Львівської обласної адміністрації Максим Козицький та міський голова Львова Андрій Садовий привітали львів’ян з Днем Незалежності.
«Пам’ятаймо тих людей, завдяки кому у 1991 році незалежність стала можливою. Адже для нашого народу самостійність – це винагорода і результат тривалої боротьби, а не щасливий збіг обставин. I ми твердо знаємо, що незламний дух і прагнення волі – це наш код, наша національна особливість.
З Днем Незалежності! Слава Україні!», – йдеться у привітанні Ірини Гримак.
«Дякую кожному з Вас! Всім, хто уможливив цей День Незалежності!
Усім, хто робив і робить неможливе, хто захищає Україну, хто чесно працює щодня, розбудовуючи її крок за кроком.
Вона у нас єдина!
З Днем народження, рідна!
Слава Україні! Героям – Слава!!», – зазначає Максим Козицький.
«Сьогодні нам всім 30 і не важливо, скільки за паспортом. Чудовий вік. Насправді кожен вік чудовий, якщо вільно дихаєш і любиш.
Скажіть собі «З днем народження!» Бо це наша країна і наша Незалежність.
Посміхніться і любіть! Тільки щиро! З Днем Народження, Рідна», – заявив Андрій Садовий.
9:15 Що ж вдалося громадянам України? Що ми «змогли»? На що виявилися «здатні»? Що саме можна вважати «30 цеглинами дому української незалежності»?
Радіо Свобода склало перелік із 30 подій, які, на думку аналітиків, зробили здобуття незалежності невідворотним у 1991 році, а потім формували і зміцнювали самостійність України як держави.
[media=600]
[media=601]
[media=602]
Фото: Радіо Свобода
9:00 У Львові пройшов Марш нескорених, ініціатором його проведення є ветеран 93-ї механізованої бригади «Холодний Яр» Артур Кирєєв. Участь у Марші нескорених взяли сотні львів’ян.
Він розпочався на Личаківському кладовищі, де львів’яни вшанували пам’ять пам’ять Героїв Небесної Сотні та загиблих учасників російсько-української війни. Віддаючи шану полеглим Героям, присутні поклали квіти та запалили лампадки пам’яті на полях почесних поховань №№ 67, 76.
[media=606]
Потім Марш вирушив до військового госпіталю, де лікують поранених бійців. Серед учасників було чимало волонтерів, які досі допомагають армії.
Люди по дорозі вигукували «Слава Україні», «Україна понад усе!».
Відео: «Перший Західний»
[media=610]
Фото: Твоє місто
8:00 Ігор Юхновський – український фізик-теоретик, академік НАН України, народний депутат кількох скликань, який був біля витоків нашої Незалежності, переконаний, що її проголошення було здійснено «абсолютно юридично законно».
[media=599]
Фото: 5 канал
«Ми це зробили абсолютно юридично законно та «залізно». Зокрема, Верховна Рада користуючись 92 статтею Конституції УРСР мала право офіційно вийти зі складу Радянського Союзу і оголосити незалежну державу. Така сама стаття була в Конституції СРСР. Тож ми проголосували Акт проголошення Незалежності України.
Також у Верховну Раду була внесена постанова про проведення Всенародного референдуму на підтвердження цього рішення. І 1 грудня усі області тодішньої УРСР підтвердили вихід з СРСР.
Таким чином наша Незалежність давала право держави Україна на всю територію УРСР. І ніхто не має права у світі, крім злочинця, перечити цьому.»
23 серпня. Учора, 23 серпня, у День Державного Прапора України у Львові, на території Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, офіційно відкрили найвищий флагшток у Львівській області та провели церемонію підняття стягу України.
Опісля урочистим маршем пройшли підрозділи Збройних сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, курсанти та офіцери львівських військових та силових вищих навчальних закладів, а також представники армій країн-партнерів: Литви, Канади, США.
Також у Львівській міській раді відбулося урочисте засідання за участю депутатів 1-го демократичного скликання, які 3 квітня 1990 року під час сесії ухвалили рішення підняти синьо-жовтий стяг над будівлею міської Ратуші.
Спочатку в Гарнізонному храмі св. апостолів Петра і Павла відбулося освячення Прапора України, який пізніше підняли на вежі Ратуші.
Новини
- Сьогодні
- 23 Грудня
- 22 Грудня
- Більше новин