«Ворог буде бити більш точково». Експерт про те, чи РФ вдасться влаштувати в Україні тотальний блекаут

Україна після ракетних обстрілів РФ 23 листопада 2022 року. Фото: Радіо Свобода

26 серпня РФ здійснила один із найбільших ракетно-дронових ударів по Україні. Було запущено 127 ракет і 109 дронів і основною цілю були об’єкти енергетики. Наслідком цієї атаки стало повернення до аварійних графіків відключення світла, які відчули на собі практично усі українці.

Про те, чи вдасться росіянам досягнути своєї мети – влаштувати тотальний блекаут в Україні та як українці готуються, або як повинні готуватися до складного осінньо-зимового сезону – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з енергетики, голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Еnerhodzherela

«Вперше вдарили по підстанціях від АЕС»

– Раніше росіяни били по об’єктах розподілу електроенергії, потім – по генерації, зокрема, по гідро- та тепловим електростанціям. Що стало ціллю ударів 26 серпня? Чого намагається досягнути ворог?

По об’єктам розподілу це переважно у Харківській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. В інших областях вони б’ють по передачі електроенергії. Чим це відрізняється? Розподіл – це обленерго на рівні області, а передача – великі підстанції, куди ворог цілив 26 серпня і які належать державній кампанії «Укренерго».

Насамперед росіяни намагалися влупити в Київську ГЕС, щоб відключити столицю від генерації. На щастя, завдяки нашим силам протиповітряної оборони більшість ракет було збита. Одна з них потрапила в елемент перерозподілу електричної енергії, тобто у великий трансформатор, але це не призвело до суттєвих відключень, оскільки там є резервне обладнання. Дамбу ворог зашкодити не міг, як кажуть експерти та ті інженери, які її будували, вона здатна витримати навіть ядерний удар. Наразі в Україні підірвана лише Каховська ГЕС, але дамбу там зруйнували зсередини великою кількістю тротилу.

Фото: Укрінформ

Далі росіяни намагалися вдарити по потужних підстанціях, які передають електроенергію від атомних АЕС. Це вперше, за всю історію України, вони вдарили по них. Та «атомщики» і «Укренерго» справились дуже швидко з цією ситуацією і ми не мали критичних відключень.

«Ворог намагатиметься «загасити» нашу енергосистему»

– Кремлівські вожді не приховують, що їхня мета – це тотально відключити українців від енергопостачання. Чи можливо таке?

– Це провокативне питання. Не буду на нього відповідати, як би це хотів почути ворог.

Важливі два фактора. Перший – це наші хлопці, які працюють у небі і з землі і збивають весь той непотріб, який летить по території України. А друге, ті, хто працюють в помаранчевих касках, жилетках на вишках, електропідстанціях і відновлюють нашу енергосистему. Вони постійно замовляють нове обладнання, яке, на жаль, доходить з запізненням, але все ж немає тривалих відключень, особливо у Західних областях. По Сходу – гірше, але там ворог більш ефективно дістає до наших об’єктів енергетики.

– Коли росіяни почали бити по українських об’єктах теплової генерації, то можна було почути, що зате в нас є атомні електростанції і РФ не наважиться їх рухати. Однак ворог знайшов вихід і тут. Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні в листі до МАГАТЕ повідомило, що унаслідок атаки були відключені чотири блоки на Рівненській та Південноукраїнській АЕС. Чи може таке повторитися?

Так і це не залежить від роботи нашого «Енергоатому». 26 серпня були відключені чотири блоки АЕС, сумарно це 3,6 гВат, це надвелика потужність для нашої енергосистеми, тому у нас були аварійні відключення. Думаю, зараз усе відновили, але ворог все одно буде цілити по великих підстанціях і таким чином намагатиметься «загасити» нашу енергосистему.

Рівненська АЕС. Фото: Вікіпедія

«Побудова енергоблоків на АЕС – це стратегічна, але довга мета»

– Уряд основним вирішенням браку електроенергії бачить нарощення атомної генерації. Відомо про плани добудови «замороженої» ще з радянських часів Чигиринської АЕС. Також планується будівництво двох енергоблоків – на Хмельницькій. Чи це основна відповідь на втрати України і чи саме такою вона має бути?

– Перебудова і побудова нових енергоблоків – це стратегічна, але довга задача, яку будемо виконувати найближчі 10-20 років. І більшість європейських партнерів, які хочуть нам допомогти з цим дивляться на закінчення військових дій на території України.

Але, щоб закрити швидко наші тактичні потреби в електроенергії, важлива розподілена генерація. Це насамперед газопоршневі станції; в нас є значні об’єми газу, також нарощуємо газовидобуток. Окрім того, у нас в підземних сховищах зберігається газ як вітчизняних підприємств, так і європейських партнерів. Зокрема, у 2023 майже два мільярди метрів кубічних газу підприємств-нерезидентів. Сподіваюсь, що це буде дуже ефективно реалізовано, хоча там є певні питання.

Другий крок – це впровадження зеленої генерації. Це сонячні електростанції, зокрема, на дахах комунальних установ: лікарнях, бібліотеках, ОСББ та управляючих компаній. Також це будівництво великих промислових електростанцій.

Наступне це вітрогенерація, яка більш довго буде реалізовуватись, але порівняно з атомною генерацією такі проєкти більш короткі. Вони мають реалізовуватися наступні два-максимум чотири роки.

А далі уже перейдемо до поступового впровадження проєктів атомної генерації.

Фото: Економічна правда

«Маємо рухатися у Green Deal»

– Один з несподівано позитивних наслідків такої руйнації росіянами нашої енергетики – є те, що ми позбуваємося старої теплової генерації. Зараз українські ТЕС знищені практично на 89-90%. Чи є сенс їх відбудовувати і повертатися до цього способу виробітку електроенергії?

– Україна нарешті прийняла європейську модель Green Deal (European Green Deal – Європейський Зелений Курс), яка передбачає зменшення використання викопного палива, в першу чергу: вугілля, мазуту та торфу для виробництва електрично-теплової енергії. Ми мали довгий шлях побудови цієї моделі. На щастя чи на жаль наш неадекватний сусід допоміг прискорити це. Зараз ми надблизько до Green Deal, іншого варіанту у нас немає, оскільки жоден європейський партнер чи Японія, Південна Корея, США і Канада нам не допоможуть з генерацією, оскільки вони є ініціаторами цієї моделі.

Наша, державна компанія «Центренерго», майже банкрут, вона втратила усі три теплові електростанції. інша приватна – теж не у кращому стані, зруйнована генерація на Львівщині, Франківщині та у Вінниці. Ці проєкти не будуть відновлені ні за приватні, ні державні кошти чи за допомогою міжнародних партнерів.

Тож у нас немає іншого виходу як йти за напрямком побудови нових потужностей розподіленої генерації: це газопоршнева генерація, сонячні, вітрові електростанції та біостанції. І наступним кроком рухатись в стратегічні проєкти по атомній генерації, про які каже наше Міністерство енергетики.

Знищена Трипільська ТЕС. Фото: Top Energy

«Маємо будувати децентралізовану систему енергопостачання»

– Виходячи зі стану української енергетики, ваш прогноз щодо зими є позитивним чи негативним? Та як мешканцям великих міст готуватися до складного осінньо-зимового періоду?

– На жаль, зараз можна говорити більше про негатив, оскільки ворог буде продовжувати бити по нашій енергетиці. Зокрема, в Києві він влучив по котельні приватного університету, Харкові – по елементу газогону в житловому масиві. Він усе більш точково буде бити по цих елементах.

Виходячи з цього, ми маємо будувати децентралізовану систему енергопостачання. Зокрема, на місцях потрібне розподілення на теплові райони, там стоятиме відповідна система, наприклад газопоршнева установка, яка забезпечить тепло і електрику населенню. На рівні муніципалітетів – встановлення газопоршневих установок на об’єкти централізованої теплогенерації. Йдеться про те, щоб подати тиск у багатоповерхову сучасну забудову великих міст. Наступне, це подача води і знову ж таки там потрібні ці газопоршневі установки, які є доступні і здатні це швидко зробити.

Якщо розглядати нижчий рівень – йдеться про приватне домоволодіння то це перехід на твердопаливний чи газовий котел, але вам необхідний буде або генератор, або станція накопичувальної енергії, аби живити насос. А якщо переходити на квартиру, то це переважно буде система накопичення електричної енергії, яка допоможе вам живити хоча б світло, холодильник та чайник.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини