«Усе залежить від боєприпасів». Сергій Кузан про потенціал ворога, підтримку США та призначення Залужного
- Середа, 13 березня 2024
Президент Джо Байден під час виступу у Конгресі США провів чітку паралель між Другою світовою війною, зокрема вступом Сполучених Штатів у цю війну, і тим, що відбувається зараз. Він наголосив на важливості підтримати Україну, наголосив, що Путіна необхідно зупинити. Яке значення цього виступу для нас, наскільки тривалою є спроможність росіян продовжувати активні бойові дії, якою є ситуація біля Часового Яру та чи доцільним є призначення Валерія Залужного послом Великобританії – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.
Відоверсія розмови – тут.
Чудові промови завжди потрібно підкріплювати діями
– Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США – які важливі меседжі ви почули у цьому виступі?
– Його слід розглядати в контексті виборчої кампанії у США, діючий президент і, водночас, кандидат від Демократичної партії Джо Байден подавав інформацію про свої досягнення і говорив про проблеми у державі. Позитивним для нас те, що питання України прозвучало одним з перших і найголовніших. Бо протягом останніх пів року різноманітні експерти говорили про втому від війни, яка буцімто наростає на Заході. Нам потрібно не зважати на подібні інформаційні вкиди і пам’ятати, що перші особи потужних держав ретельно слідкують за ситуацією на фронті в Україні.
У промові Байдена є дуже доречні порівняння і відсилки до Другої світової війни, однак США нарешті повинні прийняти відповідні рішення і такої ситуації, коли у нас критичний снарядний голод – не повинно бути. Чудові промови завжди потрібно підкріплювати діями.
Сьогодні Україна виконує роботу усього блоку НАТО
– Путін хотів перекроїти кордони у Європі до рівня тих часів, коли Східна Європа не була в НАТО. Однак отримав цілком протилежний результат – до Альянсу приєдналося ще дві країни, а ВПК наших союзників посилює потужності…
– Світ має зрозуміти, що сьогодні Україна виконує роботу усього блоку НАТО, який створювався, аби протистояти Росії та її сателітам, незалежного від того, як вона називалася – радянською колись чи федеративною – тепер. Саме ми показали іншим країнам, що можна протистояти «непереможній» РФ.
Ми відмовилися від вдаваного нейтралітету і хочемо зайняти місце в сім’ї європейських народів. Боротьбою з ворогом ми заслужили на це і нам важливо, аби інші країни відповідно ставилися до нас. Бо є велика загроза, що деякі держави можуть за рахунок України вирішувати свої проблеми.
Потребуємо ще більшої співпраці, а отже і менеджера, який має досвід
– З’явився указ Зеленського про призначення Валерія Залужного послом до Великобританії. Наскільки доцільним є таке рішення?
– Серйозна британська делегація – їхній міністр оборони та начальник штабу були в Україні і обговорювали, у тому числі, і деталі цього призначення. Йшлося про майбутню військово-політичну співпрацю, у якій якраз Валерій Залужний має бути її хедлайнером і втілити усі грандіозні проєкти, які вибудували Україна і Велика Британія. Тож це абсолютно доречне призначення, його варіанти розглядалися уже давно. Залужний має для цього відповідну освіту і готовий до такої місії. Ці перемовини не були публічними, але добре, що ми нарешті побачили їхній результат.
Маємо пам’ятати, що наша війна є глобальною і ми безпосередньо залежимо від ключових країн, серед яких Велика Британія є однією з найвагоміших. А ми, звісно ж, потребуватимемо набагато масштабнішої та більшої співпраці. Тому потрібні відповідні менеджери, а хто ж ще має такий неоціненний досвід, як не колишній головкомандувач. Тому у цьому плані усе чудово і, на мою думку, управлінська вертикаль, яка вибудовується – є найоптимальнішим варіантом.
Росіяни продовжують підвозити резерви, тож штурми ще будуть
– Після взяття Авдіївки очікувана оперативна пауза на фронті так і не відбулася. Як ви оцінюєте спроможність росіян продовжувати активні бойові дії?
– З російських соцмереж та їхніх листувань бачимо (особливо в районі Кринок), як вони буквально кричать – «де ж наша техніка»?! До речі, цікаво, що вони звинувачують українців у тому, що, мовляв, у нас більше можливостей для артобстрілів, застосовуємо там авіацію і керовані авіабомби. А їхнє командування відправляє їх у «м’ясні штурми», щоб вони скинули у Дніпро цей плацдарм.
Може й так, але маємо пам’ятати, що приблизно до кінця березня наступальний потенціал ворога зберігатиметься. До основних ділянок на фронті росіяни продовжують підвозити резерви. У них ще є боєприпаси, є люди на заміну, є пальне і маємо розуміти, що штурми ще будуть. Але, зрештою, ця п’ятимісячна наступальна зимова кампанія росіян добігає завершення. Найважливіше те, щоб ми змогли перехопити ініціативу.
Як будуть боєприпаси, то зможемо атакувати
– Наше командування припускає можливість перехоплення ініціативи на фронті ще цього року. Як можуть розвиватися події у наступні три місяці?
– Усе залежить від боєприпасів. Росіянам вдалося просунутися під Авдіївкою, бо у нас був суттєвий снарядний голод, ситуація була однією з найкритичніших у цій війні. Її можна порівняти хіба що початком повномасштабного російського вторгнення. І в такій надскладній ситуації нам вдалося вистояти, ми змогли ефективно оперувати тим обмеженим ресурсом, який у нас був. І це, до речі, велика заслуга якраз нового головкома Сирського.
Тому, якщо отримаємо достатню кількість боєприпасів, то зможемо атакувати ворога. Наразі не йдеться про звільнення якихось великих територій, сьогодні найголовніше знищити максимум техніки і живої сили росіян, які вони підігнали до лінії фронту. Вони задіяли усі свої резерви в надії на те, що зможуть здійснити ще декілька наступальних ривків протягом наступних кількох тижнів. Тож у нас є нагода знищувати ворога. І лише, якщо ми зруйнуємо склади та тилову інфраструктуру росіян, отоді вже можна буде говорити про контрудари на певних ділянках фронту.
Візьмімо Часів Яр. Якщо зможемо втриматися на цій висоті, то це означатиме, що під артилерійським вогнем зможемо тримати Бахмут і його околиці, а отже – повернути собі втрачені позиції. Якщо нам вдасться зберегти Роботинський виступ – це означатиме, що ми всередині лінії Суровікіна, а отже створюємо загрозу для Запорізького угруповання російських військ. Якщо збережемо плацдарм у Кринках, то зможемо його розширити.
Якщо зброї буде недостатньо – основним завдання знову буде збереження солдатів
– Часів Яр (місто за 5 км від лінії фронту) Міністерство оборони Британії, з посиланням на дані розвідки, називає наступною «ідеєю-фікс» окупантів. Який в росіян там потенціал?
– Загроза є, бо ворог підтягнув значні резерви і м’ясними штурмами, авіацію і керованими авіабомбами, хоче виснажити наші підрозділи. Для нас там позиція вигідна, бо Часів Яр розташований на височині, позиції ворога пристріляні артилерією.
Однак повторюся, головне, щоб ми отримали достатню кількість озброєння усіх калібрів і боєприпасів до нього і тоді нам вдасться втримати цю позицію. Якщо ж її буде недостатньо, то тоді основним завдання для нашого командування буде збереження особового складу. Жодне місто чи інший населений пункт не вартий життів наших бійців. Це чітка позиція нового головкома.
Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин