«Усе це стало великою несподіванкою». Генерал ЗС Франції про Курську операцію та перемовини з Путіним

Фото: Укрінформ

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю CNN назвав Курську операцію успішною. А наступ на Покровськ українська армія, за його словами, зупинила. «Ми позбавили їх (росіян) можливості маневрувати та розгортати свої сили підкріплення з інших напрямків… і це послаблення, безумовно, відчувається на інших напрямках. Ми відзначаємо, що кількість артилерійських обстрілів, а також інтенсивність наступу зменшилася», – сказав він. Разом з тим, як заявив в інтерв’ю телеканалу NBC президент Володимир Зеленський, Україна буде утримувати зайняті землі Курської області РФ впродовж «необмеженого часу», оскільки це є частиною плану перемоги у війні. Не йдеться про окупацію, адже «нам не потрібні їхні землі», проте Курщина відіграє важливу роль у реалізації «плану перемоги», який буде презентовано, зокрема у США.

Про наступ ЗСУ вглиб Курської області, ситуацію на сході України та про ймовірність перемовин з РФ – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» генерал Збройних сил Франції у відставці Домінік Трінкан.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Le Bien Public

«США аплодують наступу ЗСУ»

Головнокомандувач ЗСУ, генерал Олександр Сирський, заявив, що Сили оборони зупинили наступ росіян на Покровському напрямку. За його словами, однією з цілей Курської операції якраз було розтягування російських сил та унеможливлення їх перекидання, зокрема, резервів на поле бою в Україні. Що думаєте про це досягнення Збройних сил України?

– Наступ ЗСУ на Курському напрямку, який розпочався місяць тому, став справжнім сюрпризом для всіх – аналітиків та й самих росіян. Навіть після його початку, росіяни і далі направляли усі зусилля на захоплення Покровська та не хотіли перекидати війська звідти. Так вони діяли останні чотири тижні. Однак зараз росіяни змінили стратегію, бо зрозуміли, що не можуть нічого з проривом у Курську вдіяти. Тож зупинення росіян на Покровському напрямку, є головним досягненням Сил оборони.

Другим найбільшим успіхом є демонстрація, що РФ не має оперативних резервів. Вона не може одночасно наступати на Покровськ і відбивати наступ на Курщині.

По-третє, дуже важливо, що на стратегічному рівні США аплодують наступу ЗСУ в РФ, хоча протягом років відмовляли Україну від цього.

Фото: Радіо Свобода

– А що вас найбільше вразило у перші дні наступу Сил оборони України углиб РФ, адже таке відбулося вперше з часів Другої світової війни?

Найбільшим успіхом на тактичному рівні було забезпечення несподіваності. Україні вдалося зберегти плани наступу в таємниці. Це дозволило вільно зайти углиб Росії. Звісно, росіяни реагували на це з повітря, але на полі бою для них це стало справжнім сюрпризом.

Також ЗСУ змогли провести розвідувальні дії та сконцентрувати свої сили поблизу кордону. Очевидно, що Сили оборони зайшли не лише на Курщину, але не дійшли до АЕС чи міста Курська. Разом з тим, ЗСУ вдалося захопити багато росіян в полон, що дозволить обміняти їх на українських воїнів. Це важливо.

Все це стало великою несподіванкою. За 4-5 днів після початку наступу всі думали, що це закінчиться, але – ні. Курська операція триває уже понад 4 тижні. Зараз ЗСУ окопуються в Курській області. Ця операція дасть Україні більше важелів впливу на перемовинах з Росією, адже та перебуває в менш кращій позиції, ніж раніше. Не можу сказати, що в поганій позиції, але точно в менш кращій, ніж три місяці тому, коли вони рухалися вперед. Тоді Україна не мала про що говорити з росіянами.

«Україні зараз було би складно вести перемовини з РФ»

– А як, на вашу думку, можуть виглядати перемовини України та РФ і чи зараз вдалий час для цього? Ймовірно, Україні варто зачекати і досягти додаткових подальших успіхів на полі бою?

– Зараз Україні було би складно вести перемовини з Росією, адже довелося би чимось жертвувати. Наприклад, змиритися з російською окупацією Донецької та Луганської областей, які вони анексували у 2022. Це стало би перемогою для Путіна, який говорить, що начебто захищає росіян в цих регіонах.

Водночас, Курська операція продемонструвала росіянам, що вони не можуть просуватися вперед, адже втрачають власні території. Україна продемонструвала РФ, що їй не вдасться захопити Херсонську та Запорізьку області України. Навіть, якщо під контролем Росії зараз перебувають частини Донецької та Луганської областей, Україна може обміняти окуповану територію в Курській області на власні землі. Разом з тим, ЗСУ буде складно просунутися ще більше углиб РФ.

Дуже впливає демографічна ситуація в Україні, адже чисельність населення зменшується через війну. Падає рівень народжуваності і багато хто їде за кордон. Ймовірно, основною ціллю України зараз буде збереження свого народу.

Перемовини з РФ 28 лютого 2022 року. Фото: Радіо Свобода

– Ви сказали, що наступ України змушує росіян перекидати війська зі окупованого ними Сходу під Курськ – чи вважаєте, що зараз росіяни грають по правилах, які встановлені саме Україною?

Чотири тижні ми спостерігали за тим, якою буде реакція Росії. Початкова була поганою. Вони створили нову структуру командування, яка була погано організована. Вона діяла не під керівництвом армії, а спецслужб.

Виявилося, що в росіян немає військ, які можна перекинути на Курщину. Вони відправляли туди невеликі підрозділи практично з усюди. ПВК «Ведмідь» з Буркіна-Фасо, а деякі підрозділи з Калінінграду. І тільки за чотири тижні вони почали відправляти туди війська з Донецького напрямку. Роблять це, бо знають, що інакше не справляться.

У найближчі тижні побачимо, чи спроможні росіяни на будь-що в Курській області. А також, чи зможуть ЗСУ утримати захоплені позиції в цьому регіоні РФ.

«Російські сили досягли максимуму»

– Чи вважаєте ви, що російські сили є надто виснаженими, аби рухатись вперед, зокрема на Сході України?

– Вони досягли так званого кульмінаційного моменту. Залучили до війни в Україні й так вже всі сили, які тільки могли. І підтвердження цьому ми бачимо в Курську, адже вони неспроможні перекинути туди одну чи дві дивізії.

Тому думаю, що вони досягли максимуму. Ось чому Україна може зараз сказати Росії: «Дивіться, незважаючи на ваші успіхи на Донецькому напрямку, ви не можете захистити власну землю. Тому давайте зупинимося і почнемо перемовини».

– Якщо буде мирна домовленість щодо війни в Україні у такому контексті, про який говорите – маю на увазі обмін територіями – чи зможе ця угода з РФ довго прожити?

– Відомо, що причиною цієї війни є Путін. Тому багато залежить від балансу сил в Кремлі.

Крім цього, усі чекають результатів виборів у США, до яких менше двох місяців. У разі перемоги Трампа, Путін може бути підсилений. Якщо його не оберуть, тоді російський диктатор зрозуміє, що у довгостроковій перспективі він програє. Ось це, ймовірно, змінить ситуацію у Кремлі.

Фото: BBC

«Якщо Путін почне говорити про програш, то його одразу усунуть»

– Директор ЦРУ Вільям Бернс та очільник Мі6 Річард Мур заявили, що наступ ЗСУ углиб території Росії викликав багато запитань серед російської еліти про те, куди все це рухається. Як наступ в Курській області впливає на позиції тих людей, які є в оточенні диктатора Путіна? Як вони все це сприймають?

– Вони могли побачити ті ліміти, які є в російської влади та зрозуміти, що потрібні зміни. Наприклад, можуть закликати до укладання короткострокової мирної угоди, адже РФ не може досягти успіхів.

Важливим щодо цього є й інтерес з боку Китаю. Він зацікавлений, аби Росія не могла досягти більших успіхів, ніж тих, які вже має. Пекін прагне стати наддержавою у майбутньому на противагу США, тому для нього Росія не є такою важливою.

– А які зараз варіанти у російського диктатора Владіміра Путіна? Чи зможе він пережити цей наступ у Курській області протягом довгого часу?

– Раніше ми чули від російського уряду, що вони готові до перемовин на основі того, що обговорювалося в Стамбулі у 2022 році. Тоді якраз говорили про нейтральний статус України, зокрема відмову її від вступу до НАТО. Відомо, що Путін прагне зірвати вступ України до Альянсу.

По-друге, оскільки по територіальних питаннях можуть не домовитися, то будуть говорити про припинення вогню. Водночас Україна матиме перевагу – це Курська область. Зокрема, може домовитися про це на існуючих лініях фронту, але це не довготривалий мир.

Фото: росЗМІ

– Командувач військами США в Європі, генерал Бен Годжес заявив, що Путіна усунуть від влади олігархи та члени його найближчого оточення, якщо він не припинить війну в Україні. Погоджуєтесь із цією тезою?

– Зараз це обговорюється. Якщо він почне говорити про те, що РФ програє, то його одразу усунуть.

Ось чому питання перемовин є дуже делікатним, потрібно розуміти те, наскільки далеко можна зайти. Більше не можу спрогнозувати, бо не є експертом по Кремлю.

«США мають дозволити бити углиб РФ»

– Що думаєте про можливість участі Росії у Глобальному саміті миру, який організовується президентом Зеленським? Чи вважаєте, що є ймовірність досягнення мирної угоди на якомусь із таких заходів?

– Надважливо, аби Росія брала у них участь. РФ має бути присутньою на перемовинах після поразки в Курській області. Адже це вже не буде та країна, яка перемагає.

Також в Нью-Йорку щороку проходить Генеральна асамблея ООН. Ймовірно, президент Зеленський візьме в цьому участь. Я був там багато разів, це чудове місце для обговорення актуальних питань. Зокрема, чи Індія готова допомогти Україні і чи стане на ваш бік Китай, який не хоче, аби Індія очолювала ці ініціативи. Це все дуже цікаво.

– Видання The Economist повідомляє, що президент Зеленський під час свого візиту до США спробує переконати Джо Байдена дозволити наносити удари углиб РФ західним озброєнням. Що думаєте про це? І чи може це стати частиною великого плану завершення війни в Україні, зокрема для продовження міжнародного тиску на Росію?

– США мають дозволити бити по Росії західним озброєнням. Йдеться про удари по аеродромах, складах та нафтопереробних заводах. І те, що вони вже частково це дозволили після наступу в Харківській області, точно може призвести до ще одного такого великого рішення.

Звісно, у такому випадку США разом із Україною будуть обирати ті цілі, які мають бути знищені. Разом з тим такий список цілей існує, він є навіть у НАТО.

«У Франції політична криза»

– Ми поки не чули великих заяв відносно наступу у Курській області від президента Франції Емманюеля Макрона та його уряду. Як там ставляться до цього?

– Заяв дійсно не було, адже у Франції велика політична криза. Зараз не до цього.

Іншим питанням є те, що французьке озброєння використовувалося під час наступу в Курській області. Водночас, жодних зауважень відносно цього не було від уряду Франції.

Очікую, що наступного тижня Макрон відвідає США, і там обговорить все із президентом Зеленським. Загалом, немає жодних проблем із підтримкою України з боку Франції.

– Чи підтримує уряд Франції цей наступ, принаймні, не публічно?

– Дискусій не було. Франція зараз тренує бригаду Сил оборони України. Крім цього, відбувається навчання українських пілотів на літаках, але не F-16, адже в нас їх немає. Ми готуємося до надання Україні літаків Mirage 2000. Народ Франції підтримує Україну, але станом на сьогодні внутрішні проблеми беруть гору.

Ось чому зараз мене менше запрошують на телебачення, адже вони більше говорять про внутрішню політику. Водночас, про доцільність підтримки України не ведуть дискусій.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини