«Україна заслуговує на перемогу». Полковник США та економіст про Байдена і Саллівана та чи чують військових у Білому домі

Фото: Радіо Свобода

Президент США Джо Байден дозволив Україні бити по території РФ, правда залишив суттєві обмеження. У Білому домі та у НАТО тривають дискусії щодо закриття неба над Україною. Чому у США досі приймають половинчасті рішення, якою є роль у цьому процесі радника з нацбезпеки Джейка Саллівана, чи дослухаються у Білому домі до порад військових та на чому мав би акцентувати у Нормандії президент Зеленський – у програмі Мінародні новини на ТРК «Перший Західний» полковник США у відставці Джонатан Світ та економіст Марк Тот.

Відеоверсія розмови – тут.

– Президент Байден дозволив Україні бити по території Росії американською зброєю, але лише в районі Харківської та Сумської областей. Полковнику Світ, чи може це змінити правила гри у війні в Україні?

Джонатан Світ: Це є потенційним наступним кроком Білого дому. Разом з тим, на мою думку, те, що США вказує, що Україна може завдавати ударів лише у двох областях та лише у відповідь, надає перевагу РФ. Також ЗСУ досі не можуть використовувати для ударів по Росії системи ATACMS.

Скрин з відео: Перший Західний

При наступі на Харків росіяни не врахували кілька речей

– А що це рішення означає для росіян? Які тепер в них варіанти дій?

– Реакція РФ буде тоді, коли стане зрозуміло, яку систему ЗСУ будуть застосовувати. А потім росіяни зроблять те, що вже відбувалося, коли Україна почала використовувати системи HIMARS – відведуть свої війська за межі досяжності дії тієї зброї. Наприклад, з Харківщини на північ до Сум або на Схід.

Українцям потрібно мати можливість і надалі бити по окупантах. Зокрема, поблизу кордону. Думаю, що в України ще є хороші варіанти. Російські сили по той бік кордону, зокрема в Бєлгороді, розуміють, що вони є вразливими та їм там небезпечно перебувати. Також ЗСУ б’ють ракетами ATACMS  по тимчасово окупованому Криму. Вони роблять якраз те, про що говорив генерал Бен Годжес – півострів стає непридатним місцем для російських сил.

Фото: ЗСУ

– Як можете оцінити провал росіян на Харківському напрямку і чи є у них шанс на ще один наступу?

– Вони не врахували кілька речей. Зокрема, затвердження Конгресом США допомоги Україні на понад 60 мільярдів доларів та ініціативу Чехії щодо поставок 800 тисяч снарядів. Також вони не очікували, що адміністрація Байдена частково зніме обмеження на удари по Росії. Тож їм довелося зупинитися.

Марк Тот: Росіяни зараз атакують на Харківському напрямку так інтенсивно, як це робили в Бахмуті, а потім – в Авдіївці. Правила гри може змінити зняття обмежень на удари по Росії, бо вони є надто суворими. В якийсь момент росіяни адаптуються до ударів по її території і відведуть свої війська на такий напрямок, звідки зможуть атакувати.

Є ще інша річ, яка може змінити правила гри. Ми бачили смертельні удари по Одесі та  Харкову. Потрібно припинити дозволяти Путіну це робити. Зокрема, закривши небо над Україною, хоча б над Західною.

Скрин з відео: Перший Західний

Підхід Байдена – допомогти Україні лише вижити

– Ми обов’язково обговоримо закриття неба над Україною трішки пізніше, а зараз – про політичні аспекти рішення про зняття обмежень на удари по Росії. Що це означає для Кремля?

– Відповідь складається з двох частин. Перша – зараз політика США буде визначитися політичним процесом. Очевидно, що президент Джо Байден прив’язав свою політику до перемоги України. Разом з тим він не готовий піти на все, аби реально її забезпечити. У нього досі підхід – допомагати Україні лише вижити. А це різні речі.

І друге те, що Росія досі вважає, що може контролювати наративи на Заході. Вона дуже вправно лякає ескалацією, зокрема ядерною. Порушує це питання знову і знову. І так виглядає, що Захід досі ведеться на це. Також зараз Путін та контрольовані ним медіа просувають наратив про те, що начебто на Захід чекають якісь наслідки через їх рішення щодо ударів по Росії.

Отже, якщо Байден дійсно хоче вплинути на Кремль політично та змусити їх змінити свої плани, йому доведеться зняти решту обмежень на нанесення ударів по Росії. Він має дозволити Україні самостійно вести війну та припинити цей так званий мікроменеджмент.

Фото: УНІАН

Джейк Салліван має піти

– У одній із статей ви та полковник Світ закликали Байдена звільнити Джейка Саллівана. Разом з тим The Washington Post написав, що саме він запропонував зняти частину обмежень на удари України по РФ. Вважаєте, що він неналежно виконує свої обов’язки?

– Слід згадати кар’єру Джейка Саллівана, зокрема його роботу в адміністрації Обами. Він був глибоко залучений до теорії, що усі питання можна вирішити через перемовини. Він досі продовжує діяти, ніби ми у 1994 році. Тоді розвалився Радянський Союз, а США були єдиною наддержавою. Загроза Китаю тоді лише формувалася.  Однак той світовий порядок зник у лютому 2022, коли Путін почав повномасштабне вторгнення в Україну. Однак Салліван цього не бачить. І політика США не зміниться, поки він буде радником Байдена.

Кожного разу, як він намагається умиротворити Путіна це призводить до ще більшої ескалації. Коли адміністрація Байдена виправдовується, що робить це, аби уникнути Третьої світової, РФ знову підвищує ставки.

Джонатан Світ: Джейк Салліван дає цій адміністрації погані поради. Це не працює. Війна триває вже 29 місяців. Необхідні зміни, а це вимагає інших людей. Наприклад, було би чудово, якби у Білий дім повернули колишнього генерала Герберта Макмастера, який брав участь у всіх сучасних великих війнах США чи когось іншого з військовим бекграундом. Вони могли б надавати Байдену слушні поради.

– Пане Тот, чи вважаєте ви, що Саліван є єдиною причиною такої обережної політики президента Байдена?

Марк Тот: Звісно, Джейк Саліван не з’явився з вакууму, він входить до групи, які дотримуються таких же поглядів. Зокрема, директор ЦРУ Вільям Бернс. Разом з тим Салліван обіймає найбільш впливову посаду у Білому домі. Він навіть перевершив держсекретаря Ентоні Блінкена, бо за ним останнє слово. Через це США зараз інколи виглядають слабшими, ніж є насправді.

Голова ЦРУ Вільям Бернс. Фото: Радіо Свобода

І Остін, і генерал Браун за закриття неба

– А що думаєте про інших високопоставлених членів адміністрації Байдена, які мають вплив на ухвалення рішень щодо війни в Україні?

Джонатан Світ: Давайте обговоримо роль Ентоні Блінкена. Два тижні тому він повернувся з Києва, після цього почав закликати зняти обмеження на удари по території РФ. Тоді ми побачили певний розкол щодо цього питання –  у Білому Домі досі активно дискутують на цю тему. Проте думок військових досі не хочуть чути – маю на увазі міністра оборони США Ллойда Остіна чи голову Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерала Чарльза Брауна.

Виглядає, що Салліван та Блінкен мають більше ваги в оточенні Байдена, ніж військові. Білий дім не дослухається до думок досвідчених офіцерів, зокрема, і Остін, і генерал Браун виступають за закриття неба над Україною.

– Раніше були обговорення на Заході про можливість часткового закриття неба, а саме про те, що країни НАТО могли б збивати ракети та дрони над Україною. Що думаєте про це?

Марк Тот: Необхідно закрити небо над Україною. Ми бачили, скільки цивільних було вбито, пошкоджено 85% енергосистеми України. Це все має закінчитися. Це все воєнні злочини, порушення Женевських конвенцій. Слід змінити правила гри, як це було в часи Другої світової війни. США та їх союзники мають зробити теж саме відносно України.

Також Україні слід надати таку ж підтримку, як це зробили США та Британія для Ізраїлю, коли вони під час масованої атаки збивали іранські ракети та дрони. 

Фото: Stars and Stripes

– Запитання полковнику Світу – наскільки важливим є закриття неба для військових зусиль України?

Джонатан Світ: Збиття ворожих ракет і дронів є важливим, але цього недостатньо. Якщо ви знищите реактивні системи та аеродроми, звідки злітають російські винищувачі та бомбардувальники, тоді ви зможете попередити майбутні атаки. Системи ППО теж необхідні, але це половинчасте рішення.

А для цього потрібні далекобійні ракетні системи ATACMS, німецькі ракети Taurus та британські Storm Shadow.

Щодо закриття неба, то це допомогло би вирішити два завдання. Зокрема, захистити Київ, Харків, Одесу та інші великі міста України. А також гуманітарні коридори, які простягаються від Західної Європи до України. Крім цього, убезпечило би ланцюжки постачання озброєння, зокрема склади.

Слід зняти всі обмеження для України

– Президент Володимир Зеленський відвідав Францію, де взяв участь у святкуванні 80-ї річниці висадки союзників у Нормандії. Як близько ми зараз знаходимося до такого ж сценарію?

Марк Тот: Якби я міг дати пораду президентові Зеленському, я би сказав йому в Нормандії акцентувати на тому, що цю війну потрібно закінчувати перемогою України. Надто багато людей на Заході вважають, що потрібно допомогти Україні захистити себе, але це не перемога. Прийшов час для того, аби президент Зеленський закликав зняти всі обмеження на удари по Росії.

Потрібно припинити реагувати на залякування Росії. Зеленському слід акцентувати на тому, що Черчіль та Рузвельт хотіли добитися висадкою в Нормандії. А саме – знищити нацистську імперію. Україна заслуговує на таку ж допомогу.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини