В Україні дешевшає цибуля. Фермери кажуть, що тимчасово

Фото: vn.20minut.ua

Ціни на ріпчасту цибулю нового врожаю в Україні вже опустилися нижче рівня минулого року. Про це повідомляють аналітики проекту EastFruit. Фермери побоюються, що здешевшання може бути тимчасовим. Другий сезон поспіль ми залишаємось без головного овочевого регіону Херсонщини, то ж ціни можуть знову рости. Чому те, що росте на кожній грядці – таке дороге і що буде з цінами далі?

Про це йшлося в програмі «ОЧІ» на «Першому Західному».

Морква – з Одеси, цибуля – з Закарпаття.  А ще – з Туреччини, Польщі. Про такий асортимент овочів розповідає продавчиня Руслана Карпа.  Вона не нарікає. Каже, купують, але менше. Якщо раніше моркву і цибулю брали кілограмами, то зараз – штуками, бо дорого.

«Це привозять з Закарпаття. Не відрізняється від херсонської. Просто трохи дорожче, на гривень 10-15, ніж минулого року. Морква теж – 40-50 гривень за кілограм. А торік продавалась по 20-30 гривень . Навіть домашня була набагато дешевша. А зараз домашньої дуже мало. Не сезон, і погода дуже погана», – говорить продавчиня Руслана Карпа.

Скриншот з відео «Першого Західного»

Разом з тим і прилавки – не порожні, і покупці заморськими цибулини не гидують. Цибулин дістають більше, але купують.

«Навіть дуже дорого. Якщо колись ми цибулю по 10 гривень і моркву по 10-15 гривень, то зараз все в 3-4 рази підросло», – скаржиться один з покупців.

«Скільки буде – стільки будемо купувати», – додає інший.

Чому дорого? Бо росіяни окупували частину півдня, де цих овочів можна збирати два врожаї за літо. Тож моркву і цибулю везуть імпортні. А це – витрати на логістику.

Аграрій з Херсонщини Петро Мазур під час повномасштабної війни переїхав на Львівщину. Тут також вирощує ріпчасту. Каже, що переконався: садити цибулю, моркву можна по всій Україні. Але потрібні умови і прискіпливість до вибору насіння.

«Цього року пройшли дощі – не вродилося. Цибуля осіння може вродити, весняна не вродити. Добрий врожай, щоб був – треба крапельне зрошення. Склад теж має значення. Цибулю виростити одне, а от її зберегти… А вирощувати можна по всій Україні – 100-відсотково», – каже фермер.

Петро Мазур, скриншот з відео «Першого Західного»

За його словами, нині на гуртових ринках можна знайти цибулю і по 20 гривень. Бо ціну перебивають вже внутрішні постачальники. Те, що овоч дешевшає, можна побачити і в роздрібній мережі.

За даними сайту «Мінфін», в супермаркетах 1 кілограм ріпчастої можна купити в середньому по 40 гривень. Для порівняння, у липні кілограм коштував – майже 52 гривні. Найдорожчою цибуля була в червні – 63 грн за 1 кг.

Що буде з цінами далі? Директорка профільного департаменту Львівської ОВА Тетяна Гетьман каже, цьогоріч у нашій області планують збільшити площі під овочеві культури на 7%.  І надія на тутешніх аграріїв – дуже велика. Але зусиль Львівщини замало, щоб зменшити ціни на овочі.

«Ми хоч є потужним виробником картоплі, ми на третьому місці за обсягами виробництва моркви. Але все вирощується, переважно, в господарствах населення. Але збільшують площі не тільки в Львівській області. Збільшують – центральні і південні регіони України. Це реакція фермерів на високі ціни. Вони дійсно були в минулому році рекордними. Відповідно, пропозиція збільшиться. Але це за умов, що будуть нормальні погодні умови», – каже чиновниця.

Аби підтримати тих, хто на Львівщині розвиває овочівництво, передбачили окрему програму щодо компенсації аграріям вартості насіння. Цьогоріч нею скористались 37 виробників. Бюджет проєкту  – 1млн 200 тис. грн. Також фермери можуть брати пільгові кредити на будівництво овочесховищ.

оренда квартири Львів

Новини