Великий Луг так швидко не відновиться – екологічний експерт
- Понеділок, 12 червня 2023
Вода на Херсонщині почала потрохи спадати. Хоча ситуація через підтоплення, спричинене руйнуванням дамби Каховської ГЕС, залишається складною. А головне, матиме наслідки катастрофічні для природи.
Про це в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповів експерт Мережі захисту національних інтересів ANTS, екологіст Олег Листопад.
«Перші наслідки ми вже бачимо – це загибель риби. Тисячами гинуть дикі тварини, особливо дрібні: їжаки, зайці, гризуни. Гинуть рідкісні тварини, наприклад, ємуранчика Фальц-Фейна знищено 70% популяції, за даними кандидата біологічних наук Михайла Русіна. Великі тварини, можливо, якісь втечуть, і то не всі. Якщо швидко їх накриє, то не встигнуть. І трупи всіх цих тварин понесе в Чорне море», – говорить екологіст.
За його словами, щоб відновились популяції птахів потрібно до 7 років, а хижаків – взагалі до 10 років.
Не поділяє він оптимізму і щодо відновлення Великого Лугу – історичного місця козацької доби.
«Основне русло Дніпро, доволі широке залишиться. Але велика частина площі оголиться. Це не означає, що як тільки вона оголиться, ми зразу побачимо ту природу, яка була 65 років тому до наповнення водосховища. Ні. Природа потужна. Ми бачимо по Чорнобильській зоні, що якщо природу не чіпати, вона відновляється і життя починає буяти. Але їй потрібен на це час. Після того, як заповнили водосховище, там відбувалось гниття, бо там затопило орні землі, сади. І там цвітіння води відбувалось дуже сильне, тому що багато було органіки. Зараз зворотній процес, вода зникла», – говорить експерт.
За його словами, передовсім почнеться процес гниття, потім висушування і заростання травами. Але він наголошує, що це не будуть ті луки і заплавні, які були, коли існував Великий луг.
«Це будуть не наші види рослин, а завезені, агресивні, бо вони дуже швидко пристосовуються до складних умов, а вони будуть складні, бо буде гола земля. Тому прийдуть види, які легко адаптуються. А вже потім, якщо ми будемо вживати якихось агротехнічних засобів, наприклад, штучне залуження, відновляться якісь луки. Але чи є сенс це робити?», – розмірковує Олег Листопад. Особливо, якщо після деокупації територій греблю можуть пробувати відновити.
Великий Луг – історична назва місцевості, велетенських річкових плавнів, які колись існували на лівому березі Дніпра між Дніпром і Конкою, а також тягнулись широкою смугою вздовж Правого берегу від гирла річки Середня Хортиця. Вся ця місцевість належала Запорізькій Січі. Великий Луг був затоплений водами Каховського водосховища у 1955–1957 роках.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин