Військовий омбудсмен має бути незалежним від Міноборони – військовий експерт

Фото: protocol.ua

В Україні хочуть створити посаду військового омбудсмена. Ідею на форумі «Ялтинська європейська стратегія» озвучив міністр оборони України Рустем Умеров. На його думку, така людина займатиметься потребами і правозахистом українських воїнів, оскільки сьогодні у Силах оборони нині служить мільйон військовослужбовців, з яких близько 800 тисяч – безпосередньо в лавах Збройних сил.

Але військовий експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Ігор Козій вважає, що така інституція має бути незалежною, як антикорупційні органи.

Про це він розповів в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному».

«Інститут військового омбудсмена – відносно новий з точки зору того, коли він з’явився в Великобританії чи в якому він вигляді існує сьогодні в Німеччині. В США – трохи по-іншому побудовано з точки зору того, що демократичний цивільний нагляд існує в них безпосередньо в комітетах. Євросоюз запропонував ідею військового омбудсмена, яка має на меті передовсім захистити права і свободи військовослужбовців», – говорить військовий експерт.

Він переконаний, що посада має бути створена у вигляді окремої незалежної інституції. І впроваджувати її треба під наглядом громадськості.

«Омбудсмен всередині міністерства оборони вже є у вигляді інспекцій. Але якщо порушення йде з боку заступника міністра або міністра – кому апелювати? Інститут військового омбудсмена має бути незалежним, як деякі антикорупційні структури. Саме через цей інститут будь-який військовослужбовець може подавати апеляцію чи заяву і цей факт буде перевірятись.  А вже після того омбудсмен буде давати скерування в той чи інший орган, не розкриваючи прізвищ за необхідності», – говорить Ігор Козій.

Скриншот з програми «Першого  Західного»  

Спроби заявити про необхідність посади військового омбудсмена, за його словами, в Україні були і раніше, але політики вважали, що це – не на часі.

Але зараз, стверджує експерт, Україні однаково доведеться створювати цю посаду, якщо ми хочемо до ЄС, бо Європейська рада рекомендувала країнам Євросоюзу ще в 2010 році створити незалежні структури із захисту військовослужбовців.

«Це можна швидко впровадити, якщо би було бажання. Але ми вже мали ситуацію, коли народні депутати для питання, яке стосувалось церкви московського патріархату, не змогли знайти голосів. Тобто, впровадження нової інституції може бути непросте. Ми бачили, як в мирний час відбувалось впровадження антикорупційних органів. Те, що це допоможе Кабміну і міністру оборони – це однозначно. Бо були б ці яйця вже не по 17 гривень, а значно дешевше», – вважає Юрій Козій.

оренда квартири Львів

Новини