Від нас потрібна довгострокова підтримка і розуміння, що це все не закінчиться швидко – полковник армії Великої Британії у відставці

Фото: Al Jazeera

Затримка в допомозі від США та брак артилерійських снарядів в ЗСУ, активізували дії ворога і дозволили піти у наступ. Українським військам потрібно отримати F-16, щоб встановити локальне панування в повітрі, забезпечити їх прикриття системами ППО, спланувати операції із застосуванням систем «HIMARS», «ATACMS», ракет «Storm Shadow/SCALP», що вже їдуть в Україну. Стабілізація лінії фронту і перевага в повітряному просторі дасть змогу українським військам  прорвати оборонні лінії ворога та піти у контрнаступ.

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Філіп Інгрем, полковник армії Великої Британії у відставці.

Відеоверсія розмови – тут.

– В одному із британських видань повідомили, якщо Україна не переможе Росію, Велика Британія вже найближчим часом може вступити у війну з РФ. Чи відчуваєте, що Велика Британія перебуває на порозі війни з Росією?

– Справді, якщо Україна не візьме гору, є ймовірність того, що Велика Британія і НАТО можуть опинитися у війні проти Росії. Хоча не думаю, що Велика Британія і НАТО готові до такого. Війна в Україні стала тривожним дзвіночком для багатьох членів НАТО. Ймовірність такої війни існує і ми повинні до цього готуватися.

НАТО розмістило у державах Балтії бойову групу

– Видання «The Wall Street Journal» повідомило, що Росія може атакувати Естонію, що є членом НАТО. Чи ймовірним є напад на країни Балтії?

– Не думаю, що Росія настільки божевільна, щоб нападати на держави НАТО. Це одразу б активувало 5 статтю договору Альянсу в якій сказано, що атака на одну з держав НАТО є еквівалентною атаці на усіх членів Альянсу. Це точно спровокувало б відповідь усіх членів Альянсу. До речі, НАТО вже розмістило в державах Балтії багатонаціональну бойову групу, яка здебільшого складається з бригади Британської армії. Цей контингент спеціально розмістили в державах Балтії для стримування Росії. Якщо буде атака з боку Росії, відповідь НАТО буде безпрецедентною. Це точно не було б нічим добрим для підтримування миру у світі. У такому випадку Росія вже не могла би не розглядати можливість використання ядерної зброї. А ми точно такого не хочемо. Звісно, з Росії надходить багато погроз і такої риторики. НАТО має бути готовим, бо держави Балтії фактично перебувають на передовій. Водночас не думаю, що Владімір Путін хоче напасти на НАТО, оскільки знає, що точно програє.

– Владімір Путін доручив провести в Росії ядерні навчання. Що ви думаєте з цього приводу?

– Ці навчання є рутинними. Їх проводять час від часу ще з 2009 року. Він завжди буде використовувати ядерну риторику, аби спробувати залякати Захід і, зокрема, ті країни, які не підтримують позиції щодо підтримки України. Водночас щодо деяких держав така риторика працює. У мене немає якогось занепокоєння щодо цього, адже західні розвідки дуже пильно моніторять російські ядерні спроможності. Це – першочерговий пріоритет для розвідки зараз. Вони моніторять те, чи є якісь зміни у стані боєготовності ядерної зброї Росії і чи відбувається переміщення ядерних боєголовок. Поки ми не перебуваємо на шляху до ядерної війни.

На Заході досі бояться російського ядерного блефу

– Чи є ще на Заході такі люди, котрі бояться ядерного блефу від Російської Федерації?  

– Завжди є такі люди, котрі бояться російського ядерного блефу. В Європі є політичні партії, які непокояться через це. До речі, вони мають певний вплив на урядові структури чи вибори, що відбудуться найближчим часом. Таким чином Путін спеціально підливає масла у вогонь, аби створити ще більше розбіжностей серед різних груп у Європі. А все для того, щоб вони фокусувалися більше на внутрішніх питаннях, а не на зовнішніх, як от на підтримці України.  

– Видання «Financial Times» повідомило, що Росія готується до актів саботажу в Європі. Чи здатна Росія перешкодити постачанню західної допомоги до України?

– Я би вірив цьому. Росія вже давно практикувала такі атаки проти західних країн. Згадайте отруєння Литвиненка полонієм у Лондоні, отруєння Сергія та Юлії Скрипалів «Новичком» у Солсбері. Тепер вже покійний лідер опозиції Навальний раніше також був отруєний «Новичком» і вивезений на лікування до Німеччини. Якщо копнемо глибше, дослідимо різні вбивства та замахи на життя в Європі, то точно знайдемо у цьому докази причетності ГРУ.

Росія зараз проводить активні операції в інформаційному просторі, аби посіяти якомога більше розбрату. У Європі зараз проводиться багато мітингів на підтримку Палестини. Є й інші політичні демонстрації, що мають елемент російського фінансування. Їх метою є збільшення невдоволення серед населення, аби незадоволені люди виходили на мітинги. Вони точно знають, що це створює політичні труднощі для їх країн.

Держави НАТО готові протидіяти Росії

– Як би Захід мав відповідати на акти російського саботажу на європейській землі?

– Потрібно доказати їхню причетність. До прикладу, ми бачили, що «Північний потік-2» був підірваний і ми досі не маємо конкретного розуміння того, хто міг за цим стояти. Якщо можна би було довести причетність Росії до конкретної атаки, це точно стало би причиною для проведення дискусії у межах 4 статті Договору НАТО. Опісля це могло би привести до обговорення можливості активації 5 статті Договору Альянсу. Є атаки Росії в інформаційному просторі. Можуть відбутися і фізичні атаки. До прикладу, нещодавно в Німеччині були пожежі. Саме тому Росія повинна бути досить обережною, аби не спровокувати відповідь з боку НАТО. Навіть якщо Росія піде на щось таке, то, думаю, це буде на низькому рівні.

– Чи готові держави НАТО протидіяти таким загрозам з боку Росії?

– Держави НАТО дуже готові до протидії таким загрозам з боку будь-якої країни. Якщо Росія піде на щось таке, то вона діятиме через різні терористичні групи чи ГРУ. Розвідки Заходу, зокрема США чи Великої Британії ретельно моніторять будь-які загрози з боку будь-яких терористичних груп у Європі. Велику кількість атак ми попередили на етапі планування, а не тоді, коли їх вже фактично реалізували. У нас є добре розуміння поточних загроз і того, хто може на це піти. Це, звісно, не означає, що їм не вдасться провернути свій задум, але їм буде складно це зробити, відтак досягти будь-яких результатів.

– Чому європейські розвідки оприлюднили інформацію про підготовку Росією актів саботажу?

– Це – їх нова тактика використання розвідданих у якості зброї. Ми вже бачили таке до повторного вторгнення Росії в Україну, у лютому 2022 року. Тоді британці та американці досить відкрито заявили, що Росія нападе на Україну. Зокрема такі заяви робили країни Союзу «П’яти очей». Росіяни не можуть провернути операції під чужим прапором, оскільки ми наперед знаємо про це. Наші розвідслужби надають підтримку Україні так само, як наші оборонно-промислові бази надають Збройним силам України необхідні боєприпаси.  

Поки Україна не отримала західну зброю, росіяни наступають

– Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон заявив, що Україна має право бити по території Росії британською зброєю. Така заява від посадовців Британії пролунала вперше. Що це означає?

– Це – дуже значна заява. Якщо поглянути на всю допомогу, надану Україні Великобританією, то обсяг наданого обладнання, танків, гармат не такий вже великий. Водночас Велика Британія бере на себе лідерство у підтримці України з політичної точки зору. Це дозволяє іншим країнам наслідувати такий приклад.

Заява Камерона – дуже чіткий меседж для Путіна та Росії про те, що західна зброя тепер буде використовуватися проти легітимних цілей на території Росії. Можу припустити, що інші країни також будуть це підтримувати. І це точно буде великим занепокоєнням для Владіміра Путіна.

Це також посилає потужний сигнал НАТО і нашим партнерам щодо того, що Британія бере на себе лідерство у цьому питанні. Ми створили прецедент, який можуть наслідувати інші партнери. Таке вже було з проведенням тренувань на винищувачах і з поставками танків та іншого обладнання.       

– Чи свідчить це про зміну розуміння того, як Україна може використовувати західну зброю?

– Дуже важливо, щоб таке відбулося. Є інформація, що Росія готує проти України більший наступ. Вони спробують це зробити, поки Україна не отримає все озброєння, передбачено пакетом допомоги на 60 млрд доларів від США та пакетами допомоги від держав Європи на мільярди євро. Оборонно-промисловій базі потрібно буде пришвидшитися. Окрім цього, вони хочуть спробувати просунутися вперед до того, як Україна отримає винищувачі F-16 та досягне панування в повітрі. А це, своєю чергою, надасть переваги на полі бою. Росіяни розуміють, якщо вони не зроблять нічого, поки все це надійде до України, тоді в них вже не буде шансу розширити свої операції у будь-якій формі.

Причина російського наступу у браку снарядів в ЗСУ

– На яку допомогу від США та країн Європи варто очікувати? Як ця підтримка може вплинути на ситуацію на фронті?

– Найважливішими зараз є артилерійські снаряди. Єдиною причиною того, чому росіяни перебрали на себе ініціативу на фронті став брак снарядів в українській армії. Але до України вже їдуть ракети до систем «HIMARS», «ATACMS». Франція і Велика Британія нададуть Україні ще більше ракет «Storm/Shadow/SCALP». Німеччина розгляне можливість поставок до України ракет «TAURUS». Це дозволить Збройним силам України бити по об’єктах в Криму, на території Росії та загалом перерізати російську логістику.

Окрім того, важливу роль відіграє рівень розвідувальної підтримки з боку Заходу. Це – феноменально. Я ще ніколи не бачив, щоб з країною, яка не є членом НАТО ділилися б такими обсягами розвідувальних даних. Це дуже допомагає Україні бити по ворожих системах озброєння.

Також це – підтримка, що надається деяким людям, які є героями України. Маю на увазі, до прикладу, генерала Кирила Буданова. Йому надається чимала підтримка, зокрема щодо розробки нових спроможностей. Він проводить спецоперації на окупованій території України та на території Росії. Завдяки цьому в Росії горять заводи, дрони атакують військові об’єкти всередині ворожої країни, б’ють по нафтопереробних заводах Росії, логістичних базах, залізничних мережах. Окрім того, ЗСУ успішно потопили половину російського Чорноморського флоту. І це зробила країна, яка не має свого флоту.        

– Чи є система озброєння, якої Україна потребує досі, щоб змінити ситуацію на свою користь?

– Не думаю, що річ у якійсь новій системі озброєння, якої потребує Україна. Необхідне проведення багатокомпонентної атаки на передовій. А для цього потрібне локальне панування в повітрі, що, своєю чергою, потребує авіації. Надіюся, що F-16 вже найближчим часом будуть в Україні. Але для цього слід подбати про прикриття із засобів ППО. Ми вже бачили як Україна переміщала системи ППО до лінії фронту і, таким чином, мала успіхи щодо російської авіації. Ми бачили, що Україна навчилася нової тактики, зокрема маневрування з допомогою броньованої техніки, танків та важкої артилерії. Відбулася повна зміна тактики ЗСУ. Водночас потрібно, щоб для просування земля була у належній формі, але поки що це не так.

Загалом для просування вперед потрібно прорвати одну з найбільш комплексних захисних ліній ворога. Ці оборонні лініє є більш комплексними, аніж були в часи Другої світової війни, маю на увазі різні оборонні лінії росіян, зокрема «лінію Суровікіна». Українцям потрібен час, щоб вони могли зібрати всі броньовані можливості для прориву ворожих ліній оборони. Водночас, через щільність ворожих ліній генерал Буданов організовує операції в тилу ворога. Ось чому, коли почнеться наступ, оборонні лінії мають посипатися. Це займе час. Тому зараз від нас потрібна довгострокова політична підтримка та розуміння того, що це все не закінчиться швидко.

– Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Україна може піти в контрнаступ вже наступного року. Що ви думаєте про цю заяву?

– Думаю, що провести адекватний контрнаступ у 2025 році – досить реалістично. Вважаю, що вже цього року ЗСУ зможуть стабілізувати лінію фронту та повернути собі ініціативу. Восени та взимку земля не є ідеальною для маневрування броньованою технікою. Думаю, що в той період Україна вже буде використовувати західну авіацію і, таким чином, відкидати подалі ворожу авіацію, знищувати логістичні бази ворога. Сподіваюся, що цьогоріч або на початку наступного року буде знищений і Керченський міст.

Сподіваюся, що наприкінці весни – на початку літа 2025 року Сухопутні та Повітряні війська України будуть готові до нанесення об’єднаного удару по російських оборонних лініях. Росіяни щодня втрачають дуже багато людей та обладнання. Тож думаю, що до того часу вони будуть дуже виснаженими.

Успіхи України – найбільша загроза для путінського режиму

– Російський президент Владімір Путін розпочинає свій черговий термін. Чи вірите, що він зможе протриматися на посаді до кінця цього терміну?

– Йому вже 71 рік. Наприкінці цього терміну йому буде 77 років, якщо він, звісно, доживе до цього моменту. Виживання в Росії не є чимось гарантованим. Його диктатура покладається на організовану злочинність його олігархів, котрі входять до цих організованих злочинних груп. Саме цими організованими злочинними угрупуваннями і управляється Росія. Саме вони впливають на політичні рішення в країні. А Путін є так званим головним олігархом. Його оточують такі самі олігархи. Вони тримаються разом, аби зберегти грошові потоки. Їм подобається такий спосіб життя, тому вони змушені залишатися вірними тій людині, яка надає їм політичне прикриття. Поки не бачу того, хто б міг стати його природним наступником. Окрім того, в Росії немає ніякої політичної опозиції. Думаю, що Путін буде при владі ще 6 років і якщо після цього він захоче піти на ще один шестирічний термін, то він піде на це.

– Чи бачите ви якісь можливі загрози путінському режиму зараз або у майбутньому?

– Думаю, що всередині Росії завжди існують загрози. Якщо купка злочинців працює разом, заради задоволення власних інтересів, тоді завжди існує така загроза. Путіна оточують люди, які вірні йому та які його захищають. Водночас, якщо Україна матиме успіхи та зможе відкинути російські війська зі своєї території, тоді, я думаю, політичні загрози для Путіна значно зростуть. Ми вже бачили, що минулого року була спроба перевороту в Росії. Тому можна припустити, що там не все гаразд. Росія – велика країна. Тому політично багато речей потрібно контролювали з її політичного центру, з Москви. Завжди будуть регіони, які намагатимуться вплинути на те, що йде з центру Росії. Поки Путін добре з цим справляється. Але найбільшою загрозою для Путіна можуть стати саме успіхи України у відкиданні російських військ.

Коаліція Путіна, Сі, Чен Ина і Аятоли – небезпечна для Заходу

– Сі Цзіньпін відвідує Європу. Він матиме зустріч з президентом Франції Емманюелем Макроном, який спробує переконати китайського лідера натиснути на Путіна, аби той закінчив війну в Україні. Чи ви вірите в це?  

– Вірю в те, що досить добре для Макрона спробувати це зробити. Водночас не вірю, що Сі Цзіньпін піде на це. Зараз він дуже ефективно просто купує Росію. Він отримає гарантії або просто привласнить частину природних ресурсів Росії. Це він зробить просто купуючи собі політичну підтримку та надаючи Росії військову допомогу, яку ми вже бачимо на полі бою.

Найбільш цікаво, що зараз вибудовуються відносини між Владіміром Путіним, Сі Цзіньпіном, Кім Чен Ином та Аятолою в Ірані. Таким чином створюється така коаліція, яка точно стане причиною головного болю для Заходу. Вони всі працюють над підтримкою Росії у її незаконній діяльності в Україна, впливають на війну Ізраїлю проти ХАМАСу і загалом є причиною нестабільності на Близькому Сході. Ще є амбіції Сі Цзіньпіна щодо Східної Азії. Зараз дуже тривожні часи.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини