«Про Україну ніхто не забув». Журналіст The Guardian про страхи Байдена та ядерний блеф Путіна
- Понеділок, 30 вересня 2024
План перемоги представлений у США і тепер на рівні команди українська сторона буде працювати над наповненням кожного кроку, про це заявив президент Володимир Зеленський, підсумовуючи свій візит. «Усе ключове для України – на столі у партнерів, усе розглядається. Далекобійність, оборонний пакет, санкції проти Росії, кроки щодо російських активів. Ми щодо всіх тем устигли попрацювати. Готуємося до зустрічі в Німеччині у межах «Рамштайну» – це формат, де разом із партнерами будемо йти за змістом пунктів Плану перемоги», – сказав він.
Про перемовини у США щодо надання дозволу Україні завдавати удари углиб Росії, страхи президента Байдена та погрози диктатора Путіна застосувати ядерну зброю – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» журналіст The Guardian Люк Гардінґ.
Відеоверсія розмови – тут.
«Байден досі не може переступити через свої переконання»
– Розпочну із пресконференції президента Зеленського, у якій ви брали участь. Що розповів президент України про поточний стан справ у війні в Україні, зокрема і про візит до Сполучених Штатів та про ймовірність надання дозволу на далекобійні удари?
– Так, я бачився з ним якраз напередодні його від’їзду до Сполучених Штатів Америки, де він планував провести зустрічі з Джо Байденом та виступити на Генеральній асамблеї ООН.
Загалом, президент Зеленський розповів про два моменти. Зокрема про план перемоги, він, звісно, не навів його деталі, але натякнув на економічну допомогу, продовження постачання зброї та наступ в Курській області. Можна припустити, що йдеться про обмін захопленої території Курщини на окуповані Росією регіони України.
Також йшлося про далекобійне озброєння. За його словами, це ключовий момент. Запитав його, чи уряди США та Британії вже дозволили Україні бити по Росії західним озброєнням. Він чітко відповів: «Ні. Поки немає погодження на це».
– Якою є головна перепона на шляху надання дозволу до надання ударів по РФ західним озброєнням – чи це виключно Байден?
– Джо Байден та деякі члени його команди. Президент Зеленський, до речі, сказав, що не всі члени адміністрації Байдена виступають проти цього і це, за його словами, є вже певним досягненням України. Тож Володимир Зеленський намагається направити ці дискусії у відповідне русло.
Проблема у тім, що Байден вірить, що у разі використання американської зброї углиб Росії настане ескалація, можливо і ядерна. Президент США вважає себе людиною, яка попередила Третю світову війну. Усі, окрім нього розуміють, що ядерні погрози Кремля є блефом. Україна вже досить успішно перетнула усі «червоні лінії» Путіна, зокрема наступом на Курщину та ударами по Росії. Водночас Байден досі не може переступити через свої переконання.
Питання полягає в тім, чи зможе президент Зеленський досягти успіху в цьому зараз чи після виборів за президентства Гарріс чи Трампа, який не є другом України. Зараз ситуація динамічна.
«У США не розуміють нагальність рішення про далекобійні удари»
– Видання The Times повідомило, що Британія та США можуть таємно дозволити Україні бити по Росії західним озброєнням? Чи є у вас позитивні очікування щодо цього?
– Коли говорив з президентом Зеленським, то ні таємного, ні публічного дозволу на удари по Росії західним озброєнням не було. Водночас, нові прем’єр-міністр Великої Британії став Кір Стармер, а міністр оборони – Джон Гілі, ось вони роблять все, що від них залежить, аби Україна отримала дозвіл на нанесення ударів по РФ ракетами Storm Shadow. Намагаються підштовхнути Байдена до ухвалення правильного рішення.
Кір Стармер навіть особисто про це спілкувався із Байденом минулого тижня. Разом з з тим, як на мене, розмова не вдалася і не пішла у правильному напрямку, як на це сподівався прем’єр Британії. Байден тоді не погодився на такий крок, тому сторони оголосили про потребу в подальших дискусіях.
Я багато разів відвідував Україну з 2021 року. Розумію, що важливі рішення повинні ухвалюватися уже зараз, цивільних та дітей вбивають, руйнуються цілі міста. А Сполучені Штати Америки не розуміють нагальність ухвалення цього рішення для України. Сподіваюся, що це зміниться найближчим часом.
– Наступ України в Курській області. Ви є автором багатьох книг про Росію та її мафіозну систему, також писали книгу про вторгнення РФ в Україну. Отже ви точно розумієте всі нюанси путінського режиму – а яким бачите вплив наступу України на його стабільність?
– Таке відбулося уперше з часів Другої світової війни. З одного боку, це є великим соромом для Путіна та його режиму. Він говорить про спеціальну військову операцію та якийсь план, але це точно не має відношення до цього, зокрема захід військ України в Судджі. Є й військові наслідки цього. За словами президента Зеленського, 42 тисячі російських військ було перекинуто з поля бою в Україні до Курської області. Однак проблема у тім, що росіяни поки не послабили тиск на Покровському напрямку.
Водночас, ця операція має великий психологічний вплив. Росіяни не хочуть сприймати війну, вони хочуть виключити телевізор і все це ігнорувати як якусь далеку проблему. Стратегія України полягає в тім, аби показати росіянам, що це їх війна. І, звісно, це так, адже їх лідери її ведуть, тому вони мають відчувати наслідки її. Ось чому українські дрони літають по Росії та уражають російські військові об’єкти.
Проблемою є те, що поки російський режим не знаходиться на межі краху, який би стався цього тижня чи наступного місяця. Втім, це точно підриває ідею того, що перемога Путіна над Україною є начебто неминучою. Збройні сили України перебувають в Суджі вже понад місяць, а росіяни так і не змогли їх відкинути.
«Путін є соціопатом, він хоче вбивати»
– Росіяни провалили свої ядерні навчання. Зокрема інтерконтинентальна балістична ракета «Сармат» вибухнула при запуску. Супутникові фото підтверджують це; говорять про це і західні експерти та аналітики відкритих даних. Водночас, російський диктатор Путін продовжує погрожувати ядерною зброєю та війною проти НАТО. Він навіть змінив поточну ядерну доктрину РФ. Що думаєте про ці події?
– Це блеф, який вже не є ефективним. У Лондоні, Вашингтоні, Парижі, Берліні та Брюсселі скептично до цього ставляться. Чуємо цю апокаліптичну риторику від Путіна та його пропагандистів вже майже три роки. Його так звана СВО провалилася. Росіяни не змогли захопити Київ, а Україна продовжує існувати як незалежна держава і відіграє важливу роль у міжнародній політиці. Ці погрози є смішними.
Путін є соціопатом, якому начхати на те, скільки українців він вбиває, адже він хоче їх вбивати. Йому також байдуже на те, скільки росіян гинуть в цій війні. Він турбується лише про своє виживання.
Він боїться ядерної ескалації, адже знає, що в такому випадку американці скинуть бомбу йому на голову. Нам усім потрібно видихнути та ігнорувати те, що говорить Путін. Слід зосередитися на підтримці перемоги України.
– Чи може Путін пережити цей наступ углиб Росії і як це може змінити баланс сил у Кремлі?
– Він це переживе. Стратегія Кремля – вдавати, що нічого не відбувається; вони ігнорують та применшують значення цього. Коли Путін виступає на державному телебаченні, він використовує евфемізми. Він не визнає того, що за його правління Росію захопили. Якщо подивитеся на останні відео зі звільненими українськими воїнами, коли говорять про Курськ, то вони шоковані від цього.
Давайте подивимося на те, куди все це зайде і чи будуть проведені перемовини з РФ. Як на мене, Путін поки не готовий до цього, він вірить, що може перемогти та захопити Україну. Вважає, що може це зробити чисельністю своєї армії. Тут мова не про якість, а – кількість. Україна мусить переконати його в тому, що він не переможе, тому йому варто зупинити бойові дії, щоб не зробити найбільшої помилки РФ 21-го століття.
«У Покровську все ще залишаються цивільні»
– Ви відвідували Покровськ, зокрема для висвітлення подій в цьому місті і писали про це у The Guardian – що ви там побачили?
– Провів кілька днів в Покровську. Один день з 15-ю бригадою Національної гвардії. І чим ближче я наближався до лінії фронту, тим більш оптимістичним ставав. Ці хлопці дуже професійні та фахові. Бачив, як група росіян пересувалася по сірій зоні, поки українські дрони їх не знищили. Однак наступного дня прийшла ще одна група. От таким чином українські війська обороняються.
Багато цивільних покинули Покровськ, місто є досить пустим. Усі місця, у яких я обідав та відпочивав, пустували. Водночас деякі цивільні там досі є, а ринок – працює. Вони не хочуть евакуйовуватися, кажуть, що в них немає на це коштів. І це проблема для місцевої влади, адже 5-10 тисяч людей ще досі у Покровську. Їм потрібно евакуюватися, адже війна до них все ближче. Вибухи чути все більше.
Росіяни, звісно, зараз не просуваються так швидко, як раніше, але все одно рухаються.
– Ви також часто подорожуєте українськими містами – яким був ваш найбільш захоплюючий візит за останні пів року.
– Був майже всюди, навіть у Вовчанську. Можу згадати одну розмову, зокрема у травні у Авдіївці, яка зараз окупована. Зустрічався там з військовими та побачив групу школярів, яким було по 16-18 років. Їхня школа була закрита, вони вчилися дистанційно. У той момент було чути постріли «Граду», але це їх не непокоїло, вони спокійно грали в карти. Разом з тим, школярі усі мали покидати місто та їхати де інде, поступати в університети. Викликало позитив те, що вони не вважали, що з Україною покінчено, будували свої подальші плани саме тут. Це відчувалося як початок чогось нового, а не закінчення.
«Це й наша війна»
– А про що плануєте писати далі для видання The Guardian – якщо це звісно не секрет?
– Нова стаття вийде найближчим часом і вона стосується Чернігівщини. Зокрема, про екологічну ситуацію там. Йдеться про річки Сейм та Десну, які були отруєні росіянами після початку бойових дій на Курщині. Потік хімічних речовин пішов по руслі ріки на 650 км і вбив все живе на своєму шляху.
Західні засоби масової інформації недостатньо висвітлюють це. Це перша річка в Європі, яка була повністю вбита росіянами. Були на берегах річки Десна на Чернігівщині, побачили сотні мертвих риб у цій річці. Моя стаття має пояснити, що Росія веде тотальну війну: проти солдатів, цивільних; це війна в повітрі, на суші та навіть проти природи.
– Чи відчуваєте ви, що зараз американські та британські ЗМІ не достатньо висвітлюють війну в Україні?
– Багато людей вважають, що світ відвернувся від України і більше звертає увагу ситуацію в Газі, Ізраїлі та Лівані. Це правда. Але The Guardian публікує багато статей про Україну, і люди їх читають на вебсайті видання. Я працюю тут кореспондентом багато часу і уже втомлений від ідеї можливої втоми від війни в Україні.
Очевидно, що світ вже не так пильно спостерігає за Україною, як це було в лютому, березні 2022. Водночас, люди розуміють, що це найбільша війна з часів Другої світової, що й наша війна. Вона визначить те, у якому напрямку буде рухатися цивілізація, чи це буде століттям: автократів, деспотів, диктаторів, а чи – демократії, порядності та самовизначеності.
У Великій Британії, до речі, вийшов документальний фільм про Володимира Зеленського. Долучився до створення цього фільму у якості експерта. Там є також мої інтерв’ю із президентом Зеленським. Його варта подивитися. Отже, про Україну ніхто не забув.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 24 Листопада
- Більше новин