Війна відсунула особисті інтереси українців на другий чи третій план, – Олексій Антипович
- Четвер, 15 грудня 2022
Для 64% опитаних українців комунікація та енергетична інфраструктура – головний пріоритет для відбудови у постраждалих громадах. Як другий пріоритет найчастіше обирали відбудову соціальних закладів – 29%, а от відновлення приватного житла й комунікацій – лише 24%, транспортної інфраструктури – 17%. Такими є результати дослідження соціологічної групи «Рейтинг».
Про них в ефірі «Першого Західного» розповів керівник компанії Олексій Антипович.
«Українець демонструє свою згуртованість навколо держави, навколо її захисту, де особисті інтереси відходять на задній план. Це дуже добрі показники. Все міжнародне товариство дивиться цю соціологію, і обговорює те, що українець виріс. І якщо я до війни казав, що українець достатньо інфантильно дивиться на світ, то зараз все по-іншому. Ми бачимо у відповідях багато не просто раціональних оцінок, а усвідомленого переосмислення бачення тої ситуації, в якій ми опинились, завдяки росіянам», – говорить соціолог.
На його думку, підтверджують його слова відповіді на питання про те, на що має бути спрямована міжнародна допомоги для України. 64% відповіли, що на відновлення критичної і соціальної інфраструктури передовсім.
«А от, що стосується власних будинків, фінансової допомоги людям, українець відводить це на другий чи третій план після державних інтересів. Ми за перший тиждень війни змінились більше, ніж за тридцять років Незалежності. Бо всі ці зміни відбулися моментально і тільки шматочками посилювались: наприклад, віра в Перемогу з 93% до 97% за 9 місяців війни», – пояснює Олексій Антипович.
А от думки опитаних щодо стратегії відновлення пошкодженої інфраструктури розділились: 48% вважають, що відновлення має відбутись якомога швидше, а 49% – за те, щоб відновлення тривало довше, натомість з модернізацією. Серед вихідців зі східних областей більше тих, хто хоче швидкого відновлення. Серед мешканців центру та заходу дещо більше тих, хто за повільнішу відбудову, але з модернізацією.
Також виявилося, що для українців важливіше повернення роботи й джерела доходу, ніж пряма фінансова допомога. Серед програм, які є найбільш необхідними для постраждалих від війни громад, опитані українці найчастіше обирали відновлення підприємств, робочих місць – 60%. Натомість фінансову підтримку визначили важливою програмою – 44%.
«Українець розуміє, що завтра ти проїси своїх 20-30 тисяч гривень. А потрібно жити далі і заробляти. Він розуміє, що якщо не запрацює його роботодавець, то не запрацює його завод. Якщо не запрацює щось релоковане на західну Україну, то з чого ми будемо мати податки? Це розуміння в свідомості було і до війни, але все пізнається в порівнянні. Поки ти не зрозумієш цієї цінності – ти не зможеш цього осягнути», – вважає соціолог.
Дослідження «Відбудова України та міжнародна допомога» було проведене соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення громадської організації «Центр Трансатлантичного діалогу» («Transatlantic Dialogue Center») 20-21 листопада 2022 року.
Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 20-21 листопада 2022 року
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин