В нормі про «електронний кабінет призовника», що в новому законопроєкті, є порушення Конституції – правник
- П'ятниця, 09 лютого 2024
Верховна рада підтримала в першому читанні урядовий законопроєкт про посилення мобілізації. Але його розкритикували правники. Одним із найбільш дискусійних пунктів нового закону є запровадження «електронного кабінету призовника» і норму, де надіслана повістка буде вважатись врученою навіть без прочитання і, відповідно, потягне санкції за неявку до ТЦК.
Це містить в собі порушення норм Конституції. Про це в програмі «Головне за день» на «Першому Західному» розповів заслужений юрист України, заступник Генпрокурора України (2003-2005, 2014-2019) Микола Голомша.
«Ніхто не має права втручатись в особисті справи, розголошувати особисті дані і ніхто не має права бути обмеженим в правах і свободах, які визначені Конституцією. І тому Уповноважений з прав людини зробив свої зауваження і погодив з паном Умеровим (міністром оборони -ред.), що ці зауваження будуть враховані при підготовці до другого читання. Тобто, основний закон ніхто не має права порушувати», – зазначає правник.
Крім того, за його словами, виникає колізія у створенні «електронного кабінету призовника», куди буде приходити електронна повістка. Юрист вважає, що не всі можуть собі дозволити купити смартфон, щоб завантажити «Дію».
«Держава не може покладати такі заходи на громадянина. Вона тоді зобов’язана забезпечити громадянина засобами зв’язку. Крім того, в Конституції і законах закладений принцип безпосередності. Держава не може спілкуватись з людиною через екран телевізора чи смартфона. Так, в умовах війни ми повинні до таких речей ставитись з розумінням, але і розуміти, що ми – правова держава і ці питання всі потрібно врахувати», – пояснює Микола Голомша.
Ще одним суперечливим пунктом у новому законопроєкті юристи називають питання виїзду військовослужбовців за кордон.
«Це містить в собі корупційні складові. Бо це дати певні повноваження на розсуд командира чи іншої посадової особи вирішувати: кому давати виїзд за кордон, а кому не давати, кого бронювати, а кого не бронювати. Мають бути прописані чіткі конкретні вимоги і підлягати двоякому трактуванню особи, яка буде мати можливість на ці процеси впливати і вдаватись до якихось корупційних ризиків», – наголошує правник.
Хоча в новому законопроєкті він знайшов і позитив щодо змін в соціальних пільгах та в умовах і забезпеченні військовослужбовців.
«Там передбачено зараз відповідне проходження і ВЛК(військово-лікарської комісії), і навчання. Це правильні зрушення. Але хотілося б, щоб було передбачено і забезпечення матеріальне. Тому що, коли приходить молода людина і витрачає 100 тисяч для того, щоб йому вдома купили амуніцію, щоб він почував себе в безпеці, держава зобов’язана це все надати. І це повинно бути передбачено законом, щоб людина могла це забезпечення вимагати», – вважає Микола Голомша.
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин