«Україна виконує надскладні задачі». Храпчинський про те, як ми знищуємо «унікальні» російські С-400 та літаки Су-57
- Середа, 12 червня 2024
Сили оборони знищили зенітний ракетний дивізіон С-400 та два – С-300 в окупованому Криму. Також, за даними Головного управління розвідки МО України, на аеродромі Ахтубінськ уражені російські Су-57, яких у них одиниці. Триває робота над уже безпосереднім отриманням F-16 та випробування українських КАБів. Про унікальну роботу української авіації, спроможність російської ППО, знищення ворожих цілей на території Росії, специфіку використання F-16 та французькі літаки Mirage 2000-5 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник гендиректора компанії «Military-tech», авіаексперт Анатолій Храпчинський.
Відеоверсія розмови – тут.
– Українці уразили зенітний ракетний дивізіон С-400 в районі Джанкоя і два – С-300 біля Чорноморського і Євпаторії. В Генштабі заявили, що росіяни не змогли перехопити жодної із ракет. Що сталося із російською ППО?
– Україна виконує надскладні задачі. Це не перша вже знищена С-400 на території Криму. Завдяки комплексній роботі як наземних, так і повітряних засобів нам вдається вибивати протиповітряну оборону РФ.
Щодо самих спроможностей, тактико-технічних характеристик, то в України є досвід знищення навіть РЛС, які створені для виявлення безпілотних систем, безпосередньо дронами. Також є сумніви щодо спроможностей радіолокаційних систем Росії. Але це вже, як ви кажете, поза текстом, головне зараз, якомога більше знищувати цих систем, аби вивільнити повітряний простір для роботи нашої авіації.
Знищення Су-57 – удар по іміджу РФ
– Про інші знищення. Також ЗСУ вразили багатоцільовий винищувач росіян Су-57, ймовірно навіть і два, принаймні, так кажуть наші розвідники. Тут є дві хороші новини. По-перше, такий Су коштує мільярди доларів. А по-друге – його знищили на території аеродрому Ахтубінськ в Астраханській області, а це 589 км від лінії бойового зіткнення. Про що це говорить?
– Це літак, яких дуже мало у РФ – за різними оцінками від 6 до 11. Якщо говорити про ті, що стоять на озброєнні, то це 6 літаків, і якась певна кількість зараз на випробуваннях. Су-57 здатен запускати крилаті ракети Х-69, саме ними росіяни розбили Трипільську ТЕЦ на Київщині. Це стратегічна перемога України, бо тепер росіяни не зможуть використовувати цей літак для ударів по Україні. Тому на полі бою бачимо зміну тактики, зокрема зменшення використання ворогом стратегічної авіації, збільшення – тактичної.
Також це удар по іміджу РФ. Додатково важливим фактором є те, що Су-57 був уражений на аеродромі Ахтубінськ, який є випробувальною базою для росіян. Там проходить модернізація авіаційного озброєння РФ. Поряд знаходиться великий полігон, на якому росіяни випробовують зброю, яку вони намагаються імплементувати на свої літаки. Тому це суттєвий удар по стратегічно важливому об’єкту на територію РФ і знов ж таки їхня протиповітряна оборона не справилася з цим.
Українські КАБи: включно точкові удари по військових цілях
– Начальник авіації Командування повітряних сил ЗСУ Сергій Голубцов в інтерв’ю «Радіо Свобода» сказав, що за кілька тижнів почнуться випробовування керованих авіабомб українського виробництва, так звані КАБи. По-перше, що можемо протиставити російським КАБам, а по-друге, якщо запровадимо свої, то як це змінить ситуацію на фронті?
– Росіяни використовують КАБи, здебільшого, як терористи, бачимо, як вони роблять коврове бомбардування, засіюючи великою кількістю цих авіаційних бомб територію України. Зокрема, Харківщину і Сумщину.
Протидія їм – це протиповітряна оборона. Але з урахуванням кількості використання росіянами цих авіабомб – а це близько 3,5 тисяч авіабомб за місяць – це дуже велика навала. Набагато легше було б працювати безпосередньо по літаках, за рахунок або засобів протиповітряної оборони з дальнім радіусом дії на кшталт Patriot та SAMP/T, або сучасних літаків, наприклад F-16.
Інший варіант вирішення цієї проблеми – це знищення літаків та КАБів безпосередньо на аеродромах
базування. У нас є вже такі результати, коли були вражені склади, де збиралися модулі для крилатих авіаційних бомб. Але треба збільшувати ці удари, можливо, за рахунок розширення номенклатури озброєння, яким ми можемо бити по території РФ і розширення географії ударів. Насамперед, це робота наших дипломатів, бо треба, щоб цієї зброї стало більше і були усі дозволи на її використання.
Щодо використання українських спроможностей, то активно нарощуємо їх,. Говоримо про роботу української ВПК і бачимо як цього року активно відбуваються удари по стратегічних об’єктах Росії. Діємо прицільно навіть на відстань 1800 км, це також різні типи ворожих радіолокаційних систем, заводи по ремонту, наприклад, тих самих А-50.
Окрім того, з відкритих, підтверджених джерел, маємо інформацію, що скоро будемо випробувати свої КАБи. Але слід розуміти, що ми не побачимо таких активних ударів з нашого боку, тому що Україна воює за стандартами міжнародного права. Це будуть точкові удари по важливих об’єктах на території окупованої України або у Росії.
Є розуміння тактики ведення бою з F-16
– Ви згадали про вічну тему F-16. Є інформація, що частина наших пілотів уже пройшли повне навчання, тож сподіваємося, що ці літаки от-от з’являться в Україні. Але тут є нюанс. З якими ракетами найкраще би було, щоб ці винищувачі потрапили в Україну, аби найбільш ефективно працювати по ворожих військових цілях?
– Насамперед, слід відзначити радіолокаційні можливості F-16. Тут суттєвим посиленням будуть два літаки Saab 340AEW, які нам передає Швеція. Вони допоможуть збільшити можливості наших F-16, тим більше, що зараз тривають суперечки стосовно того, яку модифікацію цього літака нам нададуть.
Важливо, щоб нам надали можливість використовувати ракети AIM-120 AMRAAM з радіусом дії 185 км. Тоді за рахунок комплексної роботи F-16 з Saab 340AEW Україна зможе уражати будь-які повітряні цілі на цій відстані. Також за рахунок певного обладнання зможемо активно працювати по ворожих цілях і на землі. Окрім того з допомогою літаків дальнього радіолокаційного виявлення матимемо можливість бачити протиповітряну оборону РФ і нищити її чи з повітряних, чи наземних засобів. Так само цілі-вказівки з повітряного РЛС, можуть надходити на системи захисту зенітних комплексів Patriot чи SAMP/T.
Є певне розуміння тактики ведення бою, певні інструменти, які використовуються згідно поставлених задач. Які задачі оберуть Збройні сили України? Це їхній клопіт. Безумовно, головним є захист повітряного простору. А далі можна працювати вже по території РФ і вибивати логістику ворога.
– Коли заходить мова про F-16, то лунають заяви росіян, що вони влаштують ледь не полювання на них в Україні. Чи можемо зберігати ці винищувачі на аеродромах країн-партнерів і залучати їх за можливості?
– Це складно, є чітка позиція щодо незалучення їх озброєння або їх інфраструктури до бойових дій між Україною і РФ.
Хоча, в принципі, зараз розглядається можливість створення єдиних сил протиповітряної оборони в Європі. Зокрема, Польща активно просуває цю ідею. Тож, якщо Україна увійде в єдину систему
протиповітряної оборони з Європейським Союзом, то тоді можна буде говорити про імплементацію певних засобів, які будуть захищати повітряний простір без ударів по території РФ. Тоді є ймовірність використання аеродромів, наприклад в Польщі.
Також маємо інформацію, що, можливо, деякі наші літаки будуть зберігатися на території сусідніх країн, аби ми мали до них доступ за необхідності, або щоб їх використовували для навчання наших пілотів. Але безпосередньо зліт з аеродромів Румунії, Польщі чи Німеччини і виконання бойових задач на території України – такого не буде.
Французькі Mirage суттєве посилять наші Су-24
– Президент Франції Еммануаль Макрон заявив, що до кінця 2024 року Франція має передати Україні ще Mirage 2000-5. Чим цінний цей літак?
– Наразі йдеться про 26 літаків Mirage, оскільки саме така кількість стоїть на озброєнні повітряних сил Франції. Тут, знов ж таки, за рахунок радіолокаційних систем на цьому літаку, зможемо захищати повітряний простір від масованих російських ракетних ударів. Також важливим є можливість використання літаками Mirage ракет Storm Shadow і SCALP. Це буде суттєвим посиленням наших Су-24, які використовуються для їх запуску. Зокрема, зможемо працювати глибоко по ворожих цілях.
Розмовляла Ярина Капітан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин