Доступні у «Дії»: У Мінцифрі розповіли про одруження, розмитнення авто, посвідчення УБД та інші послуги у застосунку

Фото: РБК-Україна

Одружитися через «Дію», розмитнити автомобіль, отримати посвідчення учасника бойових дій, оновити свідоцтво про народження чи шлюб. Перелік документів, сервісів та послуг, доступних на порталі стає щораз більшим.

Які оновлення в застосунку «Дія» відбудуться вже найближчим часом? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Мстислав Банік, керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації.

Відеоверсія розмови – тут.

Вже 20 000 пар подали заяви через «Дію»

– У «Дії» запрацювала нова послуга «Шлюб онлайн». Завдяки їй українці зможуть одружуватися, не виходячи з дому. Розкажіть про цю послугу більш детально.

– На таку послугу давно сформувався суспільний запит. Це не авангардна річ, яку ми придумали у Міністерстві цифрової трансформації. Насправді є величезна кількість людей на фронті, а їхні пари перебувають в Україні чи навіть поза межами України. Дехто з них не має змоги подати заяву ДРАЦС і розписатися.

Станом на зараз, через «Дію» вже 20 000 пар подали заяви. Відповідно достатньо логічним кроком розвитку буде ще можливість украсти шлюб онлайн. У кого є можливість робити все, як раніше: у ДРАЦСі чи на виїзній церемонії, все це продовжує існувати. Водночас ми запроваджуємо нову гілку послуги, де після подачі заяви і заповнення усіх документів, буде спільний відеодзвінок між двома нареченими та працівником ДРАЦСу. Він пересвідчиться, що все відбувається законно і з доброї волі. Відеодзвінок буде продубльовано в онлайн режимі. Цей досвід – унікальний для світу. Впевнений, що популярність такої послуги буде лише зростати.

– Як буде відбуватися верифікація даних, адже штучний інтелект створює настільки правдоподібні відео, що може з’ясуватися несправжність людини.

– Зараз поки не складно відрізнити штучний інтелект. Окрім того, у нас і надалі діятиме Дія підпис. Ми постійно тестуємо різні вразливості, аби розуміти, де штучний інтелект може завдати певної шкоди і створити перешкоди. Використовуємо для того найрізноманітніші інструменти. Наразі можна бути впевненими, що все добре.

Через «Дію» можна буде розмитнити авто

– Ще одна послуга – розмитнення в «Дії». Як вона працюватиме?

– Розмитнення – один з найбільш довгоочікуваних сервісів. Він надзвичайно важливий не лише тому, що можна буде легше купити автомобіль за кордоном і привезти його в Україну. Річ у глобальній трансформації митниці. Це – автоматизація, виключення людського фактору з величезною кількістю процесів, корупційних можливостей.

Ми працюємо над цією послугою. Зараз на розгляді у Верховній Раді України перебуває оновлений законопроєкт, що дозволить впровадити розмитнення. Ми працювали над сервісом, шукаючи компроміс із депутатами. Тож, сподіваємося, що найближчим часом побачимо його застосування на практиці.         

– У «Дії» також буде запроваджено низку послуг, що стосуються ветеранів, зокрема посвідчення учасника бойових дій. Яким буде перелік цих послуг?

– З одного боку, посвідчення учасника бойових дій – не зовсім профіль Мінцифри. Але ми беремо участь у міжвідомчих групах до яких входить Міністерство оборони України, Міністерства охорони здоров’я, представники громадянського суспільства, аби спільно спростити ці питання.

Для додаткового розуміння, проблематика учасників бойових дій пов’язана не лише з тим, що лікарі повільніше працюють чи хтось комусь не подобається, чи з корупційною складовою. Річ у тому, що ця послуга не була розрахована на воєнний час. Тобто, якщо ми говоримо про мирний час, то кількість людей, котрі до повномасштабного вторгнення могли отримати статус учасника бойових дій була невеликою. З 2014 року вона зросла, але її не реформували. З 2022 року масштаб став зовсім іншим. Відтак усі наші зусилля направлені на те, щоб це спростити. Вже є сподівання на те, що це буде спрощено. Зараз ми працюємо над статусами учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, а також члена сім’ї загиблого захисника або захисниці України. Робота ведеться, хоч все не так просто. Заразом сподіваюся, що у короткостроковій перспективі матимемо у цьому певні здобутки та напрацювання.

На мапі «Дії» – більше 63 000 укриттів України

– Також у «Дії» запрацював пошук укриттів. Як актуалізовується мапа і чи можна подати скаргу, якщо якесь зі сховищ під час повітряної тривоги виявилося зачиненим?

– З одного боку, за базу даних в якій вміщено перелік усіх укриттів відповідає ДСНС. З іншого боку, за актуальність інформації і за те, щоб ці укриття були відкриті відповідають обласні, районні військові адміністрації та громади. Спільними зусиллями, за підтримки донорів нам вдалося добитися того, аби всі надали інформацію, а поліція перевірила стан цих сховищ. Відтак ми створили карту у якій більше 63 000 укриттів по всій Україні зі всією необхідною інформацією.

Сервіс передбачає зворотний зв’язок. Зараз ми будемо самостійно передавати цю інформацію до ДСНС, а вони, своєю чергою, до військових адміністрацій, щоб вони внесли свої уточнення, до прикладу, що укриття зачинене або там брудно. У перспективі чекатимемо від ДСНС побудову системи в якій автоматично через «Дію» можна буде залишити відгук, який автоматично сигналізуватиме представнику обласної військової адміністрації і ця проблема буде виправлятися оперативно.      

– Які нові документи найближчим часом зявляться на платформі «Дія»?

– Доступними стануть дві категорії документів. По-перше, освітні: атестати, дипломи, усе, що стосується середньої освіти, спеціальної освіти, вищої освіти. Саме зараз вивчаємо наявність даних щодо всіх документів.

По-друге, оновимо свідоцтва про народження дітей і свідоцтва про шлюб. Про них багато хто запитує. Тож відтепер вони будуть доступними у застосунку «Дія».

Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини