Українцям за борги відключатимуть світло та газ – експерт із комунальних послуг

Фото: Yuzhny.info

Кабінет Міністрів України повернув можливість відключення від комунальних послуг боржників у разі несплати чи недоплати за отримані послуги. Окрім того, згідно з постановою КМУ, за несплату житлово-комунальних послуг буде нараховуватися пеня та штрафи. Насамперед це стосується електро- та газозабезпечення.

Також у 2024 році на споживачів очікує зростання тарифів на електроенергію. Найімовірніше, це відбуватиметься у два етапи. Також в наступному опалювальному сезоні відбудеться зростання вартості газу для населення.

Чи законним є підняття тарифів у воєнний час та скільки тепер доведеться платити за світло і газ? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг.

Відеоверсія розмови – тут.

– Кабінет Міністрів України повернув можливість відключення від комунальних послуг боржників у разі несплати або недоплати. Як ставитеся до такої ініціативи уряду?

– Виходить так, що в Кабінету Міністрів України вже закінчилася війна. Розумію усі проблеми, які є на сьогодні в житлово-комунальному господарстві. Як фахівець та експерт знаю, чому це відбулося. Заразом не можу зрозуміти, чому раніше нічого не зробили, аби не довести до такого стану комуналку та енергетику. І де людям взяти гроші, щоб погасити усі ці величезні борги?

На мою думку, насамперед Кабінет Міністрів України повинен був зробити повний аудит всіх боргів. Особисто я за останні 2 роки зафіксував сотні, якщо не тисячі випадків незаконних нарахувань за житлово-комунальні послуги. До прикладу, у Харкові всі мешканці багатоповерхових будинків отримали незаконні платіжки. Там була додана графа про оплату за обслуговування теплових мереж багатоквартирного будинку.

Спершу – попередження, потім – відключення

– Чи інформують надавачі послуг населення про це скасування мораторію, а також про те, що вони можуть не отримати послуг ЖКГ?

– Інформація є і в соціальних мережах, і на офіційних сайтах. А чи всі люди моніторять сайт обленерго, чи на кожному каналі можна виступити і донести до людей цю інформацію? На жаль, ні. Тож інформація є, але чи доходить вона до всіх споживачів – маю величезні сумніви.

– За якою схемою боржників відмикатимуть від послуг?

– Думаю, що кожне обленерго самостійно обере алгоритм дій. Можемо говорити про те, що вже офіційно відомо. Перший крок – попередження всіх боржників. Якщо вони не відреагують і не погасять частини боргу, то через місяць приїжджають «люди в чорному» і відключають від електроенергії. Також відключатимуть від газу. До прикладу, директор Кременчукгаз запевнив, якщо люди до кінця січня не почнуть розраховуватися з боргами, то відключатимуть послугу. 

Газ відключатимуть так само, як і електроенергію

– Але представники профільного парламентського комітету запевняли, що це урядове рішення газу не стосується…

– Споживачі газу також нічим не захищені. Газ відключали так сам, як і електроенергію. Пригадую, що в попередні роки мешканці Чернігівської області навіть перекривали дороги та штурмували райадміністрацію, оскільки облгаз масово відключав людей від газу. Тож я не бачу жодної законної форми, яка б перешкодила облгазу відключати людей від послуги. Відключатимуть так само, як і від електроенергії.

– За несплату житлово-комунальних послуг буде нараховуватися пеня. Від якого періоду почнуть її нараховувати?

– Постанова КМУ не прописує, як здійснюватиметься нарахування пені. Але думаю, що пеню і штрафи нарахують повністю за весь термін несплати за комунальні послуги.

– Окрім того, постачальники зможуть відшкодовувати кошти у судовому порядку. Чи можна в умовах війни розраховувати на лояльність постачальників? Чи слід очікувати на масові судові позови щодо боржників?

– Лояльність постачальників це, мабуть, не про Україну, оскільки в нас, з однієї сторони, є монополісти (обленерго, облгаз, нафтогаз та інші компанії) і є звичайні споживачі, які абсолютно не захищені в правовому полі.

Але ситуація є такою не лише зі сторони споживачів комунальних послуг. Обленерго почали відключати промислові підприємства, військові частини, тобто почалися масові відключення. Ситуація виглядає дійсно загрозливо. Адже з однієї сторони – величезні борги за комуналку, що за моїми розрахунками становлять більше 130 млрд гривень. Тому Кабінет Міністрів України прийняв це дуже спірне рішення про повернення дії постанови. З іншої сторони, з цим потрібно щось робити. Тож Кабінет Міністрів України не знайшов ліпшого рішення, аніж перекласти це на споживачів, не з’ясовуючи, кому і скільки нараховано цих боргів, звідки вони взялися, яка реальна сума. Просто задумайтеся, люди, котрі, до прикладу, проживали в Маріуполі отримали платіжки за комуналку до вересня 2022 року, хоча місто вже у квітні було в повній окупації. Ось вам і незаконні платіжки.

У 2024 році очікується зростання тарифів

– Якими є ваші прогнози щодо оплати за житлово-комунальні послуги на 2024 рік?

– Незважаючи на те, що в Україні йдуть активні бойові дії, українці сплачують за комунальні послуги хвилеподібно. Під час опалювального сезону зменшують платежі, оскільки їм фізично немає чим платити за тепло, гарячу воду та газ. Тобто орієнтовно з 1 листопада і до 1 березня відбувається накопичення боргів. В середньому за рік, до початку активних бойових дій, накопичення становило 10-15 млрд гривень. Зараз, за 3-4 місяці, борги становитимуть до 20 млрд гривень.

У період з 1 травня до 1 вересня українці активно погашають заборгованість. Однак сума все одно не покриває борги. Українці сплачуватимуть менше, незалежно від постанови Кабінету Міністрів України. Вони будуть практично 100% сплачувати за електроенергію, але накопичуватимуть інші комунальні борги. Так за останні 5-7 років виглядає мапа платежів за комунальні послуги.  

– Хоча представники державного управління обіцяли, що ціни за оплату житлово-комунальних послуг зростати не будуть, бачимо, що подорожчала електроенергія, зросла плата за вивіз сміття. На які ще здорожчання слід очікувати найближчим часом?

– Справді, незважаючи на всі обіцянки і в 2022 році, і в 2023 році комунальні послуги зростали. У 2022 році середнє зростання було на рівні 12-13%, а в 2023 році середня платіжка зросла на 15,3%.

У 2024 році насамперед очікую зростання тарифів на електроенергію. Це зростання відбуватиметься двічі: перший раз – 1 травня-1 червня до 3,5 грн., другий раз – можливе зростання 1 вересня-1жовтня до 4-4,5 грн.

Також очікую, що в наступному опалювальному сезоні відбудеться зростання вартості газу до 9-9,5 грн за кубометр для населення. Не можу сказати, що буде із вартістю газу для теплокомуненерго, можливо також відбудеться зростання, але для населення, за моїми прогнозами та інсайдерською інформацією, зростання тарифів на газ також буде. Особливо зростатиме вартість обслуговування багатоквартирних будинків. Хоча у 99% вартість обслуговування багатоквартирних будинків підвищується незаконно. Адже єдиний спосіб підняти платіжку – проведення зборів співвласників багатоквартирних будинків, хоча під час активних бойових дій провести їх неможливо. Але, як бачимо, за 2023 рік тарифи зросли на 15%.

Тариф на вивезення твердих побутових відходів зростає по всій Україні. Це рішення приймається на виконкомі місцевої влади. Тож тут усе залежить від місцевої влади. Тарифи на тепло, гарячу воду та розподіл газу не підвищуватимуть, оскільки є закон. Якщо Верховна Рада України прийме зміни до цього закону, тоді можливо це буде відкориговано.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини