«Ворог б’є, бо не знає, коли прибудуть F-16». Храпчинський про захист українських аеродромів та російські «Орлани»

Фото: АрміяInform

Нідерланди офіційно дозволили експорт 24 літаків F-16 для України. Зокрема, міністерка зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила, що видано ліцензію на доставку їх в Україну. Перший літак буде у нас уже незабаром.

Однак чи зможемо Україна їх захистити, враховуючи, що вони стануть пріоритетними цілями для ворога. Чи є нас підземні сховища та чи дозволять нашим F-16 використовувати аеродроми Польщі; а з іншого боку – які у нас можливості по знищенню БпЛА «Орлан» та цілей на російських територіях – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник генерального директора компанії military-tech, авіаексперт» Анатолій Храпчинський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

Не було прицільних влучань по наших літаках

– Перший літак F-16 з Нідерландів буде в Україні уже незабаром. Але, з іншого боку, є проблема з незахищеністю наших аеродромів від ворожих засобів ураження. Зокрема, йдеться про удари ворога по Миргороду, Кривому Розі та Старокостянтинову. Як зможемо захистити ці літаки?

– Візьмемо статистику. Зокрема, у червні було близько шести масованих комбінованих атак по Україні ракетами: крилатими та аеробалістичними. А також 14 спроб дронів-камікадзе «Шахед» прорвати нашу протиповітряну оборону і теж бити по летовищах. Загалом ворог випустив понад 300 дронів та більше як 100 ракет різного типу.

Багато ударів щоденно відбувається по прикордонних територіях України, в тому числі і аеродромах з боку РФ. Зокрема, керованими авіабомбами – щомісяця понад 3000 одиниць.

Тож те, що відбувається у Миргороді, Кривому Розі чи Старокостянтинові, – це наслідки таких масованих ударів. Це війна, і, звісно, що можуть бути влучання. Та з огляду на відео, яке оприлюднила російська пропаганда, видно, що не було прицільних влучань безпосередньо по літаках, вони били поряд з летовищем чи зі стоянкою літаків. На відміну від того, як це робить Україна – згадайте, аеродром Більбек, в окупованому Криму, коли було влучання по двох МіГ-31. (Як згодом повідомив командувач Повітряних сил Микола Олещук, російські війська 3 і 6 липня на аеродромах у Кривому Розі та Одещині знищили українські макети техніки, а не ЗРК Patriot і українські літаки.)

Скрин ворожого відео, на якому насправді зображено макети: Телеграм-канал Миколи Олещука

Розумію бажання бути максимально захищеним, однак це війна і ворог активно використовує велику кількість зброї, щоб завдати шкоду Україні. Наголошую, наша оборона максимально захищає аеродроми від можливих уражень, тому літаки F-16 будуть у відносній безпеці і працюватимуть згідно норм, які передбачають при виявленні загрози підніматися в повітря або захищати цей аеродром. Також якась частина F-16 можуть бути передислоковані у більш безпечні місця.

Проблема з «Орлан» вирішується

– Ще була певна особливість розвідувальні БпЛА (ймовірно, «Орлан»), які годинами коригували удари ворога по наших аеродромах. Чому росіяни можуть собі це дозволити на такій відстані від кордону?

– Росіяни почали застосовувати розвідувальні «Орлани» після того, як Україна суттєво знищила їхні засоби радіолокації. Як наслідок РФ «осліпла»; слід розуміти, це посилення тієї загрози, яка вже була.

«Орлани» використовуються на висотах близько 5 кілометрів і це не дозволяє працювати по них певними засобами ураження, зокрема радіоелектронної боротьби, бо за таких умов вони малоефективні. Зараз йде активний пошук і відпрацювання різноманітних рішень. Бачили вже і удари FPV-дронів по цих розвідувальних БпЛА, застосування легкої авіації на кшталт літаків Як-52. Рішення буде знайдено, як це було з іранськими «Шахедами».

Російський БпЛА «Орлан-10». Фото росЗМІ

Це динамічна війна, у нас буде ще велика кількість таких загроз і нових викликів, які доведеться вирішувати нашим військовим та інженерам. Переконаний, з урахування тих можливостей, які зараз є у нас, швидко знайдемо рішення з протидії таким БпЛА.

Ворог намагається зрозуміти, чи у нас уже є F-16

– А як поясните, що почастішали удари саме по військових аеродромах? Адже розуміємо, що F-16 ще в Україні немає. Навіщо Росія зараз намагається так інтенсивно їх бомбардувати?

– Це ж спроба вибити підготовку інфраструктури. Окрім того, Росія досі не знає і не дізнається, коли ми насправді отримаємо ці літаки. Їхня розвідка працює, але вже не так вдало, як раніше. Тож вони застосовують певні тактики масованих обстрілів, які, як вони вважають, повинні показати, чи є у нас літаки. Давайте згадаємо, запуск ракет з акваторії Каспійського моря через лінію фронту (вони давно це море не використовували). А також спроби заходити з нових напрямків для ударів «Шахедами».

Зараз ворог намагається прощупати і зрозуміти, чи з’явились в Україні F-16. Безумовно, росіяни перші на собі відчують ці літаки, коли вони таки в нас з’являться.

Фото: CNN

Є ідея створити єдину систему протиповітряної оборони з Європою

– Чи можлива така схема, що якась частина F-16 будуть розміщатися на аеродромах Польщі: виконувати завдання і повертатися туди?

– Зараз активно обговорюється це питання. Однак більшість експертів переконані, що це неможливо, оскільки наші західні партнери бояться ескалації. F-16 зможуть там бути лише у випадку, якщо не будуть приймати участі у бойових діях.

Є ідея створення єдиної системи протиповітряної оборони з Європою. Зараз Польща активно виступає за таку систему, яка би дозволила об’єднатися Європі і забезпечити захист свого повітряного простору.

Якщо Україна доєднається до цього єдиного закритого неба, це суттєво посилить можливості Європи, бо у нас є унікальний досвід. І за рахунок певних домовленостей – наприклад, що під час масованих ракетних обстрілів буде використовуватися, деяка західна техніка, але без участі на лінії фронту, – це можливо. Однак це довгострокова перспектива.

Фото: Reuters

– Повертаючись до безпеки F-16, які прибудуть в Україну, багато експертів говорять, що хорошим виходом ситуації була б побудова великих підземних летовищ або злітних смуг. Чи можливо це?

– Можемо говорити про можливості, які могли би зробити ще навіть до початку повномасштабного вторгнення. Бо розмови про отримання F-16 чи інших типів літаків ведуться ще з 2014. Зокрема, створення щось на кшталт сучасних аеродромів, навіть в горах, з закритими бункерними системами.

Якщо ж про реалії, то слід виходити з класичних систем захисту. (Хоча у нас є можливості розміщення літаків F-16 в закритих капонерах.) Така схема побудови протиповітряної оборони передбачає наземне прикриття аеродромів – системами Patriot. (Зараз, до речі, «Ізраїль» готується до надання нам восьми цих систем.) А також чергові екіпажі, які будуть підіймати літаки у випадку загрози.

F-16 можуть виконувати потужний ряд завдань

– Як оптимально Україна мала би використовувати перші F-16, які, ймовірно, отримаємо уже липні?

– Це буде визначено безпосередньо керівництвом Повітряних сил. Вони найбільше розуміють ситуацію як на лінії фронту, так і в повітряному просторі і можуть запропонувати найбільш ефективні рішення.

Ці літаки можуть виконувати доволі потужний ряд завдань. Це закриття повітряного простору від масованих ракетних обстрілів. Витіснення російської авіації від прикордоння, яка активно застосовує КАБи та лінії фронту. А також – знешкодження наземних цілей як на тимчасово окупованих територіях, так і безпосередньо в РФ.

Знову ж таки, тут треба розуміти озброєння, яке нам передадуть з цими літаками, чи будуть там ракети далекого радіусу дії. А також необхідні дозволи на завдання ударів цими літаками по території РФ. Зокрема, такий у нас є від Нідерландів. Це важливо, оскільки при знищенні російських аеродромів, на яких базуються літаки Су-34, нам, скоріш за все, доведеться заходити у повітряний простір Росії.

Фото: АА

– Більшість російських літаків, які ворог використовує для атак по українських містах, піднімаються з аеродромів на відстані до 300 кілометрів від кордону. ATACMS ми наразі використовувати по них не можемо. З F-16 – теж ситуація не зрозуміла. Чи можемо ми бити по них власними далекобійними дронами, які, за заявами посадовців України, вже поставлені на серійне виробництво?

– У нас є досвід ефективного використання їх. Зокрема, удари по аеродрому Морозовськ (Ростовська область), Енгельс (Саратовська область). А також по авіаремонтному заводу в Таганрозі, який займався ремонтом стратегічних для РФ літаків А-50 та Ту-95МС. Теж не слід забувати, що у нас є ефективне застосування ракет «Нептунів», які раніше били тільки по морських цілях, а зараз можуть і по суходолу.

Україна зараз активно включила виробництво військово-промислового комплексу, але слід масштабуватися. Необхідне фінансування, ті ж донати, бо є велика потреба наших військових у такій зброї.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини