Військова допомога, ракети ATACMS та конфіскація російських активів – Ігор Айзенберг про новий пакет допомоги для України

Фото: KJZZ

Попри те, що більшість республіканців Палати представників Конгресу США виступили проти ухвалення допомоги Україні, а більше 11 мільйонів американців вважають Росію білою та християнською, законопроєкт було проголосовано. 23 квітня за цей пакет допомоги проголосував і Сенат США.

Насамперед йдеться про військову, фінансову макроекономічну допомогу, збільшення допомоги в галузі безпеки, зокрема ядерної, можливість конфіскації російських активів. Також є пункт, якого раніше не було. Він зобов’язує президента США передати Україні далекобійні ракети ATACMS, дальністю 300 км. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету.

Відеоверсія розмови – тут.

Трамп не любить Україну, а спікер Джонсон змінив риторику

– Пів року знадобилося спікеру Палати представників Майку Джонсону і конгресменам для того, аби поставити на голосування питання щодо допомоги Україні. За однією з версій, на зміну позиції Джонсона вплинула позиція Трампа. Що насправді стало причиною цього рішення? 

– Впевнений, що позиція Дональда Трампа не змінилася. Він як не любив Україну, так і не любить. Він сказав, що ми не маємо дати Україні впасти, але це не означає зміну його позиції. Змінилася позиція спікера Майка Джонсона. Він вчинив по-державницьки. Він – спікер. Це – третя посада в американській державній ієрархії. Як спікер він повинен дбати про інтереси США. До речі, за останній місяць це вже третій його вчинок. Майк Джонсон всупереч позиції більшості, принаймні половини своєї фракції, наполіг на прийнятті бюджету на 2024 рік; наполіг на продовженні дії закону, що дозволяє, не звертаючись до суду, стежити за іноземцями, котрі підозрюються у шпигунстві і тероризмі; поставив на голосування питання допомоги Україні.

Щодо інших чинників, то велику роль відіграла атака Ірану по Ізраїлю. Річ у тім, що Євангелістська церква в Америці підтримує республіканців, але й підтримує Ізраїль. І саме вона наполягала на тому, що Ізраїль повинен отримати допомогу. Нещодавно лідер республіканців Палати представників Стів Скаліс заявив, що вони ухвалять окремий законопроєкт про допомогу Ізраїлю. Однак Білий дім відповів, що президент США Джо Байден не схвалить допомогу Ізраїлю без допомоги Україні. А оскільки спікер Джонсон хотів надати допомогу Ізраїлю, то єдиною можливістю це зробити було надання допомоги Україні.

Також на рішення вплинув тиск виборців і не лише українського походження. Спікер Джонсон отримав сотні тисяч телефонних дзвінків і електронних повідомлень. Пересічні громадяни вимагали надати Україні допомогу.

Щодо Торампа, то йому мабуть пояснили, що під час передвиборчої кампанії не варто ставити під загрозу посаду Джонсона. Тож він пом’якшив риторику. Попри це, 112 республіканських депутатів Палати представників, котрі орієнтуються на Трампа, голосували проти допомоги Україні.

11 млн американців вважають Росію «білою і християнською»

– Здивувала позиція Вікторії Спартц, уродженки України, яка виступила проти цього пакету допомоги. Ще більше вразили «правки» республіканки Марджорі Тейлор Ґрін в яких йдеться про закриття в Україні усіх «біолабораторій», про звітність християнських церков, про вступ членів Палати представників, котрі підтримують допомогу Україні, до лав ЗСУ. Як до цього ставляться пересічні американці?

– Я не здивований позицією Вікторії Спартц. Вона голосувала проти всіх пакетів допомоги Україні, що ставилися на голосування у Конгресі попереднього скликання. Вона постійно голосує однаково, а саме «проти». Всі її пояснення видаються безглуздими. Вона – прихильниця Дональда Трампа і, можливо, цього разу хотіла це якось підкреслити. Вона, як і Марджорі Грін наполягала на якихось зовсім безглуздих правках. Вона діє проти країни, якій зобов’язана своїм народженням, де вона виросла. Те, що вона робить проти України є проти інтересів США. Думаю, вона не варта того, аби про неї стільки говорити. 

Щодо Марджорі Тейлор, я не знаю, скільки людей вірять у ці «біолабораторії». Але в Америці є люди, які налаштовані ультра право. Вони бачать в Росії білу, християнську державу. Це бачення у них з’явилося давно. Протягом багатьох років я жив на Півдні США і часто зустрічався з такими людьми. До прикладу, у 2008 році вони не хотіли голосувати за республіканця Джона Маккейна через те, що він ніби погано ставиться до Росії. А Росія – біла, християнська, має бути нашим другом. І таких людей – більше 11 мільйонів. Звісно, висловлювання Марджорі Тейлор підтримує обмежене коло людей. Але вони є і це мене бентежить.

Потрібно протидіяти кремлівській пропаганді

– Представники цієї категорії виборців, які вважають Росію другом є і в Конгресі США?

– Так. Зокрема це конгресмен Пол Гозар з Арізони, конгресмен Чіп Рой з Техасу. У Сенаті таких менше, але вони є. До прикладу, сенатор Джеймс Девід Венс з Огайо, який в етерах провідних каналів розповідає про Україну абсолютні нісенітниці.

– Чи є протидія цій російській пропаганді?

– Звісно, є. Скажімо, дуже короткий, але блискучий виступ професора Тімоті Снайдера про неонацизм в Україні. Те, що його запросили на слухання у Конгрес і те, що він там сказав – дуже важливо. Дехто каже, що Марджорі Грін є агентом ФСБ російської розвідки, хоча це не правда. Вона може і є «корисною ідіоткою», яку використовує Кремль, але найгірше, що вона щиро вірить у все, що говорить. Майже те саме повторює і Такер Карлсон. Тож дуже важливо протидіяти цій російській пропаганді.

У пакеті допомоги – далекобійні ракети ATACMS на 300 км

– Чого очікувати від закону про допомогу Україні, який незабаром підпише президент Джо Байден? Які його відмінності, у порівнянні з попередньою версією?

– Там є велика військова допомога. Там є збільшення бюджету допомоги Україні в галузі безпеки, майже на 14 мільярдів. Ця програма використовується для того, щоб Пентагон замовляв виготовлення зброї, боєприпасів та військового обладнання у компаній виробників. Там є майже на таку ж суму збільшення бюджету, яким президент може користуватися для того, щоб швидко передавати до України наявну зброю і робити нові замовлення у компаній виробників. Там є гроші на допомогу українським правоохоронним структурам, прикордонній службі. Там є гроші на допомогу Україні в галузі ядерної безпеки, на допомогу в галузі охорони здоров’я. Також є пункт, що дає можливість конфіскувати російські суверенні активи. Цих пунктів – дуже багато. Хоча основне це – військова, фінансова, макроекономічна допомога.

Також є пункт, якого раніше не було. Він зобов’язує президента передати Україні далекобійні ракети ATACMS, дальністю 300 км. Президент може відмовити лише у випадку, якщо зуміє переконати Конгрес, що це – не в інтересах національної безпеки США. Думаю, що незабаром Україна отримає ці ракети.

Це буде фінансова допомога Україні у вигляді позики, хоча інший президент може цю позику анулювати, щоб це був грант.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини