«Усіх викрито та затримано». СБУ про вербування паліїв авто та як від цього вберегти дітей

Фото: Uworld

Поліція затримала у Львові двох чоловіків, які палили автомобілі військових на замовлення російських спецслужб. Служба безпеки вже має достатньо доказів їхніх дій. Під час обшуків слідчі виявили у чоловіків мобільні телефони, які вони використовували для спілкування з куратором та розпалюючі суміші, підготовлені для вчинення наступних злочинів.

Як спецслужби РФ знаходять потенційних паліїв автомобілів українських військових, що робити, коли ворог пропонує так звані «легкі гроші» та поради батькам: як вберегти дітей від небезпек вербування в соцмережах – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» речниця Служби безпеки України у Львівській області Роксолана Яворська.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: ЛОВА

«Зараз вони в СІЗО»

– Як просувається справа затриманих у Львові паліїв авто? На якому вона етапі зараз?

Це відбулось майже місяць тому. У Львові були затримані двоє фігурантів. Це львів’яни, їх завербували у Телеграм-каналі. Спочатку 18-річного хлопця, він хотів заробити грошей, проте, як виявилося, заслужив на тюремний термін.

Хлопці планували заробити до 12 тисяч доларів. Саме стільки російський куратор обіцяв їм за паління авто. Однак під час підпалу третього їх затримали співробітники Нацполіціі та СБУ. Зараз вони у СІЗО.

Справа рук палїїв авто у Львові. Фото: Нацполіція

– У СБУ говорять про скоординовану кампанію пошуку ворогом людей в Україні, аби пізніше на своїх ресурсах показувати картинку, що українці незадоволені військовими та працівниками ТЦК. Коли можна фіксувати початок цієї кампанії росіян?

– У травні цього року. Спочатку відбулися паління по Центральній Україні, згодом у Запоріжжі, Кропивницькому, Києві, Черкасах та Дніпрі. Зокрема, у Дніпрі затримано 16-річного хлопця, який також потрапив до уваги спецслужб РФ через Телеграм-канали.

На початку минулого тижня також повідомляли про двох викритих зловмисників – з Києва та Черкаської області. Під їх прицілом були мікроавтобуси та пікапи ЗСУ і Держприкордонслужби. А також відбулося затримання чотирьох російських поплічників, які вчинили у Запоріжжі та Кропивницькому підпали. У них в пріоритеті були службові позашляховики Сил оборони та релейні шафи «Укрзалізниці».

«Спочатку не кажуть про паління авто»

– Як спецслужби ворога знаходять людей, які хочуть заробити кошти таким чином? Як це відбувається? І детальніше щодо майданчиків?

– Переважно в соціальних мережах та в Телеграм-месенжерах. Йде інформація, що є можливість заробити «легкі гроші» і від бажаючих особливих зусиль не потрібно: трішки часу, вміння користуватися телефоном і знімати відео. Спочатку куратори не говорять про паління автомобіля, а, наприклад, про потребу розвішати агітаційні листівки антиукраїнського характеру, або ж зробити такі ж надписи.

Згодом спецслужби ворога здійснюють психологічний тиск на людину. Погрожують, що ти вже і так вчинив певний проступок і тобі загрожує кримінальна відповідальність. Росіяни умисно провокують на вчинення повторного злочину, погрожуючи, що передадуть дані СБУ.

– Основний мотив – це все-таки гроші, а не проросійська ідеологія чи ненависть до українських військових. Про які саме суми йдеться і чи були випадки, коли ці кошти справді перераховувалися виконавцям?

Так. Якраз затримані у Львові палії отримали півтора тисячі доларів і їм обіцяли заплатити повну суму 12 тисяч, якщо вони спалять три авто.

Затримання підозрюваного в підпалах машин ТЦК на Дніпропетровщині. Фото: СБУ

«Слідкуйте за дітьми»

Хочу наголосити, не лише дорослі чоловіки чи жінки потрапляють під ворожий вплив. У росіян є й підхід до дітей, зокрема це сталося на Кіровоградщині. Їх там залучили до гри «Пройди квест», діти збирали коробки, і коли вони їх знаходили, то мали сфотографувати біля критичної інфраструктури, оборонних об’єктів. Відповідно, ворог отримував інформацію в реальному часі.

Тож звертаємося до батьків дітей, які можуть піддатися такому непрямому вербуванню. Будьте обережними, слідкуйте за тим, чим діти займаються у віртуальному світі. Адже підлітків легко завербувати, у них нестійка психіка, вони не розпізнають, де є такі загрози і можуть вчинити кримінальні дії.

Можливо діти себе поводять не так як раніше. До прикладу, в дитини з’явилися чималі гроші. Батьки обов’язково мають поцікавитися, звідки вони. Або ж дитина починає виходити перед комендантською годиною на прогулянку.

Тим, хто можливо зараз думає про такі «легкі заробітки», хочу наголосити, що абсолютно усіх паліїв було затримано. Вони отримали підозри згідно кримінального кодексу. Краще повідомте інформацію про можливе вербування ворожою спецслужбою, адже тоді з вас знімається кримінальна відповідальність. А наші спецслужби одразу зможуть встановити, хто саме вербував і блокувати цей канал.

Фото ілюстративне: ГУР

«Відео – обов’язкова умова усіх вербувань»

– Як СБУ вирахувало і знайшло цих паліїв? Як працювала спецслужба?

– Ми не розкриваємо своїх методів роботи, аби ворог не розумів, якими саме способами ми перешкоджаємо вчиненню цих злочинів.

– Скільки «світить» зловмисникам? Чому саме частина перша, статті 114 «Перешкоджання законній діяльності ЗСУ», а не наприклад – 111 «Державна зрада»?

– Кваліфікація статей уже відбувається слідчим під час досудового розслідування. Усе залежить від того, який злочин вчинила людина.

– Ворог обов’язково вимагає від завербованих відео їхньої «роботи», аби потім використати це для медійної картинки – наприклад, про нібито існування у Львові антиукраїнського підпілля. Чи фіксували ви щось подібне на ворожих ресурсах?

– Львівського відео ми не фіксували на ворожих Телеграм-каналах, а щодо інших регіонів, то ця інформація перевіряється.

Але такі відео – це була обов’язкова умова усіх підпалів. Відеозйомка самого процесу мала потрапити до рук ворога. Проросійські куратори організовували епізоди щодо проросійського підпілля в Україні, аби сповільнити темпи мобілізації, щоб показати, що українці не хочуть воювати, відстоювати країну. І такі наративи вони планували поширювати не лише в Україні, а й у світі, щоб виправдовувати свої дії.

Фото ілюстративне: ДСНС

«Ворог використовує вас»

– Чи можете ще раз повторити короткий алгоритм дій – що робити, коли пропонують такий незаконний заробіток І як вберегти батькам своїх дітей від подібних вчинків?

Треба чітко розуміти, що ворог використовує вас, він жодним чином не є вашим другим чи товаришем. Проросійські куратори пропонують вам виконати завдання, за які обов’язково буде кримінальна відповідальність.

Батькам потрібно слідкувати за своєю дитиною: де вона перебуває в вечірній час доби, з ким проводить час та які речі вона здійснює в мережі. Також варто дивитися ще за дітьми, які бавляться в ігри та квести це один з прихованих методів вербування ворогом.

Стосовно осіб, які вже є повнолітні і розуміють, що роблять, то добре подумайте, чи варто йти на співпрацю з ворогом. Повторю, усіх паліїв викрито і затримано, їм повідомлено про підозру.

Тому, якщо вам пропонують співпрацювати з ворогом або ж маєте інформацію про замовників чи виконавців, таких завдань одразу повідомляйте в СБУ. Це можна зробити через чат-бот «Stop Russian War», або ж за номером гарячої лінії кожного регіонального управління СБУ. Вся інформація буде конфіденційна, її ретельно перевірять і опрацюють.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини