«В оточенні Трампа точно є розбіжності». Британський аналітик про помилки США у намаганні завершити війну в Україні
- Сьогодні 17:28

У межах «мирного плану» американського президента Дональда Трампа розглядається створення спільної комісії для контролю за припиненням вогню. До неї мають увійти представники України, Росії та країни, яка не є членом НАТО, про це пише The New York Post з посиланням на одного з високопосадовців адміністрації США. За його словами, найскладніше – це те, як виглядатимуть сили безпеки або сили стійкості. «Це частина гарантій безпеки, яких хочуть українці, і ми сподіваємося, що вони їх отримають», – додав він. Посадовець повідомив, що США також можуть бути залучені – але не «чоботами на землі, а як фінансова сила, разом з третьою стороною.
Навіщо президент США виправдовує військові злочини Росії, чи справді диктатор Кремля Путін домовляється про мир в Україні, яке питання викликало розкол в адміністрації Трампа та як ціна на нафту ударить по військових спроможностях Москви – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» науковий співробітник програми Росії та Євразії лондонського аналітичного центру Chatham House Джон Лоф.
Відеоверсія розмови – тут.
«Путін виграє час для своєї армії»
– Президент США Дональд Трамп, коментуючи удар Росії по Сумах, унаслідок якого загинули 35 людей, з них двоє дітей, заявив, що росіяни начебто зробили помилку. Чому президент США виправдовує воєнні злочини?
– Не впевнений, що він свідомо виправдовує військові злочини Росії. Трамп хоче, щоб переговори з Путіним тривали, не зважаючи ні на що. Саме тому він уникає критики російської сторони. Звісно, принаймні одного разу ми бачили деякі речі, які вказували на те, що він трохи розчарований тим, що Путін не демонструє справжнього бажання повного припинення вогню.

Російський диктатор, насправді, не зацікавлений у підході, в який пропонують американці, а саме: припинення вогню, а згодом – обговорення ширшої мирної угоди. Він явно не хоче цього робити, не прагне мирного врегулювання війни. Ось це є найбільшою проблемою для всіх, зокрема Трампа.
Станом на сьогодні стратегія Росії виглядає наступним чином. Росіяни вдають, що ведуть перемовини, але в той же час прагнуть покращити свої позиції на полі бою, продовжуючи наступи. Путін виграє час для своєї армії.
– Чи очікуєте ви, що Росія погодиться на повне припинення вогню в Україні ще цього року?
– Не очікую, що РФ погодиться на припинення вогню без виконання її умов.
Україна заявила про готовність до тридцятиденної домовленості, яка була запропонована США. Водночас, що стосується припинення ударів по енергетичній інфраструктурі, росіяни висувають умови і ще більше – для припинення вогню в Чорному морі. Якщо американці хочуть досягти прогресу в цих переговорах, їм доведеться чинити тиск на російську сторону. Це ключ до фінальної угоди. Та питання у тім, чи президент Трамп готовий це робити, оскільки його поведінка свідчить про зовсім протилежне.
Якщо тиску на Кремль не буде, то росіяни будуть продовжувати війну.
«Не зрозуміло, чи Україна зможе купувати зброю у США»
– Чи вважаєте, що Росія погодиться на повне припинення вогню, якщо росіяни далі не зможуть досягати своїх стратегічних цілей на полі бою. Чи у такому випадку Путін таки піде на це?
– У запитанні є певний контекст і він у тім, що поточна ситуація буде актуальною і надалі. Звісно, Росія веде складну війну на виснаження. Вони просуваються, але дуже повільно і, звісно, за рахунок величезних втрат. Українська армія, натомість, успішно дає відсіч. Саме тому на полі бою поки неоднозначна ситуація.
Разом з тим, вважаю, що Росія, мабуть, загалом має перевагу. Є питання, на які повинні відповісти союзники України. Зокрема, чи готові вони продовжувати допомогу Україні та заповнити ті прогалини, які з’являться після припинення поставок зброї зі США? Йдеться про ті пакети допомоги, які були профінансовані ще командою Байдена. Ці військові транші досі надходять до України, але вони з часом вичерпаються. Також не зрозуміло, чи Україна зможе купувати зброю у США ще якийсь час? Саме від цих моментів залежить, чи зможе Україна ще протриматися.
Вважаю, що в Москві розраховують на припинення поставок зброї в Україну зі Сполучених Штатів. Росіяни вважають, що у такому випадку Україна припинить чинити опір, бо у неї буде менше зброї. Якщо так станеться, Росія буде продовжувати намагатися знищити українську армію і водночас деморалізувати цивільне населення.

– Президент Зеленський запропонував Дональду Трампу продати Україні системи Patriot на 15 млрд доларів. За його словами, в України є такі кошти. Що думаєте про цю ініціативу?
– Дійсно, раніше Трамп натякнув, що США допоможуть Україні знайти системи протиповітряної оборони, зокрема ракети до установок Patriot. Їхня доступна кількість у Європі є проблемою.
Водночас, впевнений в тому, що Трамп розчарується у Росії скоро, адже Путін лише вдає, що хоче миру, а насправді продовжує війну. Кремль тягне час, демонструючи начебто бажання домовлятися. Є шанси того, що Трамп змушений буде чинити тиск на Путіна. Зрештою, він не хоче виглядати слабким, адже під час передвиборчої кампанії сказав, що хоче закінчити війну в Україні за 24 години. А скоро вже настане 100 днів його президентства, а він досі не зміг добитися жодного відчутного результату.
Його представник Стів Віткофф уже тричі зустрічався з Путіним, востаннє провів із ним 4,5 години. Проаналізував усі заяви за результатами цих дискусій і зрозумів: нічого суттєвого переговори так і не досягли. Інакше ми би вже почули про досягнення певних попередніх домовленостей.
«Віткофф не розуміє проблеми Росії»
– Видання The Wall Street Journal повідомляє про те, що в адміністрації Трампа розкол щодо подальшої стратегії для завершення війни в Україні. Зокрема, держсекретар США Марко Рубіо та генерал Кіт Келлог закликають Трампа вжити більш жорсткіших заходів відносно РФ, зокрема, почати тиснути на російську економіку. Разом з тим, Стів Віткофф, спецпредставник США з питань Близького Сходу, впевнений, що Путін таки погодиться на швидке припинення вогню в Україні. Оцініть ці дебати у Білому домі?
– Ця інформація Wall Street Journal, мабуть, є вірною. В оточенні Трампа точно є розбіжності. Ми чули заяви генерала Келлога та державного секретаря США Марко Рубіо і не виглядає на те, що вони хотіли би поступитися Путіну чи задобрити Росію.
Водночас, Стів Віткофф, який є колишнім фахівцем із продажу нерухомості має іншу думку щодо Росії. Проблема полягає в тім, що у Віткоффа немає дипломатичного досвіду. Він не володіє реальними знаннями про Росію, не розуміє проблеми, які поставлені на карту в цій війні. Віткофф навіть не здатен назвати чотири регіони, які Росія прагне захопити, окрім Криму. Підозрюю, що Путін зробив все, щоб створити у нього враження, що РФ близька до укладання якоїсь угоди про припинення вогню. Саме тому він висловлює такі думки під час розмов із Трампом.

Вважаю, що у цьому переговорному процесі мають брати участь лише дипломати з досвідом роботи з Росією. Тільки такі люди можуть зрозуміти, як Путін веде переговори. Цікаво дізнатися, хто ще був у кімнаті переговорів разом із Стівом Віткоффом. Хто був перекладачем? Чи зрозумів він все, що йому сказав Путін? Якщо це буде перекладач Путіна, тоді ви зможете почути трішки іншу інформацію.
Такі речі є дуже проблемними. Як на мене, Віткофф брав участь у цьому процесі разом зі своїм перекладачем, а не представником дипломатичного корпусу. Принаймні, не бачили таку людину біля нього. Це, звісно, дає Путіну величезну перевагу, враховуючи його знання проблеми, та досвід роботи з іноземними урядами на найвищому рівні. Путін грамотно грає в цю гру переговорів.
«Американці поспішають, а Путін – ні»
– Чи не вважаєте ви, що Росія маніпулює Стівом Віткоффом і його дипломатичною командою? Та чи не став Віткофф справжнім другом російського диктатора Путіна? Адже в останнє, коли вони зустрічалися він навіть поклав свою руку на серце, побачивши Путіна…
– Очевидно, що росіяни використовують його недосвідченість, наївність і прагнення швидко укласти угоду про припинення вогню. Американці поспішають, а Путін – ні. До речі, навіть Трамп у своїй книзі Мистецтво укладати угоди радить ніколи не піддаватися тиску з боку іншої сторони.
Водночас, тут зовсім інша річ. Дивився інтерв’ю Стіва Віткоффа Такеру Карлсону і у мене склалося враження, що Віткофф дуже захопився переговорами із Путіним. У нього було відчуття, що має справу з людиною, яка все вирішує та прагне миру. Звісно, Путін вміє справляти враження на людей і він використав свій шарм, аби перетягнути Віткоффа на свій бік та створити з нього так званого друга.
Історія про Путіна, який молився за Трампа після замаху, нагадує його першу зустріч із колишнім президентом США Джорджем Бушем. Тоді Путін теж розповів йому багато речей, які начебто дали змогу Бушу глибоко зрозуміти характер та особливість Путіна. Буш повірив в те, що Путін є хорошою та глибокою людиною. Як на мене, Віткофф теж повівся на маніпуляції Путіна.
Звісно, я бачив відео зустрічі і той жест, який зробив Віткофф, зокрема приклав руку до серця, коли побачив Путіна. Вважаю, що він надто шанобливо ставиться до Путіна. Це було зрозуміло ще після інтерв’ю Такеру Карлсону, де не було жодної критики на адресу Росії чи Путіна. Його поглинув російський наратив. Він почав говорити тезами Кремля і свято повірив в ці речі.

«Сили оборони – найпотужніша гарантія безпеки»
–З іншого боку, генерал Кіт Келлог, як повідомляє видання The Times, пропонує план поділу України на певні зони безпеки, які контролювалися би європейськими союзниками та Росією, як це було із Берліном після завершення Другої світової війни. Як можете оцінити цю заяву генерала?
– Видання The Times трішки не так інтерпретувало меседжі та тези Келлога. Ба більше, він теж згодом спростував певні речі, про які там йшлося. Разом з тим, його основний меседж залишається незмінним. Україні доведеться визнати, що буде складно звільнити всі окуповані Росією території. Росіяни поки там залишаться.
Водночас Трампу потрібно зрозуміти одну річ: слід допомогти Україні захистити решту своєї території. Зробити усе для того, щоб Київ міг покладатися на своїх європейських союзників у цьому питанні. Це те, про що говорив Келлог.
Та не впевнений, що він підтримує відправку європейських військ на поле бою в Україні. Миротворці можуть розміститися далеко від лінії фронту в тилу, аби діяти в якості гарантів мирної угоди та так званих сил безпеки. Франція, Велика Британія та інші країни вже готові це зробити. Звісно, якщо б розпочалася ще одна російська агресія, то Росія атакувала би сили цих країн. Це змусило би їх вступити у війну на боці України.
Водночас Сили оборони України будуть залишатися найпотужнішою гарантією безпеки для вашої держави. Союзники натомість мають зробити все, аби посилити ваші оборонні спроможності та надати якомога більше сучасної зброї.

«Ціна на нафту ударить по Росії»
– На вашу думку, оточення Путіна, його союзники та населення підтримують припинення вогню в Україні чи виступають за продовження війни?
– Складно виміряти реальний рівень підтримки росіянами політики Путіна. Щодня спостерігаю за російськими державними телеканалами, там пропагандисти розказують, що Росія начебто успішно просувається на полі бою. Переконують своїх громадян, що питання перемоги над Україною це питання часу.
Щодо оточення Путіна, то складно зрозуміти рівень підтримки, адже ніхто не спілкується із цими людьми. Можемо лише спробувати розтлумачити їхні офіційні заяви. Також в оточенні Путіна дехто з більшим ентузіазмом ставиться до війни, а хтось – з меншим. Наприклад, Ніколай Патрушев, колишній очільник Радбезу, був одним із тих, хто більш скептично ставився до війни. Також не підтримував війну очільник зовнішньої розвідки Росії Наришкін. Та складно зрозуміти, яка в них позиція станом на зараз.
Однак, якщо Кремль вірить в те, що виграє цю війну, то тоді навіщо веде перемовини про припинення вогню? Це цікаве питання. Вважаю, що з часом проблеми Росії будуть лише зростати.
Зараз ми вступили в період, коли ціна на нафту знижується. Це серйозний удар по Росії. Якщо настане глобальна рецесія через торгівельну політику президента Трампа, то її низька вартість зберігатиметься тривалий час, а це матиме серйозний вплив на фінанси РФ.
Тож логічно для Росії було би домовитися про припинення вогню ще зараз. Але Путін ухвалив інше рішення – продовжувати війну проти України.

Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 21 Квітня
- Більше новин