«Весна – дуже важкий період». Орест Залипський про проблеми «Домівки врятованих тварин» та як допомогти притулку

Фото: Громадське

У Домівці врятованих тварин заявили, що більше не прийматимуть тварин, бракує коштів. Пояснили, взяли надто багато підопічних. При цьому нових запитів – десятки, а прилаштування у сімї призупинилось.

Як люди підкидають кошенят в коробці, прив’язують собак під притулком та загалом про ситуацію – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» керівник Домівки врятованих тварин Орест Залипський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: УП Життя

«Намагаємося контролювати ситуацію»

– Це вже не вперше навесні Домівка зіштовхується з браком ресурсів. Торік у травні, ви взагалі оголосили про закриття, через відсутність коштів на утримання тварин та борги. Тоді їх вдалося закрити частково донатами. Чому криза виникла знову?

– Не можемо пояснити, чому весна такий важкий період для притулку і не тільки у нас. Намагаємося контролювати ситуацію, кількість тварин, щоб це не перетворилось на якесь накопичення і ми б собі не давали ради.

Минулого року в нас був дуже критичний момент, коли ми говорили про ліквідацію центрів порятунку. І знову прийшла весна, після зими кількість донатів зменшилась значно, а кількість тварин – збільшилась. Ця весна є ще й катастрофічною на кількість важких випадків тварин, це збиті авто, поранені коти, з інфекційними хворобами і таких в нас запитів вдень по 30-40. І усі їх потрібно опрацьовувати. На жаль, в місті робимо це тільки ми. Волонтери дуже переповнені, ЛКП «Лев» теж не приймає тварин.

Це призводить до того, що люди прив’язали собаку в нас під притулком, залишають котів у коробках, тваринок викидають на вулиці.

«Дуже багато взяли тварин з фронту»

– А що зараз із тваринами в Домівці? Скільки їх у вас? І чи є притулки у межах області, в інших регіонах, яким можна передати певних тварин?

– На жаль, ситуація в нашій країні дуже критична з кількістю тварин та притулків. Передати кудись в хороші умови тварин, такого шансу зараз немає.

Дуже багато взяли тварин з фронту і продовжують це робити. Тварин важко прилаштувати, а запит на евакуацію постійний. Щодня є потреба, аби вивезти тварин з зони бойових дій, а ще маємо місцевих звіряток, яким потрібно допомагати. І така ситуація не тільки не тільки у нас.

Є різні притулки, центри порятунку, хтось бере дуже багато тварин, і потім це призводить до дуже не хороших речей, тварини живуть не в неналежних умовах.

Фото: Суспільне

– А чи допоможе ця призупинка прийому нових підопічних втримати Домівку на плаву? Наскільки критичною є ситуація?

– Думаємо, що допоможе. Якраз це зробили, щоб допустити критичної ситуації, коли не буде за що годувати, лікувати тих тварин, які у нас вже живуть. Тому не беремо нових, а усі ресурси витрачаємо на тих тварин, які живуть у нашому центрі.

Це би мало до середини весни стабілізувати ситуацію, хоча потім почнеться сезон кошенят та цуценят викинутих на вулицю, а також диких тварин, які будуть потребувати нашої допомоги. І щоб не загнати себе у глухий кут, прийняли рішення, якщо вийдемо хоча би в нуль, то почнемо знову приймати тварин. І в першу чергу диких, які потребують допомоги, бо таких центрів, які спеціалізуються на цьому, у Львівській області немає. Щодо домашніх тварин, то є багато людей, які би теж мали більше братися до роботи.

«У Домівці мешкає близько 1500 тварин, а фінансування міста покриває – 70»

– Торік пригадую, коли трапилась криза, то у мерії обіцяли, що будуть шукати шляхи допомоги притулку. Ви навіть мали зустрічі певні щодо цього. Чи є можливість, аби Домівка офіційно отримувала певну допомогу фінансову з міського бюджету, чи як комунальне підприємство чи – в інший спосіб? Чи ви обговорювали такі перспективи?

– Мали зустрічі минулого року і на тому все закінчилось. Місто покриває витрати на 10% тварин, які проживають на території Домівки, зокрема, це дикі і екзотичні. Так само покриває витрати на комунальні послуг, оскільки ми розташовані у парку «Знесіння», то вони платять за світло та воду. Це нас дуже рятує, інакше ми би були у значно менших масштабах і не зрозуміло, чи взагалі би були. Але є ще різні питання, зокрема вивозу сміття з притулку, ми на це витрачаємо до 90 тисяч щомісяця.

Однак, на жаль, на цьому все. Минулорічні наші розмови не призвели до якогось результату, є дуже багато закидів, що нас фінансує місто, що дають ледь не все забезпечення. У Домівці мешкає близько 1500 тварин, а фінансування міста покриває – 70.

Фото: ЛМР

– А якась офіційна складова ваших стосунків з містом, вона би спростила, чи навпаки ускладнила роботу?

– Ускладнила. Якщо почнемо офіційно працювати по протоколу, то припинимо рятувати тварин взагалі. Бачимо ситуацію з нашим комунальним підприємством, коли є на вулицях травмовані тварини, які потребують негайної допомоги. Рахуєш хвилини, коли їдеш до клініки, а на цих тварин немає жодної реакції.

Чи приймання цуценят, якщо ми їх не візьмемо, то вони будуть не стерилізовані і безпритульність буде зростати. До прикладу, якщо ми з американськими партнерами стерилізуємо тварин з трьох місяців, то по протоколу державному це може відбуватися від семи місяців, а це вже статево зрілі тварини, які розмножуються і вони вже здичавіли, бо не мали контакту з людиною.

«Раді бачити у притулку усіх»

– Ризиковано будувати справу тільки на благочинних внесках. Знаємо, що Домівка пробує заробляти на брендованій продукції: календарі, постери, листівки. Чи якісь заходи ще будете проводити, аби підзбирати кошти?

– Постійно продаємо наш мерч. Зараз допрацьовуємо сайт з магазином, де можна буде в один клік купити і цим самим задонатити тваринам.

Так само організовуємо різного роду заходи, зокрема 3-4 травня пройде «Базар Добра». Це дуже хороша підтримка нашого центру, коли в один момент збираються люди різні і нам всіляко допомогають. Таким чином можемо мати певні заощадження, на яких тримаємось.

Тож закликаємо долучатися до всіх заходів, які проводимо. Якраз будемо давати анонс «Базару Добра», на який можуть долучитися усі охочі. Навіть продажем своєї продукції, маємо хорошу практику, коли маленькі підприємці давали свою продукцію безкоштовно (хтось горнята, хтось – вироби ручної роботи) і їх реалізовували і ці кошти витрачалися на Домівку. І це дало добрий результат.

Фото: Укрінформ

– Чим ще, окрім донатів, можуть долучитися люди, аби підтримати Домівку? Можливо, прийти прибрати у вольєрах, якщо таке годиться, чи – вигуляти песиків? Яка допомога вам зараз буде корисною?

– Дуже вагомий внесок – фізична допомога притулку. Зокрема, вигулом собак ви допомагаєте їм ставати більш соціальними. В них є тоді більше шансів потрапити в сім’ю. У нас є навіть волонтери, які беруть дуже не соціалізованих собак, які потім стають няшками і їх беруть у родини.

Раді бачити у притулку усіх. Хтось може прийти і допомогти прибрати у котиків, чи допомогти нашим кіперам з дикими екзотичними тваринами, яких в нас теж багато.

Завжди раді людям, які готові щось робити. Чи може допомогти з дизайном для соціальних потреб чи агітації. У нас є дуже багато різних напрямків, в яких люди можуть допомогти.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ніна Сукач

ДІМ РІА у Львові

Новини