«Усе залежить, чи вдасться збалансувати бюджет». Нардепка про історичне збільшення податків і що чекати далі
- Четвер, 17 жовтня 2024
Верховна Рада підтримала історичне підвищення податків. Зокрема, військовий збір зросте з 1,5% до 5%. Однак, такі зміни торкнуться не всіх. Також для фізичних осіб підприємців (ФОП) першої, другої та четвертої групи запроваджено цей збір у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, що складає 800 грн на місяць. А ФОПи третьої групи – 1% від свого доходу. Для банків збільшено податок на прибуток за ставкою 50% за 2024 рік. З 1 січня 2025 для небанківських установ (крім страхових компаній) податок на прибуток зросте з 18% до 25%.
За що і скільки тепер платитиме кожний українець та бізнес – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» народна депутатка Наталія Піпа.
Відеоверсія розмови – тут.
«Збільшення військового збору не буде для військових»
– Чи голосували ви за законопроєкт щодо збільшення податків в Україні?
– Ні, бо вважала, що це не добрий спосіб знайти гроші утримувати наше військо. Тепер за це будуть платити ті, хто отримує «білу» заробітну плату. Бо це швидше за все приведе до того, що з нас більша кількість бізнесу знов піде в «сіру» зону, і відповідно податків ми побачимо не більше, а так само як було і в кращому випадку. Вважаю, що як і у випадку з наповненням бюджет, краще збільшувати ПДВ, щоб це відчув кожен громадянин України.
Окрім того, наша фракція ще з початку року говорила, що цих коштів забракне в бюджеті і смішно було зараз почути від прем’єра Дениса Шмигаля, що він очікував перемогу влітку, тому уряд не запланував відповідних коштів.
Тож станеться те, що було з ПДФО минулого року, оскільки закон має зворотну дію. У нас частина жовтня буде з податком військового збору 1,5%, а друга – з 5%. Це створить хаос при розрахунках. І це є порушення.
Єдину правку, яку вдалося провести (бюджетний комітет ВРУ її спочатку не підтримав), що збільшення військового збору не буде для військових. Адже знаємо, що вони і так дуже часто закладають свою заробітну плату для того, щоб купити бензин, запчастини, чи дрони.
«Не запланована жодна компенсація»
– Важко проходила ця правка?
– Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев проводив цей законопроєкт і спочатку, коли була велика кількість правок, то не планувалося змін. І лише наступного дня, коли поставили цю правку на голосування, стало зрозуміло, що за ніч було змінене рішення і що готові скасувати ріст військового збору для українських захисників до 5%.
– Попри те, що багато депутатів виступало проти, 247 голосів знайшлося за цей законопроєкт. Чи можливо буде якась компенсація для українців?
– Не запланована жодна компенсація. Від початку був погано збалансований бюджет; діючий уряд нічого «кращого» не придумав, ніж посеред року прийняти збільшення податків. Чомусь не стали шукати інших джерел збалансування бюджету, зокрема, кращої співпраці з МВФ і так далі.
– Військовий збір платить безпосередньо працівник, тобто це не покладається на роботодавця, який мав би знайти більше грошей?
– Частково падає на роботодавця, бо він теж зацікавлений, щоб його працівник мав зарплату, принаймні на тому рівні, що була. Інакше людина буде шукати собі іншу роботу.
Але реальна сплата військового збору і зменшення надходжень – це все на працівникові.
«Будемо вимагати скасування 3,5% для освітян»
– А як ці податки торкнуться зарплат народних депутатів – чи платитимуть військовій збір вони?
– Так само зменшиться зарплата на 3,5% військового збору. Народних депутатів, чиновників, урядовців всіх рівнів стосується теж.
Відразу скажу – бо сьогодні мала якраз розмову з профспілкою – будемо також вимагати повернення цих 3,5% освітянам. Бо їм прем’єр Шмигаль обіцяв підвищення заробітної плати: з 1 квітня і ще з 1 червня, але цього не відбулося. Третя сфера – це медицина.
– Коли будете розглядати правку, яка стосується освітян?
– Вона більше стосується бюджету, а не податків. Коли у першому та другому читанні бюджету будемо бачити, скільки закладено грошей на освіту – зараз це субвенція у 103 млрд гривень, – то тоді буде рішення.
А далі будемо дивитися, де є шляхи змін. Зокрема, вважаю, що Україні потрібні ефективні, чесні прокурори і з адекватною заробітною платою. Тому подали правку, збільшити їм її не на ту суму, яку вони написали, а на половину, а решту – направити на ЗСУ.
Також довідалась раніше, що ті 1,5% військового збору йдуть в загальний бюджет України. Їх можна відслідковувати, але вони не йдуть цільово нашим захисникам. Це не є безпосередньо записано в Бюджетному кодексі. Тому ці зміни теж будемо подавати.
«Є ще багато, де шукати товарів, які оминають оподаткування»
– Ще один варіантом наповнення бюджету є виведення з тіні економіки – погоджуєтесь?
– Так, тільки на жаль, це не можуть робити народні депутати. Цим має займатися Бюро економічної безпеки (БЕБ) та уряд, який має пильнувати митницю. Якщо її правильно обліковувати, це одне з найбільших джерел доходів. А зараз нею керує велика кількість кланів, там немає прозорості. І останній закон про митницю (про так зване перезавантаження митниці, № 6490-д, прийнятий ВРУ 17 вересня), який був підтриманий нашими партнерами, це серйозний крок вперед.
Для прикладу, 75% iPhone в Україні продаються нелегально, при цьому більшість продавців навіть не видають покупцям фіскальні чеки. Нелегальний ринок iPhone зростає вже кілька років, але після початку повномасштабної війни в Україні він став ще більшим. Якщо це перекрити, то будемо мати суттєве джерело надходжень і це краще, ніж збільшувати військовий збір і оподатковувати українців.
Також ввезення інших гаджетів, контрабанда тютюнових виробів – є ще багато, де шукати товарів, які оминають оподаткування, і таким чином значно збільшити надходження на Збройні сили України.
«Теоретично податки можуть ще зрости»
– Чому виникла діра у держбюджеті, через яку довелося йти на підвищення податків?
– Це фінансово зачепить багатьох людей і вдарить морально. А дірка виникла в бюджеті через не ефективне врядування. Ще на початку року було зрозуміло, що з відсутністю грошей у бюджеті потрібно щось робити. А не наздоганяти зараз.
Тож це відповідальність уряду, прем’єра Дениса Шмигаля і міністра фінансів.
– Також існує думка, що це ще не кінець – чи можуть ще зрости податки?
– Теоретично можуть, але це не буде швидше ніж пів року. Усе залежить, як буде наповнюватися бюджет з цим підвищенням податків. Якщо будуть знайдені моменти рівноваги, то тоді це буде призупинено.
Окрім того, залежить як запрацюють новий закон про митницю та БЕБ, до роботи якого є багато питань. Зараз в проєкті бюджету передбачено збільшення кількості працівників бюро, які будуть моніторити «сіру» зону економіки.
Розмовляла Уляна Лаврик
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин