Ворог удосконалює свої злочинні навики. Сергій Грабський про ракетні обстріли РФ та ситуацію на фронті
- Вівторок, 01 серпня 2023
Яка роль відводиться у цій війні безпілотникам, для чого маневрують російські ракети при обстрілі України та що роблять «вагнерівці» у Білорусі?
Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів військовий експерт, полковник запасу Сергій Грабський.
Відеоверсія розмови – тут.
РФ намагається розкрити локації українських сил ППО
– Пане Сергію, наскільки у цій війні додають перевагу БпЛА?
– Ми живемо у 21 столітті, а будь-яка війна вимагає мобілізувати усі досягнення і технології. Дрони становлять суттєву, але не основну силу у цій війні.
Згідно зі статистикою, 90% завдань з ураження виконується завдяки артилерії. Тож місце дронів у цій війні важливе, проте не найголовніше.
– Росіяни продовжують тероризувати Україну ракетами, зокрема один з ударів був спрямований по аеродрому у Старокостянтинові. Цікава деталь – ракети, які залетіли на Львівщину, потім повернули на Хмельниччину. У чому мета таких маневрів?
– Насамперед у тому, щоб розкрити локації наших сил ППО, задіяти наші радіоелектронні та радіолокаційні станції. Адже коли вони видають сигнали, тоді ворог знає як їх обійти. До речі, також починають турбувати і російські дрони, які своїми польотами змушують нас включати станції. Росіяни поки що не можуть на будь-якій відстані використовувати протирадарні ракети, але вони «засвічують» системи ППО і це – серйозний виклик з яким маємо боротися.
Не можна недооцінювати противника. Він також вчиться і удосконалює свої злочинні навики.
НАТО не буде втручатися у ситуацію в Чорному морі
– Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками Ради Україна-Альянс заявив, що оборонний блок посилить розвідку у Чорному морі морськими патрульними літаками та безпілотниками. Наскільки, на вашу думку, це захистить Україну від потенційних ударів з боку противника?
– Будемо відверті – ніяк не зможе захистити. НАТО не буде втручатися у конфлікт на території країни, яка не є його членом. Альянс такими діями моніторить ситуацію з точки зору можливого погіршення і того, як це може вплинути на країни Альянсу, які мають вихід до Чорного моря.
Можемо мати з цього лише одну користь – будемо швидше отримувати інформацію, зокрема у режимі онлайн. Це дозволить нам оперативніше реагувати на можливі загрози, запуски ракет і дронів.
Йдеться про прорив невеликих бойових груп «Вагнера» у сусідні країни
– Центр національного спротиву оприлюднив інформацію про те, що «вагнерівці» у Білорусі намагаються знайти людей, готових воювати проти Польщі та Литви. Що це означає?
– Нашим Силам оборони вдалося звести «Вагнер» до стану повної небоєготовності. «Вагнерівці» зайшли у Білорусь, щоб якимось чином підсилити свої бойові порядки, залучити нових злочинців і терористів. У Білорусі вони шукають відповідні кадри, що стануть їм у нагоді. Вони показово залучають тих, хто хоче воювати в країнах Балтії та Польщі, а про Україну мовчать, усвідомлюючи, що тут їм зробили смертельно боляче.
– А у чому вони можуть «стати в нагоді»? «Вагнерівців» у Білорусі не так вже й багато, щоб наступати…
– Їх там багато і не потрібно. Розуміємо, що про якийсь авантюрний удар «вагнерівців», до прикладу по Польщі не йдеться. Їм дадуть належну відсіч. Така ж ситуація буде і в країнах Балтії.
Насправді йдеться про інфільтрацію невеликих бойових груп терористів на території сусідніх країн для підготовки терористичних актів. В цьому випадку може постраждати критична, транспортна інфраструктура, зокрема та, що здійснює перевезення військової техніки в Україну. «Вагнерівці» здатні порушити звичайний ритм життя сусідніх країн, посіяти там хаос і терор.
ЗСУ продовжують наступати
– У газетній статті «The New York Times» оприлюднено інформацію про те, що нібито українські посадовці повідомили американських про темпи та напрямки контрнаступу. Зокрема, говорилося про те, що ЗСУ спробують просунутися на Південь до міста Токмак, а якщо вдасться, то й до Мелітополя…
– Вони написали очевидні речі. Для нас початкова або перша ціль цієї операції при просуванні на Південь є вихід на Токмак. Наступний етап операції – визволення Мелітополя. А третій – вихід на узбережжя Азовського моря та блокування противника в Криму. Ми про це говорили ще у квітні. Тут немає особливих таємниць.
Щоправда є інший момент. Такі статті у ЗМІ закордоном працюють на користь України. Насамперед зберігають рівень підтримки нашої країни. Журналісти наголошують, що потрібно більше допомагати Україні, давати більше зброї, пришвидшити її постачання.
Що ж до темпів наступу, то наші хлопці роблять неможливе. Ми порушили усі існуючі норми та правила ведення бойових дій, продовжуємо наступати. Проводимо серйозні бойові дії, хоч наразі оцінити їх ефективність важко. Для мене, як для військового, звільнення територій є чимось другорядним. Оцінкою ефективності є знищення ворога. Мене більше тішить не те, наскільки просунулися наші хлопці на тому чи іншому напрямку, а повідомлення про ту кількість техніки, яку знищили, про «бавовну», яка квітне на усю глибину бойових порядків окупантів.
Йде підготовка напрямків втечі
– З’явилася інформація про те, що росіяни з 31 липня заборонять доступ цивільних на Арабатську Стрілку. Аргументують це необхідністю «локалізувати загрозу безпеці» окупованого Криму. А яка справжня мета таких дій ворога?
– Тут дуже цікава ситуація. Росіяни пруть на Арабатську Стрілку для відпочинку не усвідомлюючи, наскільки складною є ситуація на цьому напрямку. Військові РФ розуміють, що наші ударні підрозділи дуже скоро можуть опинитися там, обмежують доступ цивільних, аби мати можливість відступати. Якщо на Стрілці будуть цивільні, то вони можуть не встигнути втекти.
Саме тому вони роблять пафосні заяви, нібито переживають за життя своїх співгромадян. Життя в РФ немає жодної цінності. Арабатська Стрілка – дуже вузька територія суші, оточена морем з усіх боків. Там немає як роз’їхатися. Коли всі почнуть втікати на Керченський півострів, буде страшенний хаос.
Розмовляла Ярина Капітан
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин