В Музеї Шухевича ми втратили 16 цінних речей, решта – копії – директор Львівського історичного музею
- Вівторок, 09 січня 2024
1 січня внаслідок падіння уламків російського «Шахеда» згорів Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. Внаслідок пожежі було втрачено його речі — стіл, крісла, фотель, фортепіано. Також було втрачене погруддя Романа Шухевича авторства Михайла Черешньовського та скульптура Степана Бандери авторства Ярослава Троцька. Приблизні збитки від втрати будинку – понад 2 мільйони гривень. Це, не враховуючи вартості втрачених речей.
Про перспективи відновлення музею в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповів директор Львівського історичного музею, доктор історичних наук Роман Чмелик.
За його словами, в музеї вивчали досвід країн, де були знищені історичні об‘єкти після Другої світової. Є різні способи відновлення музею.
«Можна законсервувати цей будинок і це буде свідченням злочину проти нашої історії і культурної спадщини. Можна обрати інший шлях – відбудувати його, як це було зроблено з Королівським замком у Варшаві чи площею Ринок, які були знищені. Після війни польська держава вирішили це відбудувати. Можна розглядати і третій шлях – меморіалізувати це місце і поруч побудувати новий музей Романа Шухевича. Кожен з цих варіантів є достойний. Напевно, ми знайдемо якесь порозуміння поміж зацікавленими сторонами», – говорить Роман Чмелик.
Але все буде залежати від Львівської міської ради, оскільки будинок перебуває у її власності. Відтак, відбудова музею у її відповідальності. Історик сподівається, що львівські чиновники будуть консультуватись із усіма зацікавленими сторонами.
За словами Чмелика, до них звернувся Фонд Порошенка з пропозицією відбудувати цей будинок, але Львівський історичний музей не має повноважень давати чи не давати дозвіл на відбудову будинку, де перебував музей Шухевича. Музейники готові долучитись з експозицією до будь-якої форми відновлення музею.
Львівська міськрада, як каже історик, хоче побудувати на цьому місці нову споруду і готова навіть оголошувати конкурс на проєкт. Але, на його думку, не варто поспішати.
«Не зайвими були би консультації з усіма зацікавленими сторонами. Скажімо, обов‘язково до цього треба долучити обласну військову адміністрацію, обласну раду, оскільки музей Шухевича, як відділ Львівського історичного музею є комунальним закладом Львівської обласної ради. Тобто, обласні депутати та департамент культури є співвідповідальними за те, що там було і за те, що буде», – зазначає Роман Чмелик.
Крім того, він наголошує, що нову експозицію буде будувати саме Львівський історичний музей. Але наразі з ними ніхто не консультувався, хоча на брифінгу міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що буде залучати історичний музей до відновлення будинку Шухевича.
В приміщенні, що знищили рашисти, знаходились меморіальні речі, які належали Роману Шухевичу. Зокрема, рояль, на якому він грав, меблі, якими він користався. Загалом, за словами Романа Чмелика, в цьому будинку було 16 пам‘яток, які належали до музейного фонду України, решта – копії.
Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича було відкрито у 2001 році в будинку, де загинув головний командир УПА Роман Шухевич, а також де знаходилася його штаб-квартира.
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин